Розвиток мовлення дітей дошкільного віку

Розвиток зв’язного мовлення у дошкільників – один з найбільш значущих аспектів дошкільної освіти та виховання. По тому, як добре дитина володіє мовними інструментами (будує речення, правильно підбирає і вживає словоформи), педагоги складають думку про загальний рівень його мовного розвитку.

Щоб краще розуміти, як саме відбувається розвиток мови в дошкільному віці, і як краще розвинути мова у маленької дитини, необхідно мати загальне уявлення про основні етапи її формування.

Етапи формування мовлення дитини дошеольника

3-4 роки

Для цього періоду характерний невисокий рівень розвитку зв’язного мовлення. Малюк відповідає на поставлені запитання коротко: «так» або «ні», оперує вузьким набором ознак в описі предметів або явищ, наприклад, може позначити, відповідаючи на питання, колір або форму предмета.

У цьому віці у дітей ще немає можливості самостійно переказати сюжет улюбленого мультфільму або розповіді, описати запропоновану картинку, їм набагато простіше скласти невеликий оповіданнячко, якщо батьки будуть задавати навідні запитання. Довжина такої розповіді не буде складати більше 3-4-х пропозицій.

4-5 років

Дитина може переказати невеликий розповідь або казку, пробує міркувати і аналізувати. Це період активного «почемуканья», а щоб донести до дорослого суть турбує питання, малюки зазвичай намагається сформулювати їх цікавить питання ясніше.

Саме тому у найбільш допитливих дітей навички зв’язного мовлення розвиваються швидше і ефективніше. Цей період також цікавий початком активного використання діалогів. Дошкільник не тільки відповідає, але і запитує, вчиться підтримувати бесіду, ставить актуальні питання, аналізує отримані відповіді.

5-6 років

Для цього віку характерний різкий стрибок у розвитку у дітей зв’язного мовлення. Вони стають активними учасниками мовленнєвого процесу, вдосконалюють діалогічне і монологічне мовлення, без труднощів переказують зміст улюбленої казки або розмова родичів.

Розповідаючи про що-небудь, дошкільнята пробують створювати складні пропозиції, вживають епітети і фразеологічні звороти. Важливо стежити за тим, чи правильно дитина підбирає потрібні словоформи, ставить наголоси, вживає нові слова.

Методика опису картинок на заняттях з розвитку мовлення в цьому віці вже не може бути основною. Необхідно пропонувати інші вправи, що стимулюють використання в мові логічних операцій (аналізу, узагальнення), а також творчі завдання, наприклад, самостійно закінчити прочитаний не до кінця оповідання, скласти, використовуючи особистий досвід, власну історію.

6-7 років

Дошкільник стає повноправним учасником мовленнєвого процесу. Він переходить від використання в мовленні описових конструкцій до роздумів і аналізу, стежить за культурою мови, активно застосовує ці навички в процесі повсякденного спілкування.

Розвиваємо мовлення дошкільника. Як?

Що включає в себе методику, яка допомагає батькам і педагогам сприяти своєчасному розвитку зв’язного мовлення у дітей:

  • тренування дихального апарату дошкільника, постановку правильного мовленнєвого дихання;
  • регулярні заняття із застосуванням рекомендованих на даному етапі вправ, що сприяють вдосконаленню зв’язного мовлення (артикуляційна гімнастика, скоромовки, логопедичні вправи);
  • комплекс заходів по розвитку дрібної моторики.

Методика постановки правильного мовленнєвого дихання

Дуже важливо навчити дитину правильної артикуляції під час того, коли він говорить. Для цього треба простежити за тим, щоб у дітей на початку розмови відбувався плавний і сильний видих ротом, при цьому мовець дитина повинна правильно розподіляти витрати видихуваного повітря і контролювати час, за який відбувається видих.

Методика з тренування цих навичок передбачає певний комплекс вправ, а також контроль над загальним рівнем розвитку лінгвістичного апарату дошкільника. Бажано також проводити своєчасні консультації по мовному розвитку дітей у профільних фахівців – дефектолога та логопеда.

Вправи з розвитку мовлення

Розвиваємо слухову диференціацію

Методика по тренуванню слуховий диференціації передбачає вміння дитини на слух визначати ті чи інші звуки в довгому потоці мовлення.

Назви слова

  • Запропонуйте дитині назвати слова, що починаються з певної літери А, Б, П, Т, О, М.
  • Тепер нехай малюк назве слова, що закінчуються на інші літери, наприклад: С, Т, З, У, К.
  • Продовжуйте досліди зі словами: загадайте літери, наприклад, О, Е, У, Л, і попросіть назвати ті слова, в яких ці букви знаходяться посередині.

Тренуємо реакцію і аналізуємо склад слова

Хлопавка

Назвіть букву, наявність якої у слові дошкільник повинен проаналізувати. Потім, перераховуючи слова, запропонуйте йому позначити наявність букви в них, грюкнувши в долоні. Припустимо, загадана буква «З». Дорослий вимовляє ряд слів: СЛОН, НИТКА, СВІТЛО, КОРОВА, ДИНЯ, СТІЛЕЦЬ. Кожен раз, почувши потрібну букву, дитина повинна плеснути в долоні. З часом швидкість, з якої дорослий говорить слова, можна збільшити.

