Розлучення через суд з дітьми – порядок розірвання, процедура розлучення

Оперативний і грамотно організований розлучення – це реальна можливість не просто швидко вирішити матеріальні спори, але і захистити дітей від психологічних травм, зумовлених необхідністю проживати в неповній сім’ї.

Напевно, саме це є основною мотивацією, що змушує батьків розірвати шлюбний союз мирно і тихо. Коли ж виникає в цьому нагальна, а головне, законодавчо обґрунтована потреба?

Заяву на розлучення подається після смерті другої половинки, або якщо подружжя більше не бажають зберігати свої шлюбні відносини, мотивуючи це несумісністю характерів, шкідливими звичками, що заважають повноцінного і здорового співіснування, фізичної/психологічної зрадою і т. д.

У тому випадку, якщо в шлюбі не були народжені спільні діти, розлучення відбувається швидко і безпроблемно, а відповідні документи оформляються в Загсі. Зовсім інакше справи йдуть в сім’ях з одним неповнолітнім малюком, новонародженим або дітьми шкільного віку. Світовий суддя тут не знадобиться тільки в тому випадку, якщо один з подружжя є недієздатним або взятий під варту на строк, що перевищує три роки.

Перший етап

Розірвання союзу починається з того, що чоловік з дружиною полюбовно обумовлюють всі претензії щодо майна і місця проживання спадкоємців. У тому випадку, якщо подружжя самостійно досягають згоди з цих питань, відповідний документ складається і підписується у нотаріуса. Не зробивши цього, подружжя ризикують продовжити порядок стандартного розірвання шлюбу на невизначений строк, що не завжди зручно і доречно. Аналогічне твердження стосується і аліментів, розмір яких може бути встановлений за згодою обох батьків.

Другий етап

Один з подружжя, які виступили в ролі відповідача, подає в суд документи, і становить позов. Відповідно, другий чоловік буде виступати в ролі відповідача. Прийміть до відома, що позов в суд можна написати і самостійно, головне, щоб він відповідав всім нормам і вимогам сімейного кодексу.

Третій етап

Готуючи розлучення сім’ї з дітьми, будь-який суд ретельно аналізує документи і заяви, подані обома сторонами, вивчаючи всі аргументи щодо розміру аліментів, місця проживання малюків і т. д.

Особливу увагу суд приділяє таким аспектам:

 • Вік дитини, його прихильність до одного з батьків;
 • Взаємини подружжя в сім’ї в цілому;
 • наявність у позивача (відповідача) матеріальних проблем, постійної роботи, шкідливих звичок, негативних моральних якостей і т. д.;
 • Рівень виконання батьками своїх обов’язків і реалізації ними своїх прав. Під цим розуміється бажання чоловіка (дружини) сприяти фізичному та культурному розвитку спадкоємців, дотримуватися їх інтереси, добиватися взаєморозуміння;
 • Побутові умови. Мировий суддя, який контролює розлучення, буде приймати до уваги матеріальну забезпеченість батьків, рівень їх освіти, соціальний статус та інші фактори.

Четвертий етап

Суд, націлений на розлучення подружжя з неповнолітніми дітьми, завжди відбувається в присутності представників органів опіки, відділу у справах сім’ї та молоді, а також органів опіки. Їх завдання – сприяти збереження шлюбу та контролювати дотримання законних інтересів дитини, позбавленої можливості висловлювати свою думку.

Безпосередньо перед розірванням союзу, уповноважені суддею представники вищезазначених інстанцій збирають про кожного з батьків відомості. На їх підставі і приймається рішення про місце подальшого проживання малюка.

На ділі суд, в особі співробітників органів опіки, намагається ще раз помирити батьків, а якщо це не представляється можливим, зафіксувати умови їх роздільного проживання і перевірити соціальну поведінку.

П’ятий етап

Якщо батьки не змогли самі визначити порядок побачень з дитиною, то зацікавлена сторона подає нову заяву до суду, в якому просить встановити терміни і періодичність побачень з малюком.

Якими ж правами наділений батько, залишившись без можливості жити зі своїм спадкоємцем?

Виглядають вони наступним чином:

 1. Якщо мировий суддя не позбавив дружину (чоловіка) батьківських прав, то він (вона) можуть на законних підставах бачити дитину на першу вимогу, брати участь у її вихованні, освіті та інших життєвих моментах;
 2. Розлучення не заважає батькам отримувати відомості з медичних чи освітніх установ, що свідчать про фізичний стан малюка або його навчанні;
 3. Суд може підтвердити факт порушення цих прав іншим батьком і видати позивачу документи, що змушують відповідача дотримуватися всі потрібні розпорядження.

Шостий етап

Терміни, в які може вкластися розлучення, бувають різними і залежать від багатьох обставин, як то: небажання одного з подружжя з’являтися на засідання, незгоду дружини (чоловіка) на розірвання союзу, хвороба позивача (відповідача), його перебування на території іншої країни, завантаженість світового судді і багато іншого.

В законну силу рішення про розлучення вступає через 30 днів з моменту його прийняття. За цей термін батьки можуть анулювати розлучення, помиритися або зав’язати нове справу щодо місця проживання дитини або розміру аліментів.

Обов’язкові документи

Заява, подана до суду, посприяє розірвання союзу тільки в тому випадку, якщо воно було складено належним чином, з урахуванням всіх вимог і нормативів, висунутих чинним законодавством. Заяву до суду не буде розглянуто, якщо не була сплачена фіксована держмито, вартість якої встановлюється в законодавчому порядку.

Заяву на розлучення повинно містити такі відомості:

 • Дані про тієї інстанції, яка буде реалізовувати розлучення;
 • Дані паспорту та місця проживання уповноваженого представника позивача або його самого;
 • Місце проживання відповідача;
 • Документи, що підтверджують факт полюбовної згоди батьків щодо розділу майна, аліментів або місця проживання малюка, завірені у нотаріуса;
 • Дані неповнолітніх і спільно нажитих спадкоємців;
 • Причини, що спонукали одного з батьків подати заяву;
 • Обставини, які повинні посприяти розірвання союзу;
 • Перелік паперів, поданих разом з позовом.

Список обов’язкових документів, які потрібно принести в суд, виглядає наступним чином:

 • Оригінал свідоцтва про шлюб;
 • Ксерокопії паперів на дітей;
 • Квитанція про сплату державного мита;
 • Аргументи на користь додаткових нюансів розлучення, на підставі яких суд зверне увагу на матеріальне і/або соціальний стан батьків;
 • Довідки з медичних організацій, які змусять суд віддати малюка більш здорового батькові, здатному його забезпечити.

Розлучення через суд з дітьми, порядок розірвання якого давно усталився, може ускладнюватися спірними питаннями, що потребують надання додаткових документів та довідок. Суд призначає засідання не раніше 30-ти діб з моменту отримання пакета паперів та позову, хоча порядок розлучення передбачає надання подружжю тримісячного випробувального» терміну, протягом якого вони можуть помиритися і запобігти розлучення.

До речі, суд можна переконати не затягувати порядок розірвання союзу, подавши відповідну письмову заяву, не пропускаючи жодного призначеного засідання і надавши всі деталізують документи, складені належним чином.

Успішного вам вирішення всіх ваших проблем!

Залишити коментар