Пульс: норма у чоловіків за віком

Пульс – характеристика стану здоров’я людини, що використовується медиками з найдавніших часів і вимірюється кількістю ударів в хвилину. Це біомаркер, що зв’язує зміни в судинах з діяльністю серцевого м’яза. Його величина залежить від безлічі факторів, у тому числі і від статі людини. Отже, пульс: норма у чоловіків і допустимі коливання.

Що таке пульс, і як його виміряти?

Відразу позначимо: для здорового дорослого чоловіка норма пульсу становить 60-80 ударів у хвилину. Це означає, що серце в стані спокою має здійснювати кількість скорочень з наступними расслаблениями, отдающимися в артеріях, венах і капілярах, що лежить в цьому діапазоні.

Рівень серцевого ритму знаходиться в залежності від ряду факторів:

 • стать;
 • віку;
 • ваги;
 • положення тіла;
 • психоемоційного стану;
 • прийому ліків та вживання їжі;
 • температури навколишнього середовища.

Відчутність поштовху, іншими словами, ритмічні поштовхоподібні коливання, обумовлені наповнюваністю судини кров’ю внаслідок роботи серця. Необхідність контролю пульсу викликана можливістю за його результатами робити оціночні судження про роботу серця і появі негативного впливу на організм будь-яких патологічних станів.

Медики розрізняють артеріальний, венозний, капілярний пульс. При цьому на поверхні людського тіла є кілька місць для швидкого за часом діагностики роботи серцево-судинної системи – пальпації артеріального пульсу. Найпростіший спосіб – це промацування ударів на внутрішній верхній частині зап’ястя — місці, де променева артерія близько розташована до поверхні шкіри. Крім неї, пульс досить легко чути на сонній артерії, а також скроневих представників кровоносних судин, по яких кров рухається від серця.

Для вимірювання кількості поштовхів досить злегка притиснути пальцями зазначені місця і засікти час початку відліку. Пульс підраховують протягом 30 секунд, а одержаний результат множать на два. У разі прояви аритмії у роботі серцевого м’яза пульс вимірюють 60 секунд.

Показники норми у чоловіків

Як вже зазначалося, нормою пульсу в стані спокою у чоловіків вважається 60-80 поштовхів в хвилину. Слід пам’ятати, що тренованим людям, наприклад, спортсменам, схильним до частих аеробним навантаженням, для забезпечення руху крові по судинах потрібна менша кількість скорочень, тому пульс у них буде в районі 60 ударів і менше. І якщо немає симптомів у вигляді запаморочення, загальної слабкості, утруднення дихання, неприємні відчуття в грудях, непритомних станів, то це вважається нормальним.

Показники менше 50 ударів в хвилину дають привід судити про наявність брадикардії – зниженні серцевого ритму. У разі ж коли пульс у спокої досягає 90 і вище, мова йде про тахікардії, яка може бути викликана безліччю патологічних станів. І в першій, і в другій ситуації необхідна консультація з лікарем і пошук причин, що призвели до такого стану справ, з метою припинення та недопущення їх подальшого негативного впливу на організм.

Для чоловіка 30 років норма пульсу в середньому складе 71-75 ударів в хвилину. Слід намагатися підтримувати фізичний розвиток свого організму таким чином, щоб серцеві скорочення в стані спокою прагнули до цього рівня. А ось у спортсменів цей показник буде дорівнює 50-55.

Чоловіки 40 років в нормі мають середні показники пульсу на рівні 72-76 ударів. Надалі з роками, особливо після проходження кордону в 60 років, ця цифра буде трохи знижуватися, оскільки судини зазнають зміни і втрачають еластичність.

Та й з віком кількість країн хвороб помітно збільшується, а організм старіє і зношується.

На роботу серцевого м’яза здатні впливати різні захворювання та інші фактори, наприклад:

 • зайва вага;
 • куріння;
 • прийом лікарських препаратів;
 • недостатній відпочинок;
 • перетренованість.

Що може вплинути на пульс?

Медики відзначають, що самі низькі рівні серцевих скорочень припадають на період нічного відпочинку. Їх збільшення відбувається у вечірній час доби. Також на результати вимірів пульсу впливає положення тіла: якщо людина сидить і стоїть, він трохи збільшується, тому краще підраховувати його лежачи.

Більш стрімкого ритму серцебиття сприяють емоції та хвилювання. Взагалі, вимірювання пульсу краще проводити вранці через пару хвилин після пробудження або забезпечити спокій і горизонтальне положення тіла протягом декількох хвилин.

Коли потрібен лікар?

Знання норм пульсу у чоловіків в різному віці дає можливість контролю над станом свого організму. Збільшення допустимих меж на 10 ударів, якщо при цьому людина перебуває в стані спокою, а також немає факторів впливу — привід для консультації з лікарем і проходження обстеження.

Також варто задуматися у випадках, коли пульс не приходить в норму протягом п’яти хвилин після фізичних вправ або його частота становить менше 50 поштовхів, а ви при цьому далеко не спортсмен, що піддається регулярним аеробним навантаженням. Такі симптоми можуть сигналізувати про наявність патологій, які зачіпають як саме серце, так і інші життєво важливі органи і системи.

Зі свого боку ми можемо зробити ряд дій, спрямованих на стабілізацію серцевих скорочень:

 • уникати або обмежувати вживання збуджуючих речовин, наприклад, кофеїну;
 • відмовитися від куріння, вживання алкоголю і наркотичних речовин;
 • не бездумно приймати лікарські засоби;
 • підтримувати в нормі вагу тіла;
 • піддавати організм періодичним, але помірним фізичним навантаженням;
 • робити наголос на вживання здорової їжі.

Потрібно пам’ятати, що пульс – це маркер, який дає можливість судити про стан здоров’я. Його відхилення від норми потребує пошуку причин та їх усунення за допомогою кваліфікованих медичних спеціалістів. Бережіть себе!

Залишити коментар