Розшифровка загального аналізу сечі у дитини

Стандартне лабораторне дослідження в діагностиці будь-якого захворювання – це загальний аналіз сечі (ОАМ). Він дає лікареві багато інформації, необхідної для встановлення точного діагнозу, так як разом з сечею з організму виводиться більшість токсичних речовин, присутніх у крові дитини. Тому вивчення концентрації цих речовин допомагає в діагностиці нирок, серця і всієї імунної системи. Існують середньостатистичні норми показників аналізу сечі, з якими повинні звірятися показники пацієнта — дитини.

Кожна дитина протягом перших років свого життя стикається з впливом негативних чинників на організм ззовні, які викликають посилену реакцію. Діти, в основному, схильні до інфекційних, простудних, а також травматичних хвороб. При появі нездужання необхідно відразу звернути увагу на стан здоров’я дитини, щоб у майбутньому, не розвинулася хвороба.

Не треба ставитися до дитячого організму, як до мініатюрної копії дорослого організму. Адже, всі реакції організму дитини, симптоми і особливості перебігу хвороб, обмінні процеси, істотно відрізняються від дорослих.

З якою метою проводиться ОАМ

Це дослідження є одним з найбільш недорогих і простих тестів стану органів сечостатевої системи, нирок і організму дитини в цілому. Воно призначається при перших підозрах на проблеми зі здоров’ям.

Загальний аналіз визначає відразу, подібно лакмусовим папері, всі зміни і порушення в діяльності всієї системи організму. Колір, запах урини, її прозорість та інші органолептичні показники можуть дати інформацію лаборанту для того, щоб він визначив всі зміни у здоров’ї дитини: є приховані запальні процеси, все в порядку з ендокринною, серцево-судинною системою.

Правила збору ОАМ

Необхідно надати на загальний аналіз тільки ранкову сечу, попередньо добре помивши дитини. Ранкова сеча – це особливо концентрована рідина, і тому вона точніше відображає всі показники захворювань.

Крім дотримання правил гігієни дитини, необхідно взяти стерильну ємність для збору аналізу. Не рекомендується переливати сечу для аналізу з горщика, так як в таких умовах не буде дотримана належна стерильність. Також не можна отримувати порцію сечі з памперсів, виживаючи їх, так як можуть потрапити в ємність деякі інші домішки: залишки тканини, бруд. А це вплине на кінцевий результат.

Для дослідження потрібна середня порція рідини. Тому краще першу і останню порції злити, а залишити середню. Звичайно, є певні труднощі зі збором, так як не кожній дитині можна доступно пояснити необхідність збору аналізу.
Зібрану рідину треба віднести на аналіз в лабораторію не пізніше ніж через дві години після збору.

Важливо! Ранкову сечу збирати потрібно натщесерце, перед збором аналізу дитині не можна нічого їсти, пити або приймати ліки, так як біохімічні показники будуть недостовірними.

Розшифровка аналізу сечі у дітей таблиця

Загальний аналіз проводять, щоб виявити всі ускладнення, пов’язані з захворюваннями, а також для профілактики хвороб.

Аналізовані показники діляться на три групи:

 1. Фізичні показники сечі (колір, запах урини, її прозорість, питома вага)
 2. Концентрація та вміст біологічних речовин: глюкози, білку, білірубіну та ін.
 3. Наявність (мікроскопія) опадів (еритроцити, лейкоцити, циліндри та ін., які невидны неозброєним зором).
Показники сечі Норма Відхилення
Колір

прозорість

Світло-жовта

прозора

Коричневий, червоний, каламутна, наявність додаткових домішок у вигляді пластівців.

Це свідчить про наявність процесів запалення сечостатевої системи

Щільність (питома вага) 0 – 2 роки – 1002 — 1004

3 — 5 років – 1012-1020

6-12 років – 1011 – 1025.

При низькому уд. вазі можуть бути наступні причини: захворювання нирок, випито велику кількість рідини, діабет (нецукровий)

При високому уд. вазі: діабет (цукровий), підвищення температури вище норми, діарея, блювання.

Реакція рН сечі 4,5 – 8,0 слабокисла При нейтральному і лужному середовищі: переважання в харчуванні фруктів і овочів, а також інфекційні процеси в сечостатевій системі дитини
Глюкоза Немає Симптом (цукрового діабету)
Білок Відсутній Норма – до 0,036 г/л

Перевищення норми свідчить про захворювання нирок або спостерігається при температурі вище норми

Епітелій 1 – 2 (в полі зору) При запальних процесах сечостатевої системи
Циліндри 0 – 1 (у полі зору) Цистит

уретрит

Лейкоцити 0 – 6 (у полі зору) Показник лейкоцитів більше 20 буває при хворобах (запаленнях) нирок і органів сечостатевої системи
Еритроцити 0 – 2 (в полі зору) Захворювання сечостатевих шляхів (запалення)
Слиз Відсутня, невелика кількість
Солі Відсутня, невелика кількість
Грибки і бактерії Відсутні інфекції

Розшифровка загального аналізу сечі у дитини має лише інформаційне значення. Вона не є точним діагнозом і не може замінити консультацію лікаря. На деяких медичних сайтах можна заповнити інформацію в онлайн і отримати приблизні відомості про можливі захворювання. Це допоможе до візиту до лікаря отримати розшифровку загального аналізу дитину.

Батьки, маючи розшифровку ОАМ, можуть уникнути беспочвенного занепокоєння про здоров’я своєї дитини, вчасно прийти на візит до лікаря і отримати лікарське призначення і лікування.

