Розвиток дрібної моторики дошкільнят

Розвиток дрібної моторики у дітей – один з істотних чинників, що відповідає не тільки за своєчасне формування навичок зв’язного мовлення у дошкільників, але і за загальний рівень їх інтелектуального розвитку.

Дрібна моторика, як вона впливає на розвиток дітей?

Дрібна моторика – це сукупність рухів пальців, долонь і кистей рук дитини. Вченими давно встановлено, що у дітей, які добре координують рухи своїх пальчиків, швидко і своєчасно розвиваються відділи головного мозку, що відповідають за формування мовленнєвих навичок.

Проведемо тест

Попросіть малюка (віком 1,5–3 роки) підняти долоньку і по черзі показати спочатку один пальчик, потім другий, потім третій. Ті дітки, які без особливих зусиль можуть піднімати і опускати пальчики ізольовано, швидше за все, вже почали говорити і мовний запас їх високий. А от якщо дитина не може рухати кожним пальчиком окремо, то рівень розвитку дрібної моторики невисокий. Швидше за все, такі дітки поки не розмовляють і у них виникають проблеми з мовним розвитком.

Моторика грудних дітей

У перші кілька тижнів після народження рухи малюка своїми кінцівками хаотичні і непослідовні – він ще не усвідомлює владу над власними ручками і ніжками, його мозок недостатньо розвинений, для того щоб координувати їх руху.

Однак розвиток дитини йде стрімко і вже до кінця другого місяця життя він починає проявляти усвідомлений інтерес до своїх рук – любить смоктати великий палець, подовгу може розглядати ручку, ворушити пальчиками. Саме в цей період необхідно робити перші кроки для забезпечення рухової активності рук і пальчиків малюка.

Повноцінне тренування пальців рук повинна включати не тільки масаж кистей рук, але і кожного пальця окремо. Особливу увагу потрібно приділяти подушечок пальцем, адже саме там знаходяться нервові закінчення, правильна стимуляція яких, сприятливим чином позначається на роботі зростаючого мозку маленької дитини.

Масаж рук і пальчиків для самих маленьких (до року)

  • Проводити масаж потрібно у період активного неспання дитини, намагайтеся, щоб у цей момент у нього був гарний настрій. Якщо він вередує, втомився або не дуже добре себе почуває (лізуть зуби, наприклад), тоді масаж краще перенести на інший час.
  • Візьміть ручку малюка в свою руку, трохи зігрійте і злегка посувайте, притримуючи за пензель. Потрібно домогтися, щоб кисть долонька і пальчики були розслаблені.
  • Починаємо масаж з великого пальця. Розімніть погладжуючими рухами спочатку підстава пальчика, потім поступово піднімемося від його заснування до подушечки. Проробимо таку маніпуляцію з кожним пальцем по черзі.
  • Щоб дитині подобалися такі ігри і маніпуляції з руками, можна розповідати йому під час занять коротенькі віршики, примовки, приказки.

Наприклад:

Цей зайчик в ліс пішов (взяли великий пальчик)

Цей зайчик гриб знайшов (перейшли до вказівного)

Цей зайчик чистити став (масажуємо середній пальчик)

Цей зайчик став смажити (перейшли до безіменного)

Ну, а цей взяв і з’їв! (закінчили масажувати мізинчик).

Заняття, які стимулюють і розвивають дрібну моторику дошкільників, дуже різноманітні. Це, насамперед, ігри, спеціальні творчі завдання, завдання, що стимулюють фізичну активність потрібних відділів рук малюків. Важливо пам’ятати, що поки дитина маленька, потрібно приділяти якомога більше уваги вправам з розвитку дрібної моторики, це допоможе уникнути проблем, пов’язаних із затримкою мовного та інтелектуального розвитку.

Вправи для розвитку дрібної моторики

Граємо з дрібними частинками і предметами

Ці завдання дуже прості, їх легко організувати, використовуючи підручні матеріали: намистини, гудзики, квасоля, горох. Саме елементарне завдання – сортування. Можна змішати кілька видів предметів: горох, квасоля і, наприклад, гудзички, і запропонувати дитині розподілити ці предмети в три окремі групи – квасоля, горошини і гудзики. Крім розвитку дрібної моторики ці ігри добре тренують терпіння і увагу, тому вони будуть незайвим для тих дітей, у яких є проблеми посидючістю.

Увага: це завдання не підходить зовсім маленьким дітям до півтора років, у зв’язку з тим, що виконуючи його вони можуть проковтнути які-небудь з маленьких предметів. Якщо ви все ж дали таке завдання малюкові, не залишайте його під час виконання без нагляду.

