Риноцитограма: норми, розшифровки і застосування

Тривалий нежить може сигналізувати про небезпечних захворюваннях. Причому стосується це не тільки дорослих, але і дітей. Риноцитограмма – дослідження, яке здатне допомогти у спірних ситуаціях, що виникають при діагностиці захворювання.

Розшифровка такого аналізу займе мінімум часу, а от лікувальна методика та інші рекомендації можуть бути обрані відразу ж після отримання результату.

Мета дослідження

Отже, риноцитограмма – це аналіз, за допомогою якого можна зробити висновки про те, які мікроорганізми присутні в носовій порожнині обстежуваного. Аналіз являє собою взяття мазка з носа, який найчастіше призначається пацієнтам, які страждають на інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів (особливо, якщо хвороба не піддається класичному лікуванню або відбуваються постійні рецидиви).

Риноцитограмма відноситься до мікробіологічними дослідженнями. Не секрет, що в носі людини знаходиться величезна кількість мікроорганізмів. Однак лише патологічні бактерії можуть свідчити про наявність того чи іншого захворювання, фізіологічна ж мікрофлора є абсолютно нешкідливою.

Наприклад, стафілокок вважається представником фізіологічних мікроорганізмів (ця бактерія розмножується саме в носовій порожнині). А ось золотистий стафілокок, носієм якого є третина всього населення, відноситься вже до бактерій патологічним. Цей патоген – причина величезної кількості захворювань!

Показання до дослідження

Аналіз проводиться, якщо пацієнт має певні скарги, до яких можна віднести:

  • триває більше 7 днів закладеність носа;
  • слизові виділення, які не проходять навіть після промивання і використання судинозвужувальних крапель;
  • свербіж у носовій порожнині;
  • часте чхання.

Процедура проведення дослідження

Риноцитограмма може бути проведена в будь-який час, вона не викликає у пацієнта дискомфортних відчуттів і взагалі є досить простою процедурою.

Краще всього, якщо зразок мазка для аналізу буде взято на початковому етапі хвороби. Значення будуть більш точними, якщо перед дослідженням не проводити очищення носової порожнини. Крім того, дві години до процедури забороняється використовувати різні креми і краплі для носа. Після відміни антибіотика витримується до п’яти днів перед взяттям проби, інакше розшифровка може носити недостовірний характер.

Як відбувається сама процедура? Для того щоб взяти мазок, хворій людині потрібно буде закинути назад голову, а сам фахівець виконає маніпуляцію, яка полягає в почерговому введення в ніздрі спеціальних паличок для отримання необхідного матеріалу. Потім вони будуть поміщені в призначену для них тару з основою, необхідною для росту та розмноження бактерій.

Якщо є необхідність в отриманні більш точних значень, процедура може бути ускладнена. Таке дослідження проводиться з місцевою анестезією, а мазок береться під контролем ендоскопа. У такому разі матеріал береться з придаткових пазух носа, що робить можливим визначення збудника захворювання і його чутливості до антибіотиків.

В цілому процедура повністю безболісна, іноді може відчувати невеликий дискомфорт. Тривалість, як правило, складає всього кілька секунд.

Інтерпретація показників дослідження

Інфекції бактеріального характеру можуть бути виключені лікарем, якщо результат риноцитограммы виявиться негативним. Але слід розуміти, що розшифровка може бути ложноотрицательной через недотримання пацієнтом рекомендацій або в результаті неправильної завантаження досліджуваного матеріалу.

У разі негативних показників в розшифровці риноцитограммы причиною розвивається захворювання можуть бути визнані різноманітні віруси.

Позитивні значення в результаті аналізу можуть вказувати і на те, що пацієнт є лише носієм певного роду бактерій. Це відбувається в тому випадку, коли у нього повністю відсутні симптоми, характерні для конкретного захворювання.

Справжня природа хвороби визначається за допомогою процентного співвідношення морфологічних класифікацій лейкоцитів. Так, наявність великої кількості нейтрофілів характерно для гострої стадії риніту.

Алергічний риніт ж супроводжується підвищеним рівнем эозонофилов. Підвищений вміст цих компонентів говорить про можливе інфекційному ускладненні.

Норма отриманих значень:

  • Кількість лімфоцитів не повинно перевищувати 10% (у дітей – 5%). Якщо їх кількість стрімко зростає, можна сміливо заявляти про зараження грипом, аденовірусом або іншим вірусним захворюванням.
  • Нейтрофіли повинні бути присутніми в одиничних кількостях – це норма. Їх кількість понад 1-3% свідчить про присутність гаймориту, риніту бактеріального характеру і т. д. При цьому виділення забарвлюються в жовто-зелений колір і стають густими.
  • Еозинофіли в нормі не повинні перевищувати порогу в 10% від загальної кількості лейкоцитів в досліджуваному матеріалі. В іншому випадку мова може йти про алергічної природи нежитю, розвитку полінозу або про эозинофильном риніті (який не є алергічним).
  • Значення еритроцитів, як і епітеліальних клітин, в ідеалі повинні бути одиничними. Якщо ж є значне перевищення їх кількості, наявності серйозні запальні процеси в організмі обстежуваного.
  • До декількох одиниць лейкоцитів у розшифровці аналізу – варіант норми. Норма перевищена у декілька разів, що свідчить про інфекційному запаленні.
  • Добре, якщо в розшифровці результату дослідження відзначені негативні значення мікрофлори. У разі її присутності, її конкретний тип не визначається, відзначається лише її тип (наприклад, кокові бактерії тощо).

Важливо знати, що не у всіх людей присутні лімфоцити і еозинофіли, причому їх відсутність, як правило, патологією не визнається.

Використання дослідження в діагностиці

Що показує риноцитограмма? Найбільш часто мазок з носових пазух береться для визначення збудника захворювання верхніх дихальних шляхів. Виходячи з результатів цього дослідження призначається емпірична антибактеріальна терапія. Однак процедура не проводиться систематично, а призначається тільки у випадку неподдающегося лікування нежиті у пацієнта.

Дослідження на золотистий стафілокок та інші патогенні мікроорганізми також проводяться з використанням виділень з пазух носа, які добуваються з допомогою такого мазка.

Мазок з носової порожнини може знадобитися для проведення спеціального тесту, який, у свою чергу, сприяє правильної і своєчасної діагностики алергічного риніту, а також обґрунтованого вибору лікарських препаратів.

Риноцитограмма – процедура, яка не викликає больових відчуттів. До того ж вона абсолютно безпечна! Проведення дослідження не вимагає певної підготовки: слід зазначити лише, що не рекомендується попередньо промивати ніс і полоскати горло. А розшифровка аналізу може зайняти від декількох хвилин до декількох днів, що залежить від типу самої процедури.

Залишити коментар