Пуансетія: догляд, цвітіння, розмноження, шкідники та відгуки

Виявляється, Віфлеємська зірка — це не лише загадкова небесне тіло, що ознаменувала народження Христа. Це ще і назва кімнатного рослини, яка, завдяки своїм червоним кольорам-зіркам, стало символом головного християнського свята. Догляд за пуансетією в домашніх умовах (а саме так офіційно іменують святкове рослина) вимагатиме від квітникаря певних знань і зусиль. Але збагнувши їх, ви запросто зможете «умовити» цю южанку зацвісти напередодні Різдва.

Про період цвітіння пуансетії легко здогадатися, знаючи її друге ім’я. При сприятливих умовах рослина зацвітає наприкінці грудня або на початку січня. Багато хто помилково приймають яскраво-червоні зірки, що підносяться над зеленню стебел, за квіти. І лише уважні квітникарі з досвідом знають: колір пуансетії непоказний і крейда. А яскраво-червоне щось це прісоцветниє листя, що обрамляють справжній квітка.

Ще одна назва пуансетії — молочай найпрекрасніший. Сортів рослини, завдяки працьовитим селекціонерам, досить багато. Вони постаралися на славу, показавши світові не тільки червону зірку Віфлеємську, але і сорти з квітами абрикосового, вершкового і навіть плямистого забарвлення. Батьківщиною пуансетії ботаніки називають Мексику. Але сьогодні вона справжній громадянин світу. Побачити різдвяну зірку в зимовий період можна не тільки на домашніх підвіконнях. Дизайнери із задоволенням прикрашають горщиками з пуансетією магазинні вітрини і столики в кафе, ресторанах і пабах. Рослина здатна перетворити атмосферу в приміщенні, подарувавши всім присутнім святковий настрій.

Одна з пов’язаних з пуансетією гласить: дівчинка дізналася про народження Ісуса, хотіла зробити дитині подарунок. За браком грошей вона принесла до ясел букет польових трав, які в той же момент перетворилися в прекрасний квітка з пишною шапкою з червоних зірок.

Сорти різдвяної зірки

Вирощування пуансетії в домашніх умовах починається з вибору сорту. У таблиці перераховані основні селекційні види різдвяної зірки, кожен з яких може оселитися у вас в будинку.

Таблиця — Сорти пуансетії

Сорт Особливості
Oak Leaf — Перший штучно виведений сорт;
— пелюстки нагадують за формою дубове листя
Premium Red — Класична пуансетія з яскраво-червоними прісоцветнимі листям;
середина квітки жовтого з зеленуватим відтінком кольору;
— загострена форма листя
Cortez Burgundy — Сорт присвячений іспанському конкістадору Ернану Кортесу, який завоював Мексику;
— прісоцветниє листя багряного кольору
Cortez Red — Верхівкові листя густого червоного кольору;
— на прісоцветних листі прожилки темно-зеленого відтінку
Premium Miro — Білі по краях і рожеві до середини прісоцветниє листя;
— форма кольорових листя — жата
White Star — Квітконіс тьмяно-зеленого кольору з перловим відтінком;
— прісоцветниє листя кольору «шампань»
Cortez Pink — Листя рожевого кольору;
— чим ближче присуцвітний лист до вершини, тим ніжніше і світліше відтінок
Jingle Bells — Прісоцветниє листя кармінно-червоного кольору з білими фрагментами по краю;
— візуальний ефект снігу на листках

Відмітна особливість різдвяної зірки — її податливість селективного розведення. Представлені в таблиці — лише мала дещиця всіх виведених сортів пуансетії, якими сьогодні можуть насолоджуватися квітникарі.

Джоел Роберта Пойнсет — так звали людину, якій пуансетія зобов’язана своєю популярністю і ім’ям. У XIX столітті цей конгресмен був послом Сполучених Штатів в Мексиці. Одного разу він відправив на Батьківщину вподобану йому квітку. А селекціонери і ботаніки-професіонали тут же взялися за приборкання прекрасною южанки.

