Пупкова грижа у дорослих: лікування, бандаж, вправи, народні методи

Грижа пупкового кільця – це патологічний прояв, під час якого через грижові ворота відбувається випинання фрагментів внутрішніх органів.

Найбільш вразливим місцем для освіти грижових воріт є пупкова область.

Особливості будови передньої стінки очеревини

М’язи живота, захищають внутрішні органи, розташовані в 3 шари, що забезпечує руху в різних напрямках – згинання – розгинання – скручування. Посередині живота – від грудини до лобка – знаходиться біла лінія. Вона не захищена м’язами, а складається з пучків сполучної тканини – апоневрозу. Саме на ній знаходиться пупок.

Пуповина на стадії внутрішньоутробного виконує дуже важливу функцію. Вона з’єднує плід з організмом матері. Складається пуповина з пупкових судин, вен і артерій, сечового міхура.

Після появи на світ немовля пупкове кільце закривається, і з’являється рубець. Оскільки під ним не наростають підшкірний жир і м’язи, він залишається самим слабким місцем черевної стінки.

Чому пупкова грижа з’являється у дорослих?

Причини появи патології у дорослих:

 • після народження пупкове кільце повністю не зарубцювалося;
 • вагітність і пологи у жінок;
 • при відсутності фізичних навантажень м’язи преса слабшають, а якщо з’являється необхідність напружитися, розходиться пупкове кільце;
 • непосильні фізичні навантаження;
 • порушення роботи системи травлення, постійні запори, під час яких внутрішньочеревний тиск підвищується;
 • до розтягування черевної стінки призводить накопичення жирових відкладень;
 • травматичні впливу.

Виснаження або спеціальні дієти, при яких вага знижується за короткий час, створюють сприятливі умови для подальшого оперативного втручання, так як пупкове кільце при схудненні опускається, розслабляється і утворюється грижа.

Як виглядає пупкова грижа у дорослих?

У початковій стадії освіта випинається, тільки коли людина знаходиться вертикально, і може збільшуватися при напрузі. Пупок підноситься над рештою частиною живота, не більше. Коли приймають горизонтальне положення, опуклість пропадає.

Надалі грижа випинається ще більше, і виглядає як відросток з пупка, який збільшується при напрузі і кашлі, з’являються характерні симптоми захворювання:

 • хворобливість при дотику до пупка;
 • спазми кишечнику;
 • нудота;
 • блювання;
 • виникають часті запори або проноси.

У деяких випадках розвиток грижі може зупинятися. Поки грижа ще легко вправляється, сальник закупорює отвір грижових воріт, його краю зростаються. Коли подібного не відбувається, випинання збільшується в розмірах і вже самостійно вправити його не вдається.

Якщо з’явилася гостра біль в районі пупка, яка віддає у поперек, грижове випинання потемніло, налилося кров’ю, стало гарячим, наростає загальна інтоксикація організму і ломота в суглобах – слід негайно викликати «швидку».

Так проявляє себе саме важке ускладнення грижі – утиск.

Існують і інші ускладнення, викликані появою випинання:

 • кишкова непрохідність, якщо грыжевый мішок забивається каловими масами;
 • запалення частини кишечника, який опинився в грижовому мішку.

Лікування пупкової грижі у дорослих незалежно від симптомів тільки оперативне.

Діагностика та лікування пупкової грижі

Встановити діагноз досить просто по клінічній картині, але в подальшому хворому доведеться пройти обстеження, щоб з’ясувати, чи можлива операція на даному етапі. При ускладненнях операції проводяться негайно.

Після рентгенографії, УЗД, ФГС та комп’ютерної томографії при відсутності ускладнень або виявленні протипоказань, може прийматися рішення про лікування пупкової грижі у дорослих без операції.

До протипоказань відносяться:

 • вагітність у 2 і 3 триместрах;
 • серцево-судинні захворювання;
 • ниркова та печінкова недостатність;
 • загострення інших хронічних захворювань.

Щоб не виникало ускладнень, дорослим рекомендують носити спеціальний бандаж.

Це широкий пояс з еластичної тканини з прикріпленою до нього подушечкою-пелота. Ця подушечка притискає пупок, щоб він не випинався і запобігає обмеження.

