Ранки у роті: як лікувати виразковий стоматит?

Стоматологи між собою жартують, що рот – найбрудніше місце у людини. І це досить сумна жарт, в якій дуже багато правди.

У ротовій порожнині знайшли «притулок» мбагато мікроорганізмів – корисних, умовно-патогенних і патогенних.

Людина постійно порушує встановлений баланс – недостатньо часу присвячує гігієнічним заходам, не лікує зуби вчасно, бере в рот те, що іноді і в руки не слід… Якщо на слизовій оболонці є мікроранки – від гарячої їжі, жорстких продуктів та іншого – починається запальний процес. Ранки в роті не загоюються тривалий час, так як волога і тепла середовище є оптимальною для розвитку хвороботворних бактерій.

Що робити, якщо слизова інфікована, і як за короткий термін позбутися від цієї проблеми?

Причини ранок в куточку губ і слизової оболонки рота

Причин, через які з’являється виразка слизової оболонки ротової порожнини, дуже багато.

 1. Травматичний стоматит – розвивається при механічному, хімічному і термічному ушкодженнях. Він може бути гострим і хронічним. Хронічні ушкодження виникають, якщо губу або щоку зсередини постійно прикушують невдалими протезами або нерівними краями зубів;
 2. Алергічні реакції на медикаменти, продукти харчування. Вони змінюють баланс флори і провокують виникнення запального процесу;
 3. Симптоми деяких інфекційних захворювань – поява папул в ротовій порожнині. До таких хвороб можна віднести: кір, вітрянку, герпес, скарлатину.

Папула лопається, і залишається ранка, яка гоїться дуже довго.

 1. Виразки в роті з’являються при кандидозі – підвищеної активності грибкової флори;
 2. Порушення роботи травних органів, ферментна недостатність, ендокринні розлади – всі ці фізіологічні фактори негативно позначаються на стані флори в роті, і будь-яке пошкодження змушує замислюватися про лікування стоматиту.

Одна з основних причин виникнення запалення у ротовій порожнині та появи виразок – це недотримання правил особистої гігієни. Залишки їжі, що скупчуються між зубами, починають гнити, вони дратують слизову, починається виразка ясен, а потім патогенні бактерії поширюються по всьому роті.

Обов’язково чистити зуби після кожного прийому їжі, але ось видалити з міжзубного простору залишки зубочисткою або зубною ниткою, і — по можливості прополоскати рот – це таке ж обов’язкове заходи для культурної людини, як помити руки після туалету.

Деякі хвороботворні бактерії проникають в організм через слизову і одним із симптомів багатьох хвороб є виразки в роті. Так проявляють себе сифіліс або туберкульоз. Якщо запалення ротової порожнини рецидивує з хронічним постійністю, обов’язково слід звернутися до лікаря, щоб з’ясувати точну причину хвороби. Домашнє лікування в цьому випадку рідко виявляється ефективним.

Лікування ранок у роті

Якою б причиною не був викликаний стоматит, лікувати його починають за аналогічним алгоритмом. Терапевтична схема починається з антисептичної обробки ротової порожнини.

Гігієнічна обробка проводиться за допомогою полоскання. Застосовувати для цього можна медичні антисептики та препарати, виготовлені за рецептами народної медицини – список величезний.

Найбільш часто використовуються з народних засобів:

 • соляний розчин – чайна ложка солі на склянку води;
 • содовий розчин – пропорції такі ж;
 • настій ромашки, нагідок, дубової кори, евкаліпта;
 • настоянка прополісу.

З медичних засобів застосовуються:

 • розчин фурациліну;
 • спиртової або масляний розчин «Хлорофіліпт»;
 • «Ротокан»;
 • різні препарати з гексидином;
 • «Стоматидин»;
 • «Каметон»

У деяких випадках рекомендовано обробляти слизову мазями, які мають антибактеріальні властивості – особливо коли вже почався гнійно-запальний процес і ранки затягнув білий наліт. Ще один симптом, що захворювання обважнювати – неприємний запах з рота.

Якщо стоматит викликаний травмуючими впливами зубів або протезів, без усунення дратівної фактора відновити цілісність слизової неможливо. В цьому випадку потрібно – пролікувавши запалення, інакше рот відкрити неможливо – звернутися до стоматолога.