Як вибрати «святковий» рослина: 3 ради

Найскладнішим в домашнього життя пуансетії вважається адаптаційний період, коли квітка приносять з магазину в квартиру. Швидко рослина пристосується до домашніх умов, безпосередньо залежить від того, наскільки комфортною була його транспортування перед надходженням у продаж. Ваше завдання — вибрати з десятків дивляться на вас з вітрини южанок найбільш здоровий та життєздатний рослина. Грамотний підхід допоможе вам спростити догляд за пуансетією після покупки. Врахуйте при виборі три важливих моменти.

 1. Купівля лише в магазині. Від пропозиції придбати Віфлеємську зірку на ринку коштує впевнено відмовитися. Взимку існує ризик підмерзання коренів. Не знаючи цього, ви можете купити нежиттєздатне рослина.
 2. Грунт в горщику. Грунт повинен бути злегка зволоженим. Якщо він занадто сирий, існує ризик загнивання коренів. Можливо, рослина залили.
 3. Нерозпущеною бутони. Життєвий цикл різдвяної зірки складається з трьох етапів: цвітіння в холодну пору року, спокій і період зростання. Якщо бутони на обраному рослині ще не встигли розпуститися, значить, пуансетія на початку свого життєвого циклу і встигне вдосталь порадувати своєю красою.

Пуансетія — примхлива мексиканка, яка зневажає холод. Тому навіть легкий дотик листя до холодного скла взимку може обернутися обмороженням.

Догляд за пуансетією в домашніх умовах

Три тижні — рівно стільки молочаю прекрасного потрібно для того, щоб звикнути до нових умов проживання. Знаючи, як доглядати за пуансетією, і дотримуючись правил, ви зможете милуватися яскравими прісоцветнимі листям протягом чотирьох місяців.

Освітлення і розташування

Влітку квітка радіє довгим сонячним дням і воліє яскраве розсіяне освітлення. Відмінним місцем дислокації різдвяної зірки в літній період стане балкон або локація біля дачного ганку. Якщо ви тримаєте мексиканку в цей період вдома, частіше провітрюйте кімнату, але не допускайте протягів.

Взимку, в період цвітіння, рослині потрібно ще більше світла. Якщо не забезпечите їй якісне освітлення, у примхливої южанки миттю опаде листя. Похмура погода за вікном — сигнал до того, щоб організувати для різдвяної зірки штучне джерело світла.

Психологи стверджують, що пуансетія сприяє інтелектуальному розвитку людини, який за нею доглядає.

Температура

З температурою справи йдуть трохи простіше: у будь-який час року комфортним для молочаю режим буде в діапазоні від 18 до 25°C. Критично низькою в період росту і цвітіння вважається температура нижче 14°C.

Початківців квітникарів часто турбує питання, як доглядати за пуансетією (різдвяною зіркою) після цвітіння, і який температурний режим їй необхідно забезпечити. Відгуки знавців підказують, що рослина, що знаходиться в періоді спокою, комфортно почуває себе в температурному діапазоні від 12 до 14°C.

У розпал різдвяних свят у Сполучених Штатах обсяги продажів пуансетії досягають 50 млн штук.

Полив

У жаркий час року полив повинен бути частим і досить рясним. Суха верхня кірка ґрунту — підказка про те, що рослині потрібна волога. У зимовий період полив потрібно звести до мінімуму, зволожуючи землю в горщику не частіше, ніж раз в три-чотири тижні.

Використовуючи для поливу молочаю заздалегідь відфільтровану і відстояну воду, необхідно її трохи підігріти в мікрохвильовій печі або на плиті. Температура ідеальної води для поливу пуансетії становить 30°C.

Вологість

Віфлеємська зірка, як і людина, максимально комфортно відчуває себе в приміщенні, де рівень вологості коливається в межах 40-60%. Сухість повітря загрожує появою шкідників. А надмірна вологість — загниванням кореневої системи.

Найлютіший ворог різдвяної зірки — червоний павутинний кліщ — з’являється і розмножується в сухості. Тому дотримання режиму вологості — головна превентивний захід боротьби з шкідниками.

