Рекомендації після видалення зуба мудрості

Як відомо, прорізування «восьмих» зубів далеко не завжди відбувається легко і безболісно. Досить часто цей фізіологічний процес перетворюється в патологічний — в такому разі втручання не уникнути. Але якщо сумлінно виконувати рекомендації після видалення зуба мудрості, то можна забути про біль і запалення у найкоротші терміни.

Восьмі моляри розташовуються у важкодоступному місці щелепи, що значно ускладнює їх лікування або видалення. Крім того, з віком десна потовщується і болісно реагує на зростання зуба, місця для якого може виявитися недостатньо. Це призводить до його ретенції або викривлення, а в подальшому – до зміщення всього зубного ряду.

Якщо зуб занадто кривий, лікарю доведеться видаляти його поетапно, попередньо розпилявши на частини. У разі, коли моляр не повністю вийшов на поверхню, щоб його отримати, необхідно зробити надріз десни. Таким чином, видалити зуб мудрості непросто – знадобиться не тільки професіоналізм дантиста, але і особлива відповідальність пацієнта в післяопераційний період.

Помста підступного зуба

Коли припиниться дія знеболювального ліки, застосовуваного під час видалення, людина почне відчувати тупий ниючий біль, що триває протягом доби. Протягом 3 днів може трохи підвищуватися температура тіла, збільшуючись по вечорах. Зрештою всі ці явища зникнуть безслідно. Чіткої відповіді на питання, скільки заживає десна після видалення зуба мудрості, не існує. При відсутності ускладнень згусток крові в лунці заміщується тканиною за 7-8 днів. Але повне відновлення десни можливо тільки через 3-4 місяці.

На жаль, іноді видалення зуба мудрості тягне за собою неприємні наслідки.

Набряк

Якщо операція була важкою і дуже травматичною, в десні залишилися частинки зуба, мала місце значна фізичне навантаження або у хворого алергія на анестетик, може з’явитися припухлість і сліди внутрішнього крововиливу на щоці. 2-3 дні слід набирати в рот на 1 хвилину антисептичний протизапальний розчин.

Альвеоліт

Так називають запалення в лунці, що супроводжується болями в десні, її набряканням, поганим запахом з рота і специфічним присмаком, шорсткістю на місці видалення. Стоматолог очистить і обробить хворе місце, при важкому альвеолите розріже десну і встановить дренаж.

Гематома

Від звичайного синяка ця патологія відрізняється тим, що спочатку себе ніяк не проявляє. Потім десна набрякає, і починається нагноєння, виражена біль і гіпертермія. У такому разі без надрізу і забезпечення дренажу, виводить гній, не обійтися.

Кровотеча

Найчастіше зупиняють кров в кабінеті лікаря, але іноді пацієнт стикатися з кровотечею з лунки будинку. Потрібно на 5 хвилин з 10-хвилинними перервами прикладати до щоки холод, нормалізувати артеріальний тиск, якщо воно підвищено. Невдача в таких маніпуляціях – сигнал про те, що необхідний виклик швидкої допомоги.

Пересихання лунки

Лунка стає сухою, і процес загоєння уповільнюється, якщо згусток крові не утворився, відвалився або був необачно видалений при гігієнічних процедурах.

Парестезія

Пошкодження щелепних нервів при операції викликає оніміння губ, язика, підборіддя, яке проходить лише через кілька місяців. В такій ситуації не буде зайвим прийом комплексу вітамінів і мінералів, фізіотерапія.

Як не допустити ускладнень?

Вийшовши з хірургічного кабінету, людина повинна чітко знати, що робити після видалення зуба мудрості. Дотримання цих нескладних правил знизить ризик розвитку ускладнень і прискорить бажане одужання:

 • не посміхайтеся занадто широко і намагайтеся не відкривати сильно рот;
 • ні в якому разі не торкайтеся до ранки;
 • відмовтеся від куріння і алкоголю;
 • не спльовують і не всасывайте повітря;
 • уникайте фізичних навантажень і різких рухів, нахилів;
 • при гіпертонії приймайте відповідні препарати;
 • у першу добу після операції не полощіть ротову порожнину – можна лише на 1 хвилину набрати в рот лікувальний розчин;
 • після видалення випийте таблетку Ібупрофену або Кетанова і на 5-6 хвилин прикладіть до щоки лід;
 • чистіть зуби максимально м’яко й обережно, не зачіпаючи травмоване місце;
 • виключіть з меню гарячі напої;
 • їжте лише теплу і холодну їжу;
 • жорсткі продукти перед вживанням подрібніть.

Сприяє швидкому загоєнню розчин соди, фурациліну, відвар дубової кори, календули або ромашки, прополіс.

Коли доречний повторний візит до лікаря?

Якщо пацієнт нехтував рекомендаціями доктора після видалення зуба мудрості або його організм ослаблений, є хронічні захворювання, операція була проведена неякісно, то можуть з’явитися ознаки розвитку ускладнень. Негайно зверніться до дантиста при:

 • болі, що тривають більше доби, особливо купують стріляючий або пульсуючий характер;

 • підвищення температури тіла після закінчення 3-денного періоду;
 • постійної сильної набряклості і гематомах;
 • неприємний присмак і запах з рота;
 • нагноєнні лунки;
 • безперервному кровотечі;
 • погіршення загального самопочуття.

Будь-якій людині, якій довелося позбутися зуба-«вісімки» хірургічним шляхом, необхідно строго дотримуватися порад фахівця і правильно доглядати за порожниною рота. Але, якщо уникнути запалення не вдалося, виправити ситуацію може своєчасна лікарська допомога і подальший прийом антибіотиків.

Залишити коментар