Розмноження туї в домашніх умовах – насінням і живцями

Займаючись ландшафтним дизайном в домашніх умовах, поступово розумієш, що немає більш вдячних рослин, ніж туї. Вони радують своєю зеленню круглий рік, невибагливі у догляді, естетичні і добре піддаються формуванні.

Але є в них один недолік – певні труднощі, якими супроводжується розмноження туї, особливо якщо подібне завдання виконується перший раз в житті. На практиці зробити це реально тільки двома способами – відокремлювати живці від вже дорослої рослини, або збирати доспілі насіння. Що вибрати? Зрозумієте, як тільки дочитаєте цю статтю до кінця.

Розмноження насінням: тонкощі

Копітка і тривала робота з насінням окупиться появою на світ витривалих паростків, здатних чинити опір хворобам і атмосферних проявів.

Єдине, що може відлякати від цього способу самостійного збільшення кількості рослин на присадибній ділянці – його витратність в плані часу.

Вирощуванням доведеться займатися 3, а то і всі 6 років, та й не факт, що доросла особина продемонструє всі якості предка.

Перед тим як намагатися розмножити тую насінням, потрібно зібрати серпневі розкрилися шишечки, і помістити в тепло до того часу, поки вони не розкриють свої лусочки.

Буквально через пару днів можна витрусити насіння, і перекласти їх у мішечок з натуральної тканини, в якому вони можуть без шкоди для своєї схожості пролежати 2-3 роки точно.

З настанням зими проводиться процедура стратифікації посадкового матеріалу, для чого його разом з мішком закопують в сніг.

Наступні дії щодо того, як правильно розмножувати вічнозелену тую її насінням, виглядають наступним чином:

 • Навесні для посівів готується суміш з піску і торфу, взятих у рівних пропорціях;
 • В тарі робляться грядки глибиною не більше 2 см;
 • Зверху посадки мульчируются сухою хвоєю або тим же висушеним торфом;
 • Як тільки проклюнуться перші паростки, їм потрібно забезпечувати правильний поливальний режим, оберігати від прямого попадання сонця, удобрювати, звільняти від бур’янів і рихлити;
 • Пізньої осені, а, точніше, з настанням стійких заморозків, молоду тую або заносять в освітлюваний підвал, або накривають ними, якщо вона посіяна на відкритій гряді;
 • Пікіровка розсади робиться тільки через три роки, а пересаджування на постійне місце – через 5-6 років.

Живцювання: як воно відбувається?

Основне гідність розмноження хвойниками живцями полягає в тому, що повноцінне рослина виходить вже через три роки. Мало того, воно буде точно таким же, як материнське, ось тільки з приживлюваністю доведеться пережити певні труднощі. Справа в тому, що вкорінені живці дуже погано переживають пересадку, хвороби і різкі перепади температур.

В розмноженні живцями є такі тонкощі:

 • Різати посадковий матеріал можна тільки з тих гілок, які вже досягли дворічного віку;
 • Довжина кожного пагона не може бути менше 20 см;
 • Краще не різати держак секатором або ножем, а відламувати від материнської гілки так, щоб на кінці утворилася «п’ята» з кори;
 • Посадковий матеріал на кілька годин поміщається в ємність з водою, в якій заздалегідь розбавляється стимулятор росту і укорінювач;
 • Вирощування туї живцями відбувається в теплиці, наповненої річковим піском, торфом і дернової землею, взятими в однаковому обсязі. До речі, грунтосуміш обов’язково дезінфікується бордовим розчином марганцівки;
 • У підсохлий ґрунт, на відстані 5-7 сантиметрів, висаджуються гілочки. Заглиблювати їх слід не більше ніж на 2 см;
 • Тепличка обов’язково накривається прозорою плівкою і притеняется від прямих променів сонця.

Подальший догляд за живцями

Розібравшись з тим, як можна на практиці розмножити тую в домашніх умовах, переходимо до умов їх вирощування після вкорінення. Полягають вони в регулярному провітрюванні теплички, обприскування посадок з пульверизатора та поливі трохи підігрітою водою.

Через пару місяців, коли утворюються перші корінці, можна переходити до закаливаниям і підкормкам спеціальними добривами для хвойної рослинності. Виконавши ці вимоги щодо того, як розмножити вічнозелене дерево, приготуйтеся, що восени тую, а вірніше, тепличку з її живцями, треба буде накрити лапником.

Ні в якому разі не утепліть посадки поліетиленом, з-за якого вони можуть випре по весні, листям або тирсою, що провокують утворення цвілі або грибка.

Весняне садіння

Якщо у вас вийшло виростити ту і вберегти її від вимерзання, її можна висаджувати на постійне місце з настанням стійкої плюсової температури.

Врахуйте, що хвойник любить хороше освітлення, яке буде потрібно для формування правильної і красивої крони.

Самостійне розмноження туї – чудове заняття для завзятих садівників і любителів ландшафтного дизайну.

Якщо ви все зробите правильно, то однозначно зможете організувати власний розплідник і непогано заробляти.

Залишити коментар