Завдання та вправи на розвиток сили і координації рук дошкільнят

  • Розминаємо тісто, пластилін, глину. Крім розвитку сили під час розминання шматочка пластиліну або тесту відбувається самомасаж ручок і долоньок дитини. Покажіть, які ямки залишаються в пластиліні, коли ви або дитина натисніть на нього різними пальчиками.
  • Вдавлюємо окремі предмети в пластилін. Дуже корисне завдання, стимулюючу також творчий підхід. Покажіть дитині, що вийде, якщо вдавити в шар тіста або пластиліну намистинки, горошинки, квасоля. Складіть, використовуючи перераховані предмети, простенький малюнок на шматочку пластиліну, наприклад, сонечко з промінчиками.
  • Рвемо і мнемо папір. Порвіть лист непотрібної папери наступним чином: візьміть листок в дві руки і потягніть його руками в різні боки. Покажіть так само, як можна також м’яти аркуші паперу, потренуйтеся разом ліпити з сминаемой папери «сніжки». Перед виконанням цього завдання, слід пояснити дитині, що рвати і м’яти можна тільки ту папір, яка вже використана і не потрібна.
  • Натискаємо на грушу, граємося струменем повітря. Покажіть дитині невелику гумову грушу. Продемонструйте, як з неї виходить повітря, коли ви стискаєте її рукою. Для того щоб дія була більш наочним, покладіть перед грушею що-небудь легке: пір’їнка, шматочок паперу або тканини. Коли ви стиснете грушу, під дією виходить з неї предмет повітря почне рухатися, і це обов’язково зацікавить малюка. Запропонуйте йому проробити ті ж самі маніпуляції самостійно.
  • Намотуємо на котушку (паличку, ручку, олівець) товсту нитку, пряжу, шнурок. Завдання корисно робити в двох напрямках – не тільки намотувати нитку, але і розмотувати вже намотане раннє. Заняття з різною текстурою (шнурки, пряжа, нитки) добре урізноманітнюють тактильні відчуття дитини.

Ігри, що стимулюють розвиток дрібної моторики у малюків

«Де сховалася іграшка?» — дуже проста і корисна гра для дітей віком від одного року.

Вам знадобляться: невеликий м’ячик, кілька дрібних іграшок. Розміри іграшок і м’ячика повинні бути підібрані так, щоб вони могли вільно поміщатися в ручці малюка.

Крок 1. Візьміть кульку в руку і заховайте його в долоні. Покажіть малюкові, що кулька, пропав, сховався. Потім відкрийте долоню і покажіть, як кулька «знайшовся». Запропонуйте дитині «попрацювати» чарівником – дайте йому кулька, нехай він стисне його в долоні так, щоб його не було видно, «сховає його». Використовуючи цей прийом можна продовжити гру, відгадуючи, в якій руці (у батьків або дитини) «сховався кулька».

Крок 2. Тепер візьміть іграшку або кулька трохи більше розміром, ніж попередні іграшки. Вона не повинна повністю «ховатися» в долоньці дитини. Попросіть його спробувати заховати предмет самостійно, якщо ж у нього не буде виходити — допоможіть йому, показавши, як можна влаштувати «будиночок» для іграшки використовуючи дві долоньки відразу.

Обіграйте ситуацію, розповівши, що йде голодний дзига, який хоче з’їсти колобка (м’ячик), і потрібно допомогти колобку сховатися так, щоб вовчок його не знайшов.

Ця гра відмінно розвиває захоплення чого-небудь пензлем, розвиває співвідносяться дії ручок, допомагає засвоїти уявлення дитини про реальною величиною предметів.

«Пограємо в доктора» — такі ігри особливо популярні у дівчаток.

Вам знадобляться: улюблена іграшка (ведмедик, лялька) вузький і довгий бинт або стрічка товщиною 3 див.

Поясніть дитині, що з мишком трапилося нещастя – він бігав і поранив лапку, та йому необхідно допомогти – зробити перев’язку. Для більшого ефекту, якщо ви скористалися лялькою, а не м’якою іграшкою можна намалювати ранку фломастером. Бажано, щоб місце перев’язки було зазначено – це допоможе розвитку координації рухів. Спочатку замотайте ранку бинтом самостійно, нехай дитина подивиться, як це робиться. Потім запропонуйте йому попрацювати лікарем. Закріпіть вправа, повторивши його на інший ніжки або ручки ляльки.

Ігри, що включають намотуванням бинтів, стрічок, шнурок на яку-небудь основу відмінно розвивають рухи кистей рук і пальчиків, навчають дитину координувати рухи верхніх кінцівок.

Дошкільнят віку 3-5 років зацікавлять більш складні варіанти ігрових завдань. Це можуть бути ігри з пазлами (можна використовувати дерев’яні рамки з вкладишами, класичні пазли). Також дуже корисними будуть завдання на конструювання. Бажано використовувати конструктори з різних матеріалів: дерев’яні, пластикові, з різними формами деталей і кріплень.

Добре розвивають дрібну моторику ігри та вправи з паличками для рахунку. Давайте дитині завдання скласти різні геометричні фігури з лічильних паличок, простенькі картинки. Крім дрібної моторики такі завдання відмінно розвивають просторове і логічне мислення.

Важливо пам’ятати, що вправи для розвитку дрібної моторики необхідні для гармонійного зростання будь-якої дитини, так як вони сприяють не тільки поліпшенню роботи мовного апарату, але і узгоджують роботу понятійних і рухових центрів організму, а також ефективно готують руку дошкільників до письма.

Як правильно розвивати дрібну моторику рук дитини дошкільника:

Залишити коментар