Ротовірусна кишкова інфекція: симптоми і лікування

Гострі кишкові інфекції мають значну поширеність у всіх куточках нашого світу. На щастя, справжній рівень медицини, зокрема, дослідницькі можливості, дозволяють встановити їх джерело. У більшості випадків це вірусні агенти. Розглянемо причину гострих проносів — ротавірусну інфекцію: симптоми і лікування.

Вірусна діарея: як це відбувається?

Ротавірусна інфекція у відповіді за більшість вірусних діарей, що вражають людей всіх вікових категорій. Ця заразна патологія викликається вірусами, що належать до роду орбивирусов і беруть свою назву від латинського слова колесо.

Ротавірус — кишкова хвороба, яка має фекально-оральний спосіб поширення, а також призводить до появи простудних патологій, що, в свою чергу, дає їй можливість передачі від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Діарея є обов’язковим і основним супутником інфекції.

Основну групу небезпеки за захворюваності ротавирусным гастроентеритом становлять діти від півроку до трьох років. Вірус завдяки своїй будові має особливу стійкість до кислої шлункової середовищі, так і до лужної. Він прекрасно зберігається протягом декількох тижнів у воді, кале, на предметах постійного використання, іграшки та інші речі, з якими мав контакт хворої, в тому числі і на поверхні шкірних покривів рук.

Максимальна кількість збудників виділяється хворим у перші дні. З моменту проникнення в організм ротавірусної кишкової інфекції інкубаційний період становить близько доби. Потрапивши в рот, віруси переміщуються по травному тракту, де в тонкому кишечнику активуються і починають розмножуватися. Згодом вони поширюються на товстий кишечник і надалі виходять з випорожненнями.

Джерелом розповсюдження захворювання виступає людина. Оберігає імунітет має нестійкий характер і з’являється у дитячому віці після перенесеного захворювання. У разі ослаблення організму і при невисокому рівні антитіл велика ймовірність повторного інфікування вже дорослих. На спалахи хвороби впливає сезонність і груповий фактор.

Симптоматика ротавірусної інфекції

Гострий характер інфекції проявляється з самого початку. До перших симптомів відносяться:

  • блювотний рефлекс;
  • підвищена температура тіла;
  • небажання вживати воду і рідини;
  • сильний і багаторазовий пронос, випорожнення з різким запахом;
  • нежить;
  • почервоніння і хворобливі відчуття в горлі при ковтанні;
  • занепад сил;
  • кал світлих відтінків;
  • темна сеча.

Діарея здатна давати про себе знати до 15 разів на добу. Наслідком цього буде сильне обезводнення організму, що несе небезпеку в першу чергу маленьким діткам. Саме ступінь дегідратації є мірилом тяжкості стану хворої дитини і впливає на проведену в подальшому терапію.

Чому ж відбувається така сильна діарея? В основі цього лежить порушення функції виділення і всмоктування води. Розмноження вірусу призводить до утворення неповноцінних клітин і неправильній роботі кишечника. Замість поглинання води та електролітів, а також розщеплення їжі, відбувається накопичення складних вуглеводів, які потрапивши в нижні відділи кишечника, призводять до збільшення виділення рідини з організму в просвіт кишки.

Терапія гострих кишкових захворювань у дорослих і дітей

Лікування ротавірусної кишкової інфекції у дітей, якщо є її симптоми, в першу чергу спрямоване на оцінку ступеня зневоднення та усунення недостатності рідини в організмі, а також на боротьбу з інтоксикацією. Проведення регідратації проходить поетапно, починаючи з поповнення нестачі рідини, з метою недопущення подальшого зневоднення при триваючому проносі.

Інфузійні розчини можуть бути введені в організм перорально або внутрішньовенно. Останній спосіб набуває актуальності у разі великої втрати рідини, її поєднанні з сильною інтоксикацією, при тривалій блювоті, а також якщо немає належного ефекту від пиття розчинів.

Обов’язково призначаються прийом сорбентів і строга дієта, в основі якої лежать каші на воді. Не можна вживати до моменту одужання молочні продукти, солодкі соки, їжу, багату вуглеводами. Дієти необхідно дотримуватися до відновлення стільця.

Для лікування гострої кишкової інфекції, крім сорбентів, призначаються пробіотики, що насичують кишечник корисної флорою, ферменти для відновлення травлення, препарати комплексної дії з противірусну і імуностимулюючим ефектом.

Основним моментом у лікуванні ротавірусної кишкової інфекції у дітей та дорослих виступає своєчасне його початок, правильне проведення процедур по регідратації організму. Ускладнень після інфекції, як правило, немає. Однак необхідно враховувати можливість вторинного ураження бактеріями, що проявляється зміною клінічних симптомів і потребує іншого підходу до лікування.

Сучасна медицина в якості профілактичних заходів впливу на ротавіруси пропонує вакцинацію. Крім того, дотримання найпростіших норм гігієни, таких як миття рук, використання для пиття і приготування їжі кип’яченою або очищеної за допомогою фільтрів для води, надасть дієву допомогу в недопущенні ураження організму інфекцією. Будьте здорові!

Залишити коментар