Розміри голови дитини по місяцях після народження: норми і відхилення

Щоб оцінювати розвиток свого малюка, зовсім необов’язково постійно показувати його лікаря. Ви також можете внести свою лепту в процес спостереження за розвитком свого малюка і відстежувати його тілесний зростання.

Наприклад, багатьох батьків хвилює питання окружності голови у дитини в перший рік його життя. І дійсно, голова – це фактично головна частина нашого тіла. Адже в ній знаходиться мозок, керівний кожним процесом в організмі. І чи не найважливішим аспектом у початку життя дитини стає саме формування його голови.

Навіщо це потрібно робити?

Особливо важливо відстежувати процес росту голови тим, чиї дітки отримали травми під час розродження. Кожна жінка знає, що в пологах, що відбуваються природнім шляхом, неймовірно важливо слухати акушера і медсестер, бути з ними в своєрідному контакті.

Оскільки саме від неправильних потуг найчастіше відбуваються травми черепа дитини. А так як його кістки ще надто тендітні і вразливі, це може залишити незгладимий слід у його подальшому здоров’я і життєдіяльності.

У сьогоднішній статті мова піде про те, як вимірювати окружність голови свого чада, і як визначати, чи мають місце які-небудь патології і порушення в процесі її розвитку.

Отже, що ви повинні знати про розміри голови дитини по місяцях?

Обсяг голови дитини: все, що ви повинні знати про нормальних параметрах

Нормальний об’єм голови вказує на те, що малюк розвивається добре і планомірно. Відхилення від норми в даному випадку може вказувати на серйозні патології – мікроцефалія і гідроцефалію. Однак найчастіше подібні коливання обумовлені скоріше генетично та фізіологічно, тобто, є індивідуальною особливістю крихти. Тому медики створили спеціальну таблицю, в якій вказується зростання голови на щомісячній основі. Але якщо раніше там було єдине значення, тепер у графі норми вважаються значні діапазони.

Вимірювати голову малюка потрібно кожен місяць. Зазвичай це робить лікар на традиційному щомісячному огляді. Разом з цим параметром, педіатр перевіряє і зростання, і масу тіла новонародженого. Але якщо у вас немає можливості регулярно показувати дитину педіатру, варто робити всі перераховані маніпуляції, і обов’язково фіксувати результат, щоб спостерігати за динамікою.

Перший вимір голови дитини відбувається відразу після його народження. У цей час коло повинна становити приблизно 32-35 сантиметрів. За рік дитина в середньому додає до 12-15 сантиметрів в об’ємі голови, і тут все залежить від генетичних особливостей будови черепа, статі малюка та інших особливостей його розвитку.

Незважаючи на те, що обсяг голови в середньому зростає на 12 сантиметрів в рік, він не додає по сантиметру кожен місяць. Пік її зростання припадає на трьох — або чотиримісячний вік. У цей період голова зростає найбільш активно. До цього моменту обсяг буде додаватися приблизно на 1,5-2 сантиметри, і до цього віку складе близько 40 сантиметрів.

У цей же період окружність грудей зрівняється з окружністю грудної клітини. Далі зростання першою буде йти на спад і поступово сповільнюватися, а зростання другий, навпаки, продовжиться в інтенсивному режимі.

Пізніше грудна клітка дитини стане набагато ширше його голови – так, як це має виглядати в дорослому віці.

Параметр нормального розміру голови дитини в 6 місяців дорівнює приблизно 43 сантиметрам.

Щоб визначити нормальні темпи зростання, досить віднімати від цього значення за півтора сантиметра в місяць. Наприклад, розмір голови дитини в п’ять місяців становитиме 41,5 сантиметрів.

Наприклад:

Параметр розміру голови тримісячної дитини становитиме 38,5 сантиметрів (тобто, 43 – 1,5 – 1,5 – 1,5). Те ж саме стосується розмірів голови двомісячної дитини, якщо відняти ще півтора сантиметра.

А якщо говорити про розміри голови у семимісячної дитини, тут вже слід додавати до шестимісячного усередненим показником за 50 міліметрів. Наприклад, якщо у піврічному віці окружність склала «ідеальні» 43 сантиметри, то в наступному місяці це значення не буде сильно коливатися, і складе всього 43,5 сантиметрів.

