Розмноження орхідей в домашніх умовах

Після щільного знайомства з орхідеєю, кожна людина рано чи пізно задається питанням, як правильно розмножити цю рослину. Розмноження орхідеї в домашніх умовах найкраще робити ранньою весною, коли квітка виходить зі стану спокою, починає рости та розвиватися.

В домашніх умовах доглядати і розмножувати орхідею являє собою складну справу, щоб отримати хороші результати, необхідно дотримуватися всі вимоги та рекомендації фахівців. На сьогоднішній день розмножити орхідею в домашніх умовах можна різними методами.

Вегетативний спосіб розмноження орхідеї

Такий метод передбачає поділ куща, квітка має кілька точок росту, де утворюються псевдобульби, їх кількість говорить про те, наскільки успішно виконано поділ. Таку процедуру виконують до початку весни до того, як починається активний період вегетації.

Використовуючи садовий інструмент, його слід продезінфікувати, витягують квітки з горщика, кореневу систему розрізають навпіл. На кожній розрізаною частини повинна бути псевдобульб, а ще краще, відразу кілька штук.

Зрізи обробляють або активованим деревним вугіллям, щоб захистити від захворювання. Ділити бульба коренів слід на великі частини, інакше маленькі рослини довго не зможуть набратися сил і стати життєздатними.

Вегетативний метод розмноження орхідеї в домашніх умовах не завжди відбувається повноцінно, наприклад, одна половина квітки може містити молоді бульби, друга старі. Без сумнівів, молоді паростки будуть розвиватися активніше, так як містять молоді бруньки, здорові і життєздатні пагони. Стара ж бульба не має молодих нирок, квітконоси на ній утворюються з існуючих пагонів, які були у спокої. Доросла рослина можна підготувати до розмноження, зробивши надрізи кореневища за рік до процедури, це дозволить з’явитися новим придатків і перед пересадкою утворюється велика кількість паростків.

Розмноження живцями орхідеї

Такий метод поділу використовується для різних видів орхідеї, для цього зрізається верхня частина стебла, на якій росте невелику кількість повітряних коренів, висаджується в підготовлений грунт і за ним доглядають, як за звичайним квіткою. Рослина, від якого відрізали частинку, переставляють з підвищеною вологістю. Якщо правильно доглядати за молодим паростком, незабаром з’являться нові корінці і тоді рослина можна пересаджувати в спеціально підготовлений субстрат, далі дії відбуваються, як і з дорослим рослиною, правильний догляд, полив освітлення.

У деяких випадках, квітки необхідно обробляти молоді бруньки спеціальними препаратами, які підтримують зростання орхідеї. Для створення простору сплячим нирках, слід обрізати нижні листки. Обприскування проводити з інтервалом в 10 днів максимум, таким чином, сплячі бруньки прокинутися, і стануть утворюватися нові пагони, їх можна відокремлювати для розмноження. Як правило, розмноження живцями виконують в березні або квітні місяці.

Для пересадки орхідеї можна використовувати і квітконоси, але така процедура значно важче, її можуть виконати тільки професійні квітникарі, що володіють достатнім досвідом. Для цього необхідно зрізати біля самої основи квітконіс, поділити його на кілька частин таким чином, щоб у центрі кожної була невелика кількість нирок. Для пересадки готують спеціальну ємність, бажано пластикову, укладають мох і поміщають горизонтально держак. Нирка має залишатися на поверхні субстрату, накривають її плівкою і залишають в теплому місці, з перервою в 4 дні поливають її, це захистить його від гниття.

Через деякий час можна помітити, що нирка пустила паростки, у яких буде розвинена коренева система, для посадки молодого рослини слід підготувати новий горщик, акуратно відокремити ці живці та пересадити. У процесі необхідно все робити акуратно, щоб кореневу систему зберегти цілою, так як від цього буде залежати зростання квітки в майбутньому.

Розмноження рослин стебловими дітками

У деяких орхідей можна помітити розвиток бічних пагонів, особливо, якщо є членисті бульби. Ці нові паростки називають ще дітками, так як з них можна отримати нові рослини. Щоб прискорити утворення нових діток, фахівці дають корисні рекомендації, наприклад, слід витримувати в приміщенні високу температуру, використовувати спеціальні добрива для підживлення, краще, якщо у них буде високий вміст азоту.