Придумай слово

У цьому завданні дитина повинна придумати нове слово. Воно повинно починатися на ту букву, на яку закінчується запропоновану дорослим слово.

Наприклад: СОВА–КАВУН; КОЛО–ЦВЯХ, БУДИНОК–ВЕДМІДЬ і т. д.

Займаємося словотвором

Поясніть дитині, як утворюються слова, що позначають якості предметів і вказують на матеріал їх виготовлення.

Наприклад:

Скло – скляний;

Дерево – дерев’яний;

Запропонуйте дитині поекспериментувати самостійно, утворивши слова-визначення від таких матеріалів:

Пух, вода, пісок, папір, світло, дрова.

Заняття з картинками

Будь-яка методика з розвитку мовлення передбачає обов’язкове використання наочно-дидактичного матеріалу. Набори картинок з зображенням знайомих дитині процедур і процесів (підйом, умивання, прибирання, одягання) будуть відмінним підмогою для освоєння дієслів, прислівників, дієприкметників і дієприслівників.

Попросіть дітей описати те, що вони бачать на цих картинках. Малюк дошкільного віку, швидше за все, буде відповідати односкладово, використовуючи тільки дієслова. Старша дитина буде будувати більш складні конструкції, вводячи в ужиток такі частини мови, як прислівники та прикметники. Це допоможе їм описати побачене на картинці більш докладно.

Ігри для розвитку мовленнєвих навичок

В ці ігри можна грати всією сім’єю, більше задоволення вони доставлять дітям, які досягли 5-6 років.

Вирушаємо подорожувати

Починаючи гру, дорослий повідомляє дітям, що вся сім’я вирушає в поїздку. Це може бути поїздка будь-якої тематики: на морі, в село до бабусі, в похід по горах і т. д.

Потім ведучий пропонує дітям допомогти йому зібрати багаж, який знадобиться у подорожі. Необхідно уточнити завдання: на яку саме букву предмети багажу повинні називатися. Наприклад, дорослий пропонує назвати необхідні для походу речі, що починаються на букву «К» (казанок, карта, каремат). Коли предмети, що починаються на запропоновану букву, будуть вичерпані, можна запропонувати іншу букву і продовжити гру. Прекрасна гра для допитливих та наглядових дітей!

Будуємо мости

Ця методика чудово тренує здатність дитини підбирати потрібні слова, визначати лексичне значення слів, розвиває кмітливість.

Для такої гри знадобляться картки дитячого лото або самостійно виготовлені картинки, що зображують предмети, з якими діти часто стикаються в повсякденному житті. Завдання полягає в тому, щоб дошкільник знайшов зв’язок між двома запропонованими картинками і пояснив, що дозволило йому об’єднати ці поняття.

Демонструємо малюкові картинку, на якій намальована тарілка (каструля, супниця) та іншу, де зображені овочі, фрукти. Дитина повинна «побудувати» місток між цими двома картинками, пояснивши, як вони можуть бути пов’язані: у каструлі може готуватися суп з овочів або варитися компот з фруктів. Виконуючи це завдання, діти повинні проілюструвати свої міркування словами, намагаючись повно розкрити взаємозв’язок між предметами.

Скоромовки

Ця чудова і ефективна методика допоможе навчитися вимовляти важкі звуки, подолати освіта «каші» в роті і просто весело провести час, залишається заучування скоромовок.

Скоромовки можуть бути найрізноманітнішими, але для того, щоб дитина отримувала задоволення від цих занять, краще підкріплювати заняття по їх вивченню яскравими і барвистими картинками, що ілюструють ту чи іншу скоромовку.

В цьому відношенні відмінним посібником можна назвати книгу «Спробуй, повтори. Росіяни скоромовки», проілюстровані дитячим художником А. Аземшей. Величезні і яскраві ілюстрації цього видання зроблять заняття дітей за заучування скоромовок веселими та довгоочікуваними.

Розвиток мовлення і спілкування

Батьки підростаючих дошкільнят повинні розуміти, що ніяка сучасна методика з розвитку мовлення, не замінить користі від живого людського спілкування. Адже саме повсякденне спілкування в домашній обстановці, в стінах дошкільного навчального закладу або розвиваючих гуртків є запорукою своєчасного формування мовленнєвих навичок.

У дитини, яка проводить багато часу перед телевізором або екраном комп’ютера, рано чи пізно виникають проблеми, пов’язані з поповненням словникового запасу, вміння чітко і ясно викладати власні думки, аналізувати і міркувати.

Необхідно пам’ятати, що будь-яка методика намагається активно використовувати природна дитяча цікавість, чудово стимулюючу тягу до пізнання. Саме тому пізнавально-мовленнєвий розвиток дошкільників є одним із складових елементів дитячого розвитку.

У процесі спілкування з дітьми, батьки не тільки збагачують їх пізнавальну сферу, але і допомагають їм упорядкувати знання про навколишній світ, створюють особливі умови для продуктивного зростання особистості зростаючого людини.

Затримка мовного розвитку і методи її вирішення:

Залишити коментар