Усереднені параметри

Якщо говорити про усереднених показниках по місяцях, виходить приблизно така картина:

  • Новонароджені діти – 34-35 см;
  • Місячні – 36-37 см;
  • Двомісячні – 38-39 см;
  • Тримісячні – 40-41 см;
  • Чотиримісячні – 42-43 см;
  • Піврічний – 43-44 см;
  • Однорічні – 46-47 див.

Нижній поріг більше характерний для дівчаток, а верхній – для хлопчиків. Не можна орієнтуватися суто на ці показники, оскільки не варто списувати індивідуальність з рахунків. Кожна людина унікальна за своєю природою від народження, а значить, незначні коливання від норми все ж можливі.

Якщо обсяги черепа вашого малюка не збігаються із загальноприйнятими, не треба бити на сполох і займатися самостійною діагностикою, використовуючи пошукові системи в інтернеті. Якщо ви дійсно стурбовані розвитком таких тяжких патологій, як гідроцефалія і мікроцефалія – покажіть дитину лікарю. Робити це доцільно в тих випадках, якщо обсяг зростає занадто повільно, або, навпаки, занадто швидко. Тут важливо орієнтуватися навіть не на сам розмір, а те, наскільки правильно або неправильно прогресує фактор зростання.

Не слід забувати і про те, як народився ваш малюк. Наприклад, якщо ви не доносили його до покладеного терміну, цілком очевидно, що його головка буде менше, ніж у доношеної дитини. Крім того, додавати в обсязі недоношена дитина також буде повільніше, ніж здоровий і міцний «богатир». У переношенных діток головка може бути ширше безпосередньо після народження (тобто досягати в обсязі понад 35 сантиметрів), однак додають вони так само, як і звичайні діти.

Якщо при розродженні мали місце травми голови у новонародженого, цей момент також не можна списувати з рахунків. І це стосується не тільки серйозних ушкоджень, але і «нешкідливих», здавалося б, гематом і набряків.

Як визначити відхилення від норми?

Трапляється, що поточні обсяги головки абсолютно не відповідають тим, що прийняті за усереднені і «ідеальні». В цьому випадку перше, що ви повинні з’ясувати – як йшли справи з цим у вас самої і у батька дитини. Якщо у одного з батьків голова в «ніжному віці» була менше або більше, ніж прийнято, ймовірно, що така фізіологічна особливість успадковується і чадом. Загалом, приводів для занепокоєння тут немає, хоча вам все ж варто бути насторожі.

Якщо ж у сімейному анамнезі нічого подібного не відзначалося (або ж ваші батьки особливо не стежили за такими параметрами та не зберегли ніяких відомостей про них), вам все ж варто показати дитину лікарю і діагностувати причину такого відхилення. Не виключено, що мають місце які-небудь проблеми, які важливо своєчасно диференціювати, щоб почати адекватне лікування.

Також важливо стежити за тим, щоб обсяг голови не перевищував обсягу грудної клітини, за винятком моменту, коли вони порівнюються в цих показниках.

Привід для реального занепокоєння є, якщо параметри голови вашого малюка сильно відрізняються від загальноприйнятих, а також у нього є якісь неврологічні порушення, які уважна мама просто не може не помітити.

Простежте за зовнішністю свого чада. Якщо крім великого об’єму голови у нього спостерігається розбіжність швів на ній, укрупнення джерелець, поява вираженої венозної сітки, масивність лоба – ймовірно, гідроцефалія дійсно є. Під час цієї важкої патології в головному мозку дитини накопичується рідина. Важливо терміново показати його педіатра і невролога, щоб призначити відповідну терапію як можна раніше.

Мікроцефалія виявляється зворотним чином, хоча все ті ж неврологічні порушення мають місце. Але при цьому джерельця, навпаки, є ніби «закритими», занадто маленькими, а лоб – скошеним і низьким. Обидва діагнозу підтверджуються або спростовуються після ультразвукової діагностики. Можливо, маляті також доведеться пройти магнітно-резонансну томографію.

Як правильно вимірювати голівку?

Якщо обсяг головки вашого малюка не збігається із загальноприйнятим, слід подумати над тим, чи правильно ви її вимірюєте?

Міряти окружність необхідно м’якою сантиметровою стрічкою з поділками. Передня її частина повинна припадати на лінію брів, а задня – йти по потиличній частині. Саме при таких умовах вимірювання буде вважатися правильним.

Щоб не мучити себе хибними припущеннями і підозрами, настійно рекомендуємо вам довірити подібні вимірювання педіатра. Нехай ваш малюк росте здоровим!

Залишити коментар