Після того, як у бічних пагонів утворилася коренева система, їх можна акуратно відокремлювати. Якщо у діток не встигли сформуватися свої бульби, тоді можна обрізати росток разом з материнською частиною, це дозволить деякий час рослині харчуватися і отримувати необхідну кількість корисних речовин.

Рада! Якщо немає бажання псувати зовнішній вигляд дорослої рослини, тоді відокремити бічні пагони можна після того, як сформуються на них бульби. Доглядати за новими паростками необхідно так само, як і за дорослим квіткою, тоді через 3 роки утворюється здорова орхідея, на ній з’являться не тільки цвітіння, але і нові дітки.

Розмноження рослин насінням

Такий метод отримання нового життя має численні переваги перед вегетативним розмноженням або живцюванням. Від однієї рослини після вегетативного розмноження вийде тільки три верхівки з дітками, живці принесуть максимум 10 паростків, а насіння дозволяють отримати величезну кількість квітів.

Але такий спосіб настільки складний, що навіть досвідчені квітникарі не завжди можуть нею скористатися. Насіння орхідеї не мають своєї поживної тканини, таку середовище необхідно створювати штучним шляхом, щоб вони проросли. Вона повинна бути максимально чистою, без грибів і бактерій, слід суворо контролювати температуру і вологість повітря, створити відповідне освітлення, якщо навіть будуть невеликі відхилення від встановлених вимог, нічого не вийде. Тому розмноження рослин насінням здійснюється лише в лабораторних умовах, де є всі умови і спеціальні пристосування.

Розмноження орхідеї методом клонування

Цей спосіб ще називають меристемным, використовуючи мікроскоп, беруть клітини, які здатні ділити, потім їх поміщають у середовище, спеціально підготовлену, де вони продовжують процес поділу. В наслідок утворюються невеликого розміру згустки, які також поділяють і поміщають у спеціальне середовище, де в майбутньому, з’являються рослини.

Всі процедури слід виконувати з максимальною стерильністю, цей метод не використовується в домашніх умовах, але він має найголовнішою перевагою перед іншими способами розмноження орхідеї. В результаті клонування виходять генетично однакові паростки у великій кількості, за максимально короткий період часу.

Розмноження орхідеї за допомогою вирощування сіянців

Крім вегетативного вирощування можна використовувати і статевої вид розмноження орхідеї, сьогодні багато компаній займаються таким виведенням квітки. Це дуже складний процес розмноження, тому що для пророщування необхідна штучна живильне середовище.

Розмноження таким шляхом виконується двома методами, в промислових умовах, коли насіння збирають в оранжереях і поміщають у штучно створене середовище. Другий метод передбачає збір насіння в джунглях і також приміщення їх у живильне середовище, де вони успішно приживаються і проростають. Можна спробувати цей вид розмноження орхідеї здійснити і в домашніх умовах, але це буде дуже тривалий і складний процес, для цього необхідно купувати пророщені сіянці і створювати всі умови для розвитку рослини.

В домашніх умовах, щоб виростити орхідею з сіянців необхідно постійно приділяти їм увагу, надовго не залишати напризволяще. Завжди слід контролювати освітлення у приміщенні, температуру повітря і вологість, необхідно спостерігати, як веде себе рослина, чого йому не вистачає, що подобається, а що ні. Якщо дотримуватися всі вимоги та рекомендації, тоді сіянці орхідеї, адаптуються під існуючі домашні умови, головне, визначити і створити, оптимально відповідний режим для них.

В якості ємності для пророщування насіння можна використовувати просту пляшку або спеціальну скляну колбу, але вона повинна бути добре закритою. Перебуваючи в будь-якій посудині сіянці повинні щільно сидіти, не ламатися і не гнутися в процесі пересування його, в іншому випадку, будь загин може призвести до виникнення хвороби або гнилі.

Додатково про те, як можна розмножувати орхідею в домашніх умовах, можна подивитися на відео

Залишити коментар