Розслаблююча гімнастика і силові тренування при защемленні сідничного нерва

Запалення сідничного нерва (ішіас) часто виникає із-за його здавлювання. Як відомо, захворювання супроводжується дуже сильним больовим синдромом. Часто защемлення, а згодом ішіас, виникає внаслідок деформації поперекового відділу хребта або зміщення дисків. Здавлювання і запалення нерва – це всього лише симптом більш серйозної патології.

До групи ризику в першу чергу потрапляють люди старшого та похилого віку, проте не виключаються випадки захворювання і в молодому віці.

Біль при запаленні дуже сильна, тому потрібно приймати міри по усуненню захворювання. Після відвідування лікаря і діагностичного обстеження ставлять висновок. Як правило, лікування завжди комплексне – поєднує в собі вправи і медикаменти, необхідні при защемленні сідничного нерва.

Лікувальна фізкультура (ЛФК) при ішіасі

Різні комплекси ефективно допомагають купірувати симптоми запалення. Вправи при захворюванні для сідничного нерва сприяють зменшенню його компресії, знижують надмірне напруження м’язів, покращують кровообіг. При м’язових гипотрофиях фізкультура допомагає збільшити об’єм і силу м’язів.

Крім традиційної ЛФК рекомендується займатися в басейні, вдаватися до східним методикам. Наприклад, допоможе зняти напругу китайська гімнастика цигун і йога. Хороший ефект спостерігається при поєднанні ЛФК і масажу (класичного і точкового).

Приступаючи до будь-якої з систем ЛФК, потрібно враховувати, що больовий синдром при запаленні може посилитися, тому до такого методи лікування вдаються тільки після купірування гострого стану.

Будь-які рухи повинні виконуватися плавно, потрібно уникати різких і ривкових. ЛФК передбачає заняття в положенні стоячи, лежачи на боці і на спині. Спочатку кожна вправа виконується до 5 разів, потім кількість поступово збільшують до 10-15.

Вправи в положенні стоячи при ішіасі сідничного нерва

Вам допоможуть наступні дії:

 • ходьба з високим підніманням колін;
 • повільні нахили тулуба в сторони;
 • з упором рук на стіну виконувати махи прямою ногою в сторони і назад;
 • нахили вперед (виключається при сильних болях по задній поверхні стегна).

Вправи в положенні лежачи на спині:

 • вирівняти ногу, потягнути до себе пальці, потім витягнути вперед;
 • вирівняти ногу, робити кругові рухи стопою по руху годинникової стрілки;
 • зігнуту кінцівку відвести в сторону;
 • зігнути ногу в коліні, плавно витягнути вперед і вгору.

Вправи в положенні лежачи на боці при запаленні сідничного нерва:

 • обидві кінцівки зігнути, підвести до живота, випрямити;
 • нижню ногу зігнути в коліні, верхню витягнути і відвести вперед;
 • позиція, як у попередній вправі, але верхню ногу відводять назад.

Вправи в положенні стоячи на четвереньках:

 • вирівняти кінцівки, робити плавні махи вгору і вниз;
 • зігнути ногу в коліні, підвести до живота, відвести назад, випрямити;
 • рівною ногою зробити кілька кругових рухів;
 • поволі сісти на п’яти, потім прийняти вихідне положення.

Вправи йоги і гімнастики цигун для лікування сідничного нерва

Як і будь-які інші методики, йога повинна застосовуватися тільки в період ремісії захворювання. Найкраще займатися під наглядом кваліфікованого інструктора, який буде контролювати весь процес. Крім того, фахівець покаже, як правильно дихати, адже цей момент є дуже важливим у методиці.

Початковий етап китайської гімнастики цигун поділяється на три стадії: розслаблення і стан спокою, три вдиху і видиху, три відкриття і закриття. Гімнастика цигун сприяє розслабленню м’язів, зниження вираженості больового синдрому, поліпшенню циркуляції крові. Вона може застосовуватися в якості профілактичного заходу ішіасу, а також рекомендується при соматичних захворюваннях у хронічній формі.

Фізичні вправи в басейні

Подібні заходи ефективно впливають як на усунення патології, так і на весь організм в цілому. Вони сприяють зміцненню м’язів, покращують рухову активність, зменшують компресії нерва при ішіасі.