Стоматит специфічного характеру лікувати доводиться з допомогою медичних препаратів спрямованої дії.

Вірусні пошкодження вимагають введення в терапевтичну схему противірусних ліків і мазей, що сприяють зниженню активності патогенної флори. До таких лікарських засобів належать: мазі – «Интерфероновая», «Теброфеновой» і «Оксолінова», «Завиракс», «Ацикловір».

Молочницю допомагають усунути ністатинова мазь і «Пімафуцин» — гель.

Щоб прискорити загоєння і зменшити набряклість, лікування проводять на фоні прийому антигістамінних засобів: «Діазоліну», «Цетрину», «Кларитина», «Феністилу», «Тавегіла».

Виразкові ушкодження у ротовій порожнині дуже болючі. Зазвичай дорослі розуміють, що є все одно потрібно і терплять біль. Але якщо це неможливо, то можна застосувати анестетики з лідокаїном: «Лидохлор-гель», «Лідокаїн-асепт» та інші.

Потрібно уважно читати інструкцію, використовуючи анестезуючі засоби з лідокаїном – у них часто міститься адреналін. При проблемах з серцем такі препарати протипоказані.

Як ще лікувати ранки в роті? Можна використовувати таблетовані антисептики – «Гексорал», «Лизобакт» і подібні.

Одночасно усувають болючість і надають регенеруючу дію соки алое і каланхое, кулька прополісу, який тримають за щокою, поки він тане.

Якщо стоматит довго не проходить, то необхідно звернутися до офіційної медицини.

У важких випадках може знадобитися видалення запаленої слизової.

Відновлення слизової ротової порожнини

У дорослих регенерація слизової настає повільно. Щоб прискорити процес, слід після усунення запалень – коли ранки перестануть зростати і по появі фібрину – білої плівки на поверхні – стане зрозуміло, що гній більше не виробляється, можна обробляти слизову такими лікарськими препаратами.

«Каротолин» – на бульбашці масляного розчину написано, що він для зовнішнього застосування, але це не повинно бентежити. Додатково має антиоксидантні властивості.

«Солкосерил» – покращує трофіку тканин.

Масло обліпихи або шипшини – прискорюють загоєння, вітамінізують, мають протизапальну дію.

Дуже ефективно діє бальзам Шостаковского або «Винилин». На смак засіб не дуже приємне – в’язке, тягуче, солодкувате, зате швидко справляється навіть з самими глибокими і запущеними виразками.

В залежності від виду збудника, може знадобитися специфічне лікування ранок в ротовій порожнині.

Лікування заєд

Тріщини в куточку рота, які викликають хворобливість і порушують естетичний вигляд, називають заїдами. Ці ранки викликають стрептококи або дріжджові грибки, і найчастіше вони активізуються при загальному зниженні імунного статусу.

Характерний симптом стрептококових заєд – бульбашки, які швидко змінюються тріщинами. При кандидозних заедах спочатку шкіра червоніє, в ній накопичується секрет сірувато-білого кольору, а потім з’являється ранка.

Лікування таке ж, як і при стоматиті ротової порожнини – використовуються препарати спрямованої дії.

Велике значення в усуненні захворювання має імунізація організму. Призначають вітамінні препарати: «Аэвит», «Алфавіт», «Нейровітан» і подібні.

Швидко придушити активність candida допоможуть мазі: левориновая, сірчано-саліцилова або ністатинова. Проти стрептококів ефективно діють мазі синтомициновая і эритромициновая.

Народна медицина радить використовувати для лікування заєд масла – обліпихова і шипшини, змащувати їх соком алое. Не варто застосовувати ці засоби під час гострого процесу – їх слід вводити в терапевтичну схему на стадії одужання.

Будь-яке ушкодження в ротовій порожнині і запалення слизової потрібно вирішувати по мірі виникнення. Не варто чекати, коли в роті з’являться гнійні ранки. Як тільки з’являється хворобливість і мовою відчувається – слизова припухла – потрібно відразу ж починати полоскати рот антисептиком. Найчастіше встановити хворобу вдається в самому початку, і не доведеться терпіти біль.

Звичайний стоматит проходить протягом 7-9 днів. Якщо запалення триває довше, стан обважнює, збільшуються підщелепні лімфовузли – необхідно звернутися до стоматолога.

Залишити коментар