Нормальні показники аналізу сечі у дітей

Всі показники в загальному аналізі розглядаються в порівнянні з нормою.

 • Колір. Нормою вважається світло-жовтий колір. Чим менше вік дитини, тим більш світлий відтінок. У новонароджених сеча схожа на воду і практично без кольору. З перехід на штучне харчування забарвлення стає яскравішим і жовтіє.Важливо пам’ятати! Яскравий і інтенсивний колір не завжди свідчить про неполадки із здоров’ям. Іноді незвичний колір – це підтвердження того, що дитина їла цитрусові, морква, буряк і ін фрукти і овочі, які здатні надати яскравість і змінити природний колір урини.
 • Прозорість. Після збору, сеча залишається прозорою протягом двох годин. Тому її треба здавати відразу на загальний аналіз після збору, щоб не утворилися змітки, опади, які вплинуть на отримання правильного аналізу. Іноді причиною мутного осаду може бути випадання опадів солі або перевищення вмісту лейкоцитів. Останнє свідчить про наявність проблем зі здоров’ям.
 • Запах. Запах у дитячій урини не може бути різким, хоча досить специфічний. Якщо ємність, що містить сечу, знаходиться в відкритому вигляді на повітрі, відбувається окислювальний процес і вивітрюється аміак. Запах стає набагато різкіше. На інтенсивність запаху впливає і меню дитини, яка їжа (білкова або овочева більше присутня). Це відповідає нормі, але може ускладнити обробку загального аналізу.
  Увага! Наявність аміачного запаху свіжої порції сечі свідчить про запальні процеси сечостатевої системи, а запах гниючих фруктів – про підвищений вміст кетонових тіл.
 • Кислотність. Норма рН сечі коливається від 5 до 7,5, тобто кислотне середовище повинна бути нейтральною або слабокислою. При збільшенні показників – потрібно провести діагностику нирок на наявність пієлонефриту або циститу. Збільшення цієї величини також відбувається при переважанні рослинних продуктів в їжі. Якщо середовище кисле, то це можливо або при голодуванні або при діабеті, а також переважання білків в їжі.
 • Щільність. Залежно від дитячого віку питома вага змінюється. У новонароджених цей показник менше, ніж у п’ятирічного малюка. У таблиці вище наведено показники питомої ваги сечі у малюків різного віку.
  Важливо! Якщо щільність збільшена без всяких причин, необхідно звернути увагу на наявність деяких захворювань у малюка.
 • Білок. Підвищений вміст білка свідчить про наявність запалення в нирках. В ідеалі, нирки не повинні пропускати молекули білка в сечі. Невисоке підвищення вмісту білка може спостерігатися після фізичного навантаження.
 • Глюкоза. У відповідність нормі, її не повинно бути в сечі. Присутність глюкози свідчить про надмірному вживанні вуглеводів або про захворювання на цукровий діабет.
 • Кетонові тіла. При блювоті, анемії, діареї, підвищеної температурі, а також при вуглеводної дієти можуть бути виявлені кетонові тіла в сечі.
 • Еритроцити. В ідеалі їх немає, допустиме лише близько 2-3 клітин. Підвищення їх кількості може спостерігатися після інтенсивного фізичного навантаження. Після відпочинку, показники повертаються до норми.
 • Лейкоцити. Їх наявність свідчить про запалення сечостатевих органів. Норма – близько 2-3 (в полі зору). При порушенні правил особистої гігієни малюка, показник також може підвищуватися.
 • Епітелій. При недотриманні правил гігієни, а також при ниркових захворюваннях і наявності в організмі інфекцій, з’являються клітини епітелію.
 • Циліндри. Існує кілька видів циліндрів: лейкоцитарні, воскоподібні, еритроцитарні, зернисті і гіалінові. Їх поява в сечі також свідчить про захворювання малюка: харчових розладів і т. д.
 • Солі. Наявність або відсутність солей в сечі свідчить про спосіб життя і правильності харчування дитини. Урати з’являються при м’ясної рясної їжі або фізичних навантаженнях; оксалати – при надлишку рослинної їжі.

Важливо! Слизу, бактерій та інших домішок не повинно бути в сечі малюка.

Аналіз сечі по Нечипоренко

Якщо лікарі сумніваються у деяких показниках загального аналізу, вони призначають додаткові дослідження і тести. Одним з найбільш зустрічаються аналізів, є дослідження сечі за Нечипоренком, яке є тестом оцінки стану сечостатевої системи і нирок.

При зборі сечі на дане дослідження потрібно ретельно підготувати малюка, звернувши увагу на його особисту гігієну, щоб уникнути неточностей в отриманих результатах. Для аналізу береться також ранкова сеча дитини, її середня порція.

У даному дослідженні проводиться вивчення під мікроскопом осаду на утримання і виявлення еритроцитів, циліндрів і лейкоцитів.

У доповненні до даними аналізів можуть бути призначені добовий, біохімічний аналізи для виявлення вмісту солей.

Висновок

Результат аналізу загального аналізу сечі видається в такому вигляді, що його розшифрувати може будь-яка людина. Після отримання на руки результату, треба в будь-якому випадку звернутися до педіатра, який складе висновок про здоров’я дитини і точно визначить діагноз.

Потім, призначається лікування із застосуванням лікарських засобів і препаратів. При проведенні лікування і одужання дитини, ОАМ проводиться повторно, щоб уважно дослідити всі внесені зміни.

Дізнатися більше про загальному аналізі сечі у дітей допоможе відео:

Залишити коментар