Вода під час занять повинна доходити до плечей. Кожне з перерахованих рухів повинно виконуватися близько 10 разів. Як правило, комплекс складається з наступних вправ: ходьба з інтенсивним подоланням опору; описування напівкіл випрямленою кінцівкою по руху годинникової стрілки і проти; махи нижніми кінцівками вперед-назад; спертися в край басейну руками, кінцівки витягнути назад, по черзі здійснювати ними махи.

Вправи Бубновського – кінезітерапія для сідничного нерва

Суть методу полягає у використанні силових тренажерів і різних рухів. За допомогою правильно підібраного комплексу можна позбутися від м’язової набряку. Лікувальна фізкультура необхідна і для поліпшення кровообігу в проблемній області.

Для кожного пацієнта комплекс занять повинен підбиратися індивідуально. Так як ця методика стає популярнішим, розробляються нові програми. Великим плюсом є те, що заняття за даною методикою не вимагають особливої фізичної підготовки, оздоровча система відмінно підходить для всіх категорій пацієнтів, включаючи людей похилого віку.

Система Бубновського формується не тільки навколо фізичних навантажень. Навантаження підбираються для певних груп м’язів. Увага також приділяється самодисципліни і регулярності виконання. При защемленні сідничного нерва рекомендуються комплекси вправ і гімнастика, описані нижче.

Хворобливі відчуття при ишиасепровоцируют значний дискомфорт.

Якщо патологія викликана проблемами положення хребта, то комплекс Бубновського підійде краще всього – відновиться і оздоровиться опорно-рухова функція:

 • Розслаблення і прогинання спини. ІП – стоячи на четвереньках. Потрібно відчути спинні м’язи, а потім розслабити їх. Після цього на вдиху спина прогинається, а на видиху вигинається. Повторити 20 разів у помірному ритмі;
 • Розтягування м’язів. ІП – рачки. Права нога відсувається назад, а на ліву сідають. У такій позі ліву кінцівку тягнуть вперед, опускаючись як можна нижче тілом. На кожну ногу 20 повторень;
 • Нахили. ІП – як в попередній вправі. Всім тілом витягуються вперед, при цьому м’язи попереку не задіюють. Потрібно тримати рівновагу, стежити за диханням і не поспішати;
 • Розтяжка спини. ІП – як у попередньому. На видиху тулуб опускається до підлоги на зігнутих руках. На вдиху повертаються в ІП, роблячи упор на п’яти. Повторюють 6 разів;
 • Прес. Лягти на спину, руки зчепити за головою, зігнути коліна. Корпус піднімають, торкаючись ліктями колін.

Адаптивна гімнастика Бубновського

Даний комплекс допоможе тим, хто тільки приступає до виконання курсу перерахованих вище вправ. Вона сприяє зміцненню і розтягуванню м’язів. До гімнастики приступають тільки на порожній шлунок.

Краще займати вранці або ввечері. Час виконання – не менше 20 хвилин. Виділення поту – ознака ефективності занять.

Після таких рекомендується прийняти звичайний або контрастний душ:

 • ІП – сидячи на п’ятах. На вдиху піднімаються, розводячи руки в сторони, на видиху беруть колишнє положення;
 • Очисне дихання – покласти руки на живіт, видихати повітря через стиснуті губи;
 • Зміцнення преса. Лягти на спину, зігнути коліна. На кожному видиху піднімають корпус;
 • ІП – як в попередній вправі. Одну закидають ногу на іншу. Виконують ті ж підйоми корпусу, але по діагоналі;
 • У положенні лежачи повільно піднімають і опускають таз;
 • Стоячи на колінах, роблять повороти таза, піднімаючи коліна;
 • ІП – стоячи на колінах. Виконують нахили корпуса вперед і назад;
 • Лягають на живіт, випрямлені ноги відривають від підлоги. Чергують з підйомами тулуба;
 • Лежачи на боці, підіймають нижню кінцівку вгору, затримуються на середині розмаху. Чергують з іншою кінцівкою;
 • Віджимання від підлоги;
 • Пересування на сідничних м’язах у положенні сидячи;
 • Стоячи рачки, виконують махи взад і вперед.

Методики Бубновського можуть використовуватися як в цілях профілактики, так і в якості основного лікування.

Комплекси орієнтовані на зміцнення м’язів і поліпшення кровопостачання. Виконують їх систематично та якісно. Не рекомендується самостійно підбирати вправи, так як кожен комплекс розрахований на різні групи м’язів.

Залишити коментар