Ревматоїдний фактор: норма у жінок

Якщо пацієнтка звернулася до лікаря зі скаргами, що у неї «крутять суглоби», то їй доведеться здати кров на ревматоїдний фактор. Його норма у жінок, при яких захворюваннях вона буває перевищена і чи можна це виправити – про це і піде наша розмова. Знаючи, скільки Р-антитіл повинно визначатися в зразку крові, можна позбутися від непотрібних страхів.

Словник ревматолога: знайомимося з терміном

Ревмофактор (РФ) – маркер аутоімунних хвороб, особливо ревматоїдного артриту. Що стосується його хімічної приналежності, то це імуноглобулін класу G. Таке речовина виробляється самим організмом.

Це трапляється, якщо в нього проникли «злісні» бактерії – бета-гемолітичний стрептокок. З суглобів антитіла потрапляють в кров.

Суть аналізу на РФ полягає в тому, що в венозної крові пацієнтки виявляють аутоантитіла, що належать до класу G. Для цього проводиться три тести: латекс-тест, карбо-тест, карбоглобулиновая проба. Зазвичай на таку специфічну перевірку відправляють, якщо є ознаки, що вказують на ревматоїдний артрит. Жінці, яка недавно виходила вагітність, призначають аналіз на визначення РФ, якщо її турбує тривала, вперто не бажає проходити біль у горлі.

Повинен бути РФ в крові і в якій кількості?

Перш ніж говорити про те, скільки становить норма ревматоїдного фактора в крові у жінок, слід зауважити, що його там бути зовсім не має. Тобто якщо імунна система працює як треба, то в графі «РФ» аналізу крові буде стояти прочерк. Присутність цього антигену вказує на те, що стався збій у функціонуванні імунної системи. Але в малих кількостях РФ все ж може бути присутнім в сироватці крові, і це не буде розцінюватися як прояв хвороби.

Отже, норма ревматоїдного фактора в аналізі крові для представниць слабкої статі така:

 • для дівчаток підліткового віку – до 12,5 Од/мл і менше (у дітей РФ зазвичай не знаходять);
 • для жінок до 50 років – від 12,5 до 14 Од/мл;
 • для жінок зрілого віку (від 50 років і старше) – не більше 10 Од/мл

Якщо ж говорити про кількостях, то вміст РФ повинно бути не більше 1 до 20, тобто якщо порцію крові пацієнтки розвести фізіологічним розчином у двадцятикратному розведенні, то виявити його вже буде неможливо.

Якщо норма ревматоїдного фактора у жінок порушена усього на кілька одиниць, то це не повинно викликати тривогу. Лікарі вважають, що на відхилення зі здоров’ям вказує лише ситуація, коли норма перевищена від 2 до 4 разів і вище. Щоб стало більш зрозуміло, є привід для хвилювань чи ні, зверніть увагу на наступну інформацію:

 • РФ підвищений незначно – від 25 до 50 МО/мл;
 • серйозне відхилення – від 50 до 100 МО/мл;
 • значне перевищення – більше 100 МО/мл

Ревмофактор підвищений. При яких хворобах це буває?

Іноді РФ підскакує тимчасово, а потім сам по собі повертається до норми. Таке трапляється у недавніх породіль і у тих жінок, яким зробили операцію. Цей показник також зростає природним чином в осіб, чий вік перевалив за 60-70 років. Викликати відхилення від прийнятої норми може прийом деяких ліків (протизаплідних, протисудомних, Метилдопа).

Але так буває не завжди. Якщо ревматоїдний фактор істотно підвищено, то причини можуть бути набагато небезпечніше:

 • ревматоїдний артрит. Це невиліковне захворювання. При цьому аналіз на РФ допоможе виявити така недуга лише на початку розвитку. Якщо хвороба прогресувала, то результат може бути і негативним. Тому подібна лабораторна діагностика не є надійною підставою для того, щоб діагностувати це захворювання;
 • синдром Фелтен – більш рідкісна різновид ревматоїдного артриту. Хвороба незмінно починається гостро, супроводжується лейкопенією і різким зростанням РВ;
 • синдром Шегрена. Недуга, при якому мішенню стають сполучна тканина та залози зовнішньої секреції. Її «розпізнавальні знаки» – сухість слизових оболонок, ураження органів дихання, ССС і нирок;
 • грип;
 • гепатит в гострій формі;
 • туберкульоз;
 • сифіліс;
 • мононуклеоз;
 • бактеріальний ендокардит;
 • проказа;
 • запалення в легенях, печінці, нирках;
 • склеродермія.

Крім того, при цирозі, саркоїдозі, фіброзі легень, пневмосклероз, хронічному гепатиті в активній стадії також зазначається стрибок ревмофактора. Онкозахворювання незалежно від ступеня ураження тіла теж чинять вплив на аналізований показник. Він однозначно буде збільшеним.

Зауважимо, що при ревматизмі РФ не виявляється.

Що робити з підвищеним Р-фактором?

Якими повинні бути Ваші подальші дії, якщо показники ревмофактора занадто високі? Щоб поставити остаточний діагноз, пацієнту слід пройти як мінімум три дослідження. Перевірка крові на Р-фактор може змусити доктора задуматися про наявність аутоімунного захворювання, стати підставою для більш детального обстеження. Негативний аналіз (при наявності характерних симптомів) не можна розцінювати як відсутність артриту, адже при деяких формах подібні антитіла не утворюються зовсім.

Якщо підвищення РФ виявлено у здорової жінки, то слід постаратися виключити або мінімізувати можливість розвитку артриту. Для цього необхідно відмовитися від шкідливих звичок, не переохолоджуватися, прибрати вогнища інфекції (синусити, з карієсом зуби).

Сам по собі високий РФ не вимагає лікування. Слід усунути причину, яка викликала такі наслідки, тобто боротися з хворобою. При більшості перелічених недуг пацієнтці доведеться приймати антибіотики, протизапальні ліки або навіть стероїдні гормони.

Ревматоїдний артрит, на жаль, повністю вилікувати неможливо, але щорічна терапія, оздоровлення на курортах дозволять досягти стійкої ремісії.

Кожна людина (а вже жінка — тим більше), отримавши відповідь аналізу, обов’язково подивиться, що там написано. Особливо недовірливі натури, побачивши, що РФ вище 100 МО/мл, можуть втратити самовладання або, що ще гірше, почати лікуватися самостійно. Пам’ятайте: розбиратися з Вашими аналізами повинен лікар! Тільки він знає, як правильно інтерпретувати результати обстеження. Можливо, це варіант норми, так що не поспішайте прощатися зі здоров’ям.

Залишити коментар