Психологія особистого простору людини

Психологія людини така, що для комфортного існування йому необхідно особистий простір. В цю зону входить навколишнє область, яка сприймається особистістю, як природне продовження фізичного тіла.

Чому порушення особистого простору для людини стає дратівливим чинником

Вважається, що особиста зона залежить від умов, в яких людина виховувався. Наприклад, в Японії дуже висока щільність населення, тому житель Країни Висхідного Сонця набагато спокійніше переносить порушення навколишнього його простору і не проявляє при цьому агресії.

У той же час у людей, штучно поміщені в скрутні обставини, постійне знаходження поруч один з одним призводить до підвищеної дратівливості.

Люди, які виросли у вільних умовах, без обмеження території, звикли до більшої відстані особистого простору людини, і вимагають дотримання цих правил. Втім, і самі вони при цьому ніколи не наближаються до незнайомій людині занадто близько.

Якщо комусь і дозволено порушити простір, то це людині, що є близьким родичем, другом або сексуальним партнером, від якого не прийнято чекати нападу. Між іншим, вторгнення в особисту зону виробляє не тільки психологічний дискомфорт, але також значно відбивається на фізичному стані.

Дослідження медиків, спрямовані на вивчення психології особистого простору людини, показали, що в цьому випадку відзначається значне підвищення продукування адреналіну, який змушує набагато сильніше битися серце і прискорювати кровотік. Дані зміни свідчать про готовність організму людини до сутичці або можливого втечі. Цей ознака є атавізмом, успадкованим від тварин, які неймовірно гостро реагують на вторгнення сторонніх на власну територію.

Тому слід пам’ятати, що далеко не кожна особистість здатна з легкістю переносити порушення комфортною для нього зони. Ледве познайомившись з людиною, можна призвести до непорозуміння в відносинах, просто обійнявши його за плечі. Те, що для одного є нормою і дружнім жестом, для іншого може служити ознакою хамство, невихованість, підставою для яких є порушення особистого простору.

До речі, жінки в цьому відношенні більш лояльні один до одного.

Їм більшою мірою властивий фізичний контакт – обійми і поцілунки в щічку не вважаються проявом агресії і сприймаються з адекватною реакцією.

По мірі зближення з людиною скорочується відстань, на яку людина погоджується підпустити знайомого. Але в перший час необхідно дотримуватися певну дистанцію, щоб не піддавати зароджуються відносини ризику за недотримання особистого простору.

Дотримання якій дистанції вважається комфортним

В залежності від відносин 2-х людей, зона особистого простору може значно варіюватися:

  • Особиста зона людини у відносинах передбачає зону з відстанню 15-45 див. На таку відстань до людини можуть наближатися сексуальні партнери, діти, домашні вихованці. Ця зона може порушуватися тільки емоційно близькими людьми.
  • Відстань при недостатньому довірі становить приблизно 46-1,22 метри. Саме на такій відстані люди воліють перебувати один від одного при поверхневому знайомстві, наприклад, в умовах світської вечірки.
  • Соціальна зона необхідна, щоб відчувати себе комфортно серед незнайомих людей. Відстань в 1,22-3,6 метра намагаються витримувати люди при спілкуванні з новим співробітником, на зупинці громадського транспорту і т. д.
  • Громадська зона – відстань більше 3,6 метрів, яке людина витримує при спілкуванні зі значною групою людей. Наприклад, саме такий простір буде найбільш комфортно для лектора.

На жаль, далеко не завжди вдається дотримати необхідну відстань. При відвідуванні концертів, їзди в громадському транспорті, неможливо уникнути небажаного контакту.

Тому рекомендується розмовляти тихо, не дивитися в очі оточуючим людям, не жестикулювати під час розмови, не роздивлятися сторонніх людей, акцентуючи увагу на обличчях або одязі. В цьому випадку можна уникнути негативних емоцій, пов’язаних з вторгненням в особисте простір.

Особиста зона людини не повинна порушуватися просто з почуття цікавості. Відчуття дискомфорту цілком здатне призвести до подразнення, яке може вилитися в агресивне поводження.

Дотримуючись чуже особисте простір, людина забезпечує і власний спокій.

Залишити коментар