Підгодівля

Добриво пуансетії в будь-який час року, крім весни, необхідно проводити двічі на тиждень. У період спокою, після цвітіння южанки, підгодівлю потрібно здійснювати не частіше, ніж раз на місяць. У таблиці представлені типи добрив, яких потребує різдвяна зірка в залежності від сезону.

Таблиця — Сезонна підживлення пуансетії

Час року Добриво
Весна і осінь — Мінеральний комплекс (слабкий розчин)
Літо — Коров’як (слабкий розчин);
— мінеральний комплекс
Зима — Калійна підгодівля для декоративноцветущие домашніх рослин

Обрізка

Різдвяна зірка зростає інтенсивно, причому не тільки вшир, але і вгору. Для того щоб мініатюрний квітка одного разу не перетворився в гіганта, не вміщається на підвіконні, пуансетию необхідно обрізати. Обрізку проводять після того, як кімнатна рослина завершує цвітіння — в березні-квітні. Стебла обрізають кардинально, залишаючи в горщику зелені стрижні довжиною не більше 10 см. Після обрізки квітка залишають в кімнаті з комфортним температурним режимом, поливають і проводять часте обприскування.

Через кілька тижнів, на обрізаному рослині почнуть з’являтися нові пагони. Ваше завдання — залишити п’ять-шість найбільш життєздатних і міцних стебел з листям. Решта потрібно ліквідувати шляхом повторної обрізки. Ліквідовані пагони можна укоренити в грунті.

Пуансетія — отруйна рослина. Тому будь-які маніпуляції з нею необхідно проводити в гумових рукавичках. В цілях безпеки горщик з квіткою варто тримати подалі від маленьких дітей і домашніх тварин.

Пересадка та ґрунт

Пересаджувати пуансетию в інший горщик необхідно щорічно. Роблять це методом перевалки. Найбільш сприятливий період — пізня весна. Мексиканська красуня любить слабокислий грунт. Приблизний водневий показник (рН) дорівнює шести.

Землю для пересадки рослини можна придбати в магазині, а можна приготувати самостійно за наступним рецептом (у пропорції 3:2:2:1):

 • глинисто-дернова грунт;
 • листовий грунт;
 • дерновий ґрунт;
 • пісок.

Не забудьте про дренаж.

Розмноження южанки

Насінням розмножити пуансетию не можна з двох причин. В домашній неволі рослина вкрай рідко їх дає. Крім того, селекційні сорти неможливо розмножити насіннєвим способом, тому що насіння не зберігає особливостей сорту. Це означає, що бажання «клонувати» южанку рано чи пізно змусить вас взятися за живці.

Живцювання

Розмноження пуансетії (різдвяної зірки) живцями проводять тільки в теплу пору року. Найбільше для «клонування» підходить період з травня по серпень. Обломив втеча з наміром використати його в якості садивного матеріалу, не забудьте миттєво поставити його в теплу воду. У стеблах Віфлеємської зірки міститься схожий на молоко сік. Важливо, щоб він не витік з стебла повністю. Діємо в чотири етапи.

 1. Кожен держак макаємо в «Корневін» (добриво-корнеобразователь).
 2. Висаджуємо по два втечі в один горщик на глибину не більше 1 см, щоб виключити ризик загнивання.
 3. Тримаємо висаджені живці в кімнаті з температурою 24-29°C, часто поливаємо і щодня опрыскиваем теплою водою з пульверизатора.
 4. Через 21 день розсаджуємо живці в різні горщики.

Молочний сік пуансетії для жителів Мексики і Центральної Америки — ліки від десятка хвороб. Кажуть, він допомагає при укусах комах, здатний вивести з шкіри бородавки і служить ефективним знеболюючим засобом.

Проблеми при вирощуванні

Купуючи пуансетию, треба сподіватися на краще, але готуватися до гіршого. Квітка дуже вимогливий. Тому квітникарі нерідко стикаються з простими і не дуже проблемами його вирощування.