У дорослих бандаж для пупкової грижі не є лікувальним засобом. Це допоміжне пристосування, що допомагає уникнути ускладнення стану.

Деякі лікарі вважають доцільним зміцнити м’язи живота, щоб забезпечити максимальну підтримку пупкового кільця. Для цього радять хворому виконувати спеціальний комплекс ЛФК.

Вправи слід робити дуже обережно.

 1. Потрібно глибоко подихати грудьми, без участі в дихальному процесі живота.
 2. Нахили вперед – пол діставати не обов’язково, достатньо коліна і гомілки.
 3. Руки в сторони, нахили в сторони.
 4. Виконання «ластівки» – ногу відставляють тому і піднімають – руками слід триматися за спинку стільця.
 5. Присідання.
 6. Лягти на спину, зігнути ноги в колінах, відхиляти їх в різні боки.
 7. Підняти зігнуті ноги і покрутити ними.
 8. Лежачи на спині, піднімати таз.

Якщо хочеться виконувати силове навантаження, то рекомендуються вправи з гантелями, які виконують в лежачому положенні. Можна займатися плаванням, бігом підтюпцем, їздою на велосипеді.

Вправи при пупкової грижі у дорослих зміцнюють загальний стан, але «закачати» грижу з їх допомогою неможливо.

Операції

Видалення пупкової грижі у дорослих – єдиний спосіб позбутися від «міни сповільненої дії».

Герионапластика – так називається хірургічне втручання при видаленні пупкової грижі – проводиться наступним і методами.

Натяжна – пупкове кільце зміцнюють тканинами з організму пацієнта. Пупкове кільце занурюють у живіт або повністю січуть, зміцнюючи оточуючими тканинами. Переваги способу – простота, а недолік – в 20% випадків виникають рецидиви.

Ненатяжной – після висічення грижового мішка або його вправляння, зміцнення проводиться імплантатами – синтетичними сітками, які вшивають в навколишні тканини. Згодом вони проростають сполучною тканиною, що дозволяє повернутися до активного способу життя. Гідність – надійність, недолік – дорожнеча. Рецидиви виникають лише у 2 хворих з 100.

Найбільш щадні і надійні операції – вшивання імплантату методом лапароскопії. При розширеному пупочном кільці і багатьох хронічних захворюваннях – їх список досить широкий – лапароскопія не проводиться.

При обмеженні операції проводяться в екстреному порядку.

Реабілітаційний період нічим не відрізняється від відновлення після будь-якої сучасної операції.

 • Вставати можна вже через добу, шви знімають через тиждень.
 • Необхідно дотримуватися спеціальної дієти, щоб не виникало запорів.
 • Протягом місяця доведеться носити бандаж, щоб зменшити ризик рецидиву.

Якщо пацієнт помітив почервоніння шва, з’явилися болі і гнійне або кровянистое відокремлюване, підвищилася температура, то необхідно звертатися до хірурга – виникли післяопераційні ускладнення. Це трапляється досить рідко.

Якщо дотримуватись рекомендацій лікаря, несприятливих наслідків після операції не виникає.

Ефективні народні засоби?

Варто лікувати пупкову грижу у дорослих народними засобами? Знахарі радять при пупкової грижі використовувати лікування примочками. Їх виготовляють із рослинної сировини і меду.

До пупка прикладали тампони, змочені відваром гілочок вишні, трави остудника, модрини, просочені медом. Одним з наиэффективнейших способів вважається лікування самостійно складеної маззю із суміші вершкового масла і спиртової настоянки прополісу.

Всі ці засоби покращують еластичність тканин, але всередину не всмоктуються, а значить, їх дія обмежується прогріванням. Це допомагає зняти біль, але від хвороби не рятує.

Відвари осикової кори, пастушої сумки і манжетника, які приймають всередину, знижують внутрішньочеревний тиск, лікують запори, збільшують пропускну здатність кишечника. При нормалізації роботи кишечника зростання випинання загальмовується, але воно не зникає.

Лікувати грижу народними засобами марно – вона віддаляється тільки оперативно. Чим раніше проводять операцію, тим легше вона проходить і можна швидко повернутися до звичайного життя.

Не варто піддавати себе небезпеки – обмеження може відбутися в будь-який момент. Як тільки грижа починає рости, потрібно відразу ж звертатися до лікаря.

Залишити коментар