Роль батька у вихованні дитини

Традиційно в Росії сімейний уклад побудований так, що вихованням дитини займається мама, а тато в сім’ї виконує роль добувача, з’являючись будинку, щоб відпочити від робочих буднів і принести видобутий шматок «мамонта». Це особливо гостро відчувається в перші роки життя малюка, коли мама перебуває у декретній відпустці і присвячує практично весь свій час дитині. Іноді доходять до крайності – всі питання щодо догляду та виховання мама вирішує сама, і тільки в екстрених ситуаціях тато дістає ремінь і починається «чоловічу» розмову.

Однак применшувати роль батька у вихованні дитини не можна, бо для формування цілісної особистості, потрібні обоє батьків. У статті розберемося, що таке чоловіче виховання, як воно впливає на формування різних рис характеру і як залучити тата до виховного процесу.

Навіщо дитині тато

Крім безпосередньої участі в зачаття малюка, батько відіграє важливу роль на кожному етапі життєвого шляху становлення людини. Ще до народження малюк звикає до голосу батька, якщо він звучить регулярно поруч з маминим животом. А якщо тато присутній на пологах, то це вірна ознака того, що зв’язок між дитиною і батьком буде налагоджена дуже швидко і досить тісною.

Варто розуміти, що батьківський інстинкт прокидається з народженням дитини, а в більшості випадків спить ще кілька місяців. До тих пір, поки малюк не почне виконувати усвідомлені дії – посміхатися, тягнути ручки, повзати і реагувати на мова. У деяких батьків відгук на дитячі позивні виникає ще пізніше — коли дитина починає говорити або вибігає зустрічати її після роботи. Це також нормально, бо прихильності на рівні почуттів у чоловіків формуються з різною швидкістю.

В першу чергу батько виконує функцію захисту – дитина з пелюшок розуміє, що тато сильний і мама сподівається і залежить від нього, він забезпечує сім’ю всім необхідним. Друге – допомагає розвиватися дитині фізично. І третє — своїм прикладом, поведінкою і прикладами з життя вчить дитину бути самим собою.

Що значить татове виховання

Одне слово виховання занурює молодих батьків в задуму, а багатьох навіть лякає. Як я можу виховувати своєї дитини? Адже я не вчитель, не читав розумних книг і взагалі не знаю про що говорити з дітьми.

Проте виховувати в цьому ключі, тобто читати нотації, вчити правилам хорошого тону, прищеплювати смак, спираючись на тонну прочитаних книг про педагогіки зовсім не потрібно. Звичайно, це не буде зайвим, але суть батькового виховання зводиться в щоденному або хоча б періодичному участі в житті дитини.

Дитина постійно спостерігає, як веде себе батько – як він ставиться до мами або своїм батькам, як спілкується з сторонніми людьми, дбає про тварин, як проводить вільний час, чи виконує якісь домашні обов’язки. І поведінка дитини дуже скоро копіює татове – ті ж жести, інтонації, ставлення до оточуючих і звички. Якщо тато любить лежати вдома перед телевізором, а про спорт міркувати в теорії, то складно уявити, що дитина буде із задоволенням робити зарядку вранці або піде сам записуватися у футбольну секцію.

Становлення характеру

Саме батько більшою мірою впливає на модель поведінки хлопчиків. Для дівчаток поведінка батька формує образ майбутнього супутника життя, і вона несвідомо буде шукати в обранцеві татусеві риси. Тому батькам, які рідко бувають вдома, ображають або обманюють дружин, варто задати собі питання – ви хочете, щоб у вашої дочки був такий чоловік? Якщо відповідь тата не влаштовує, то пора щось змінювати в своїй поведінці.

Батько транслює дитині поклик у світ і добре, якщо цей посил каже – я не боюся, я відкритий, я сильний і впевнений в собі. Риси, які формуються однозначно батьківським вихованням – наполегливість, прагнення досягти першості, врівноваженість, відповідальність.

Важливо, щоб в сім’ї підкреслювали верховенство батька, щоб йому належало вирішення важливих сімейних питань. Надалі така модель поведінки допоможе хлопчикові зайняти своє місце в чоловічому світі і створити сім’ю, а дівчинці налагодити відносини на роботі і бути щасливою в шлюбі.

Якщо мама для дитини є фактично його частиною, вдаючи турботу і любов, то папа – це людина, чия увага і любов дитина намагається заслужити. Папи досить часто оцінюють дітей з довершеним справах – отримав п’ятірку, виграв конкурс, завоював медаль. Те, що для мами гідно похвали, татові здається звичайною справою. Тому деколи здається, що тато ставиться до дитини з завищеними вимогами, чекає від нього перемог. Не варто шкодувати похвали для дітей, а особливо не демонструвати розчарування, якщо дитина не виправдав якихось надій. Така поведінка батьків може сильно травмувати дитячу психіку, тому як дитина в будь-якому віці дуже залежимо від думки батька.

Навчання

Навіть просто знаходитися поруч з батьком і брати участь у його справах вже велике щастя для малюка. Не потрібно придумувати спеціальних ігор, татові просто достатньо взяти дитину з собою в гараж, піти з ним чистити сніг чи навчити його грати в шахи. Навчання особливо важливо. Речі, яким навчив тато в дитинстві багато людей згадують уже будучи дорослими – грі на гітарі, читання електричних схем або конструювання парапланів.

Будучи постійно зайнятими на роботі, батьки можуть приділити своїм дітям не так багато часу. Але тим цінніший досвід, який батько встигне передати. Будь-які історії з дитинства, схожі проблеми в школі чи думки папи про життя для дитини є джерелом істини, яка не піддається сумніву або засудження. Дитина завжди прислухається до думки батька, навіть якщо до цього ті ж слова намагалася донести мама, і вони не справили належного ефекту.

Тата часто спонукають дітей мислити логічно, усвідомлено вибираючи для ігор інтелектуальні ігри – конструктори, пірамідки, кубики. А у дітей 1,5—3 років провокують активний розвиток мови, коли вони щиро не розуміють дитячий лепет, до якого вже адаптувалася мама. Щоб якось продовжити спілкування з батьком, дитині доводиться вчитися використовувати звичайну людську мову.

Фізичне виховання

Однозначно татів питання – це фізичне виховання дитини. Починаючи з самих ранніх років, коли малюк ще не вміє ходити, папи інтуїтивно підкидають, качають, крутять і крутять своїх діток.

 

Це відмінно стимулює м’язи, координацію і вестибулярний апарат. Іноді батьки можуть захопитися, але мами можуть м’яко підказати, де грань між тренуваннями і небезпечними трюками. Трохи пізніше папа прилучає дитину до спорту – ковзани, футбол, лижі, бокс, біг вранці.

Як правило, саме папи провокують інтерес дитини до спортивних досягнень, доводячи, що можуть не тільки захоплено займатися спортом, але й перемагати суперників, завойовувати медалі та грамоти.

Власне кажучи, щоб брати участь у вихованні дитини та сформувати у ньому сильну і незалежну особистість досить і кількох хвилин спілкування з батьком в день або двох годин на тиждень. Щоденні домашні справи, спільні походи або риболовлі, запуск першого повітряного змія або читання книг на ніч – ці моменти назавжди залишаться в пам’яті дитини. Хлопчики неодмінно транслюють поведінка і риси характеру батька, а дівчатка будуть шукати їх в обранцеві. Тому у вихованні дітей варто пам’ятати, що немає нічого краще, ніж вести себе гідно і щодня закладати цеглинки твердої основи у особистість вашої дитини.

Залишити коментар