Хвороби

Будь-яке порушення правил догляду тягне за собою «капризи» різдвяної зірки. У таблиці представлені найбільш поширені хвороби із зазначенням причин їх виникнення. При виявленні подібної симптоматики ваша задача — забезпечити рослині оперативне лікування, діючи від протилежного.

Таблиця — Чим і чому хворіє пуансетія

Симптом Причина
Бліднуть суцвіття — Надлишок вологи
Жовтіє листя — Горщик з квіткою встановлений на протязі
Опадає листя — Гниття кореневої системи внаслідок надмірного поливу
Прісоцветниє листя не червоніють — Було порушення періоду спокою

Не бійтеся, якщо пуансетія (яскраві прісоцветниє листя) позеленіла. Це свідчення того, що період цвітіння завершений. Після позеленіння листя стануть блідими, а потім і зовсім опаде. Це нормально. Якщо ж рослині пора зацвісти, а воно не цвіте, значить, у недалекому минулому ви не змогли належним чином організувати їй період спокою. Іноді відсутність цвітіння свідчить про те, що квітникар переплутав підгодівлю і дає мексиканці добриво для зростання.

 

Шкідники

Порушення правил догляду за квіткою може не тільки похитнути здоров’я рослини, але і накликати біду серйозніше — комах-шкідників. У таблиці перераховані найлютіші вороги пуансетії і симптоми ураження ними.

Таблиця — Шкідники різдвяної зірки

Шкідник Симптом
Павутинний кліщ — З’являється маленький червоний жук на зворотній стороні листової пластини;
— листова пластина обволікається павутиною
Борошнистий червець — Виникають «ватяні» утворення на листках і прикореневому стеблі;
— листя жовтіє
Щитівка — Виникають коричневі бляшки;
— листя опадає
Трипси — Листя скручуються;
— на листовій пластинці з’являються хвилеподібні вогнища ураження
Сіра гниль — З’являються плями сірого кольору на розташованих в самому низу листових пластинках

Невелика кількість комах-шкідників можна видалити за допомогою механічної чистки. Просто промийте губку в чистій воді і ретельно протріть кожен аркуш пуансетії, звільняючи його від надокучливих дрібних завойовників. Для більшої переконливості оберніть горщик в поліетилен і гарненько сполосніть рослина під душем, ретельно промивши листя в тому числі і з зворотного боку. Якщо це не допоможе, скористайтеся інсектицидами, отримавши попередню консультацію у співробітника квіткового магазину з приводу розведення ліки.

При ураженні сірою гниллю хворі листя слід обломити і викинути. Після механічного лікування квітка необхідно обробити протигрибковим засобом і залишити в спокої.

Вирощування пуансетії в домашніх умовах — робота не з легких. Але результат дійсно того варто. За дотримання правил догляду та турботу мексиканська красуня відплатить вам золотою монетою. Вона пишно розквітне до самого передодня Різдва і залишиться у своєму яром вбранні аж до Восьмого березня. Ви тим часом зможете не тільки милуватися її цвітінням, а й активно використовувати пуансетию в якості живого декору. Кашпо з червоними зірками, що підносяться над густо-зеленим листям, що ідеально впишеться в інтер’єр прикрашеної до Нового року вітальні або знайде своє законне місце на чолі різдвяного столу.

Відгуки: «Ідеальний подарунок подрузі під ялинку»

Нічого подібного не робила, тільки поливала і кропила! Після цвітіння червоні листя позеленіли і почали зростати. На початку грудня маленкие листочки почали червоніти, з’явилися бутони і квіти, в січні виявила щетовку, виставила на вулиці( -10 — -15), через тиждень внесла назад( мабуть щитівка примерзла: сиділа як жива). Побризкала хімікатами. Квітка «цвіте і пахне». Ніяких турбот і проблем!!! Купуйте і не замораживайтесь! В цьому році може бути пообрізаю і дам відпочити… Якщо не забуду!!!:)))

