Ранки в роті у дитини: звідки береться стоматит і як його вилікувати?

Якщо дитина скаржиться на появу болючої виразки або ранки в роті, в більшості випадків мова йде про стоматиті — захворювання, яким, згідно зі статистикою, найчастіше страждають саме діти, хоча ні один дорослий чоловік теж не застрахований від цієї неприємності.

Лікування стоматиту часом забирає чимало часу і терпіння, тому частіше звертайте увагу на стан порожнини рота дитини: далеко не всі малюки скаржаться на проблеми зі здоров’ям, поки не почнуть відчувати серйозний дискомфорт. Як результат, на прийом до педіатра потрапляють діти з множинними ранками на слизовій.

Чим раніше розпочато лікування, тим менше ймовірність ураження прилеглих ділянок неба, мови, губ.

До запущеного стоматиту може приєднуватися гінгівіт (запалення ясен), глосит (запалення мови), палантит (велике піднебінні запалення).

Про що говорять ранки, що з’явилися в роті у дитини?

Помітивши яскраво-червону чи білу ранку в роті у дитини, досвідчені батьки відразу ж запідозрять стоматит: широке розповсюдження цього захворювання серед дошкільнят пояснюється, як мінімум, двома факторами — недостатньо розвиненою імунною системою, поки ще не здатна забезпечити повноцінний захист від інфекцій, і звичкою в пориві дитячої цікавості тягнути в рот іграшки, дрібні предмети і навіть власні пальці.

Нерідко захворювання розвивається внаслідок травмування слизової:

  • гострими краями зубів;
  • гарячої, гострої, холодної або твердою їжею;
  • з-за порушення прикусу;
  • агресивними хімічними речовинами.

В залежності від характеру перебігу хвороба може мати гостру або хронічну форму. Гострий стоматит розвивається протягом декількох днів після ураження вірусом герпесу, энтеровирусом, грибком, стрептококами або стафілококами та іншими інфекціями. Багато збудники належать до умовно-патогенної мікрофлори, яка постійно мешкає в ротовій порожнині, але тільки за певних обставин провокує розвиток симптомів хвороби.

Як правило, гострий спалах швидко проходить (іноді навіть сама по собі, без лікування), але висока схильність до рецидивів зберігається надовго. Хронічний стоматит піддається лікуванню важко: як тільки відновлюється слизова у первинному вогнищі поразки, в іншому місці з’являється нова ранка, і цей процес може хвилеподібно протікати тижнями та місяцями. Якщо його не лікувати, може розвинутися дистрофія слизової оболонки, а згодом — лейкоплакія (ороговіння окремих ділянок).

Стоматит буває катаральним, афтозным і виразково-гангренозним. Катаральна форма хвороби вважається найпростішою, хоча може супроводжуватися підвищенням температури тіла до субфебрильних відміток, появою неприємного запаху з рота, підвищеним слиновиділенням, хворобливістю слизової (особливо під час їжі або розмови).

Афтозний стоматит названий так із-за появи в роті круглих або овальних ранок — афт (зверху таку ранку зазвичай покриває білий або сірий наліт).

Афти заживають довго, до декількох тижнів, у міру розвитку хвороби рецидиви трапляються все частіше.

Якщо стоматит переходить в некротичну або рубцующуюся форму, строк загоєння може збільшуватися до декількох місяців. Виразково-гангренозна форма — найбільш важка, вона супроводжується глибоким ураженням слизової оболонки і вираженим порушенням загального самопочуття, яке вимагає негайного лікарського втручання.

Методи лікування виразок та ранок у роті у дитини

Щоб призначити ефективне лікування, необхідно встановити точну причину захворювання. Наприклад, герпетичний стоматит викликається зараженням вірусами герпесу, які передаються повітряно-крапельним шляхом (зазвичай спалахи поширення інфекції припадає на осінь й весну).

Слабкий дитячий імунітет не в силах протистояти вірусу, тому серед дітей у віці 1-3 років герпетичне ураження слизової порожнини рота — не рідкість. Для усунення проблеми лікар може призначити противірусні препарати місцевої дії, у складних випадках — таблетки або уколи.

Антибіотики при герпетичному ураженні марні: їх слід приймати тільки при наявності бактеріальної інфекції. Найчастіше причиною бактеріального стоматиту стають стафілококи і стрептококи, активізація при зниженні імунітету. Ці бактерії можуть провокувати появу характерних «заїду» в кутах рота: якщо виразку не обробляти антисептиками і заново травмувати, вона перетворюється в болючу тріщину, що доставляла серйозний дискомфорт.

В окрему групу виділяють алергічні стоматити, що розвиваються в результаті аутоімунної реакції на контакт з окремими речовинами — лікарськими препаратами, харчовими продуктами, матеріалами, що застосовуються в стоматології.

Алергічна реакція може приймати будь-яку форму, від катаральної до виразкової, і усувається спеціальними препаратами, які підбирає лікар. Щоб вилікувати кандидозний або будь-який інший грибковий стоматит, застосовуються антимикозные кошти.

Як правило, при будь-якій формі та ступеня тяжкості захворювання найбільш виражений ефект забезпечує комплексна терапія, яка передбачає поєднання препаратів, що діють на основного збудника (антимикозные, антибактеріальні, противірусні засоби), з терпкими і загоюючими розчинами, покликаними прискорити процес регенерації слизової, прибрати місцеве запалення, зняти біль.

В якості допоміжної терапії застосовуються народні засоби, зокрема, полоскання настоями ромашки аптечної, календули, шавлії, евкаліпта, звіробою та інших лікарських трав, що володіють антисептичними і загоюючими властивостями.

Як вилікувати ранки в роті у ранньому віці?

Проблема лікування маленьких пацієнтів (немовлят, дітей молодшого дитсадівського віку) стоїть особливо гостро через крайньої обмеженості вибору лікарських препаратів. Багато високоефективні засоби не можуть застосовуватися у такому ранньому віці через високий ризик прояву побічних ефектів і алергічних реакцій. Навіть такі популярні ліки, як Стоматидин, Гексорал, Метрогіл Дента, Солкосерил та Люголь, протипоказані дітям перших років життя, а полоскання рота у немовлят досить складно технічно.

Чим же лікувати ранки в роті в немовляти? Якщо діагностовано герпетичний стоматит, висока ймовірність приміщення малюка в стаціонар, оскільки цей вид захворювання в ранньому віці може давати дуже серйозні ускладнення, аж до загрози життю.

Тому лікарі рекомендують госпіталізацію для проведення противірусної та дезінтоксикаційної терапії. Грибковий стоматит лікується Флуконазолом, Ністатином і іншими протигрибковими препаратами у відповідності з призначеною лікарем дозуванням, порожнину рота обробляється настоєм ромашки, а всі пляшечки і ложки — розчином харчової соди.

Чим молодша дитина, тим вище піднімається температура при ураженні слизової: у дорослих вона рідко виходить за рамки субфебрильною, у той час як у немовлят може досягати 39 ° С. При температурі вище 38,5 С додатково призначають жарознижуючі препарати для дітей. Для полегшення больового синдрому використовуються Калгель, Дентол Бебі і інші мазі, що застосовуються для знеболювання при прорізуванні зубів у немовлят.

Всі процедури по обробці порожнини рота мазями і розчинами проводяться після їжі, за півтора-дві години до наступного прийому їжі.

Залишити коментар