Zavudmus

Пуансетія — дуже гарна квітка. І якщо вірити описам у різних джерелах, він не дуже складний у догляді, але особисто мені шкода з ним подружитися так і не вдалося. Продаватися пуансеттія в магазинах починає, як правило, взимку, перед новорічними святами. Особисто я в цей момент пройти повз цих квітів просто не можу, так як виглядають вони приголомшливо красиво і коштують зовсім недорого. Одна квітка коштує приблизно 100-150 рублів, і руки так і тягнуться їх купити. Листя у квітучої пуансеттії бувають червоні, рожеві та жовті. У нас у продажу я зустрічала тільки перші дві забарвлення. І обидві вони побували у мене. Рожеву пуансеттію я брала тільки один раз. Червону ж купую протягом вже декількох років. Червоні листя на тлі темно-зелених у пуансеттії виглядають, звичайно, яскравіше і ефектніше. Після покупки квіти я пересаджую у звичайні пластикові горщики. Землю беру універсальну. Поливаю по мірі необхідності. Перелив пуансеттія не любить, тому зайво землю намагаюся не зволожувати. В квітучому гарному стані стоїть квітка пару місяців, поступово втрачаючи нижні, а потім вже і верхні яскраві листя. У подальшому розвитку подій можливі варіанти. Взагалі у нас в квартирі взимку дуже сухе повітря, і навіть наявність великого акваріума (250 л) у кімнаті, де стоїть квітка, як-то не сильно рятує ситуацію. А пуансетії, як виявилося, в сухому повітрі доводиться дуже важко. Перший квітка у мене засох через три місяці після придбання. Спочатку опало листя, а потім вже і новоутворені пагони. Другий свій куплений квітка я дуже оберігала. Намагалася забезпечувати належне зволоження листя, робила рекомендовану весняну обрізку, і він простояв у мене в зеленому вигляді до осені. Але з подальшим включенням опалення все ж засох. Тому всі наступні квіти я купую вже з думкою про те, що простоять вони у мене максимум пару місяців, і ставлюся до них лише як до гарного, але тимчасовому, декоративного букету.

Ане4ка

Збираючись в гості до приятельки напередодні новорічного свята, спантеличилася подарунком. Купити просто дрібничку з символом року? Ні, не хочеться — буде валятися. Цукерки, шампанське — банально. Подарунок повинен бути не дуже дорогим, не зобов’язуючим, але в теж час приємним для погляду. Ну нічого в голову не приходить, вже починаю нервувати і тут чую по «Ехо Москви» традиційну рубрику про всякі корисні і не дуже рослини. Розповідають про Пуансетию прекрасну або, як її ще називають, Різдвяну зірку. Еврика! Все геніальне — просто! Лише б ця квітка опинився в найближчому магазині! До мого полегшення він там був. Як відомо, Пуансетія буває різних видів і забарвлень, але традиційно я вибрала червону, а в подружки їй взяла ще одну — кремового кольору. Загалом, подарувала і всі залишилися задоволені!))

gririna

У магазині продавець сказала що після цвітіння пуансеттія гине, а кругом в літературі написано що квітка можна зберегти. Я ось теж не повірила продавцю, після цвітіння поставила рослина в півтінь, а навесні пересадила, і як тільки побачила що він живий, підрізала пагони і почала доглядати як зазвичай. І цвіла моя пуансеттія і на наступний рік, правда цвітіння не така пишна, як у магазині, так і листя не дуже великі, але зате це моя маленька перемога..

Tatiana

Його купуємо раз на рік — на різдво. потім викидаємо так як листя швидко обпадають — і науково доведено, що в домашніх умовах недосвідченому людині її підтримати до наступного року — невозмоно. ціна на добрива перевищить вартість. коштує воно від 5 доларів, відчайдушних — до 100 доходчят — але це рідкісні екземпляри. масовий товар від 5до 7; живемо в сша — тут це як іграшки разові. ставити в кімнаті де спите — не можна. виділяє отруйні речовини. декоративне новорічне.

Гість

Залишити коментар