Психологічні комплекси людини: що нам заважає жити?

Кожен з нас має психологічні проблеми, які суттєво псують настрій. Як впоратися з комплексами, щоб зробити наше життя більш яскравим?

Чому вони виникають?

Хтось вважає, що у нього занадто великий ніс або надто маленький, надмірно високий зріст або недостатній – кожен може знайти недоліки в собі, і це нам, безумовно, не подобається. Від деяких недоліків можна позбутися, над іншими необхідно працювати. Нерідко робота над собою продовжується все життя.

Буває, люди вдаються до допомоги пластичної хірургії. Тим не менш, є потужна група проблем, від яких за допомогою пластичної хірургії не позбутися.

Так, які ж бувають комплекси у людини?

Багато проблеми з’являються ще в дитинстві і зміцнюються протягом багатьох років, вони наростають за принципом снігової кулі, тобто в результаті послідовних негативних переконань і емоційних асоціацій навколо первісного судження.

Ці комплекси людини заважають нормальному способу життя, деформують мислення, викликають негативні емоції, є причиною того, що людина не може адекватно жити.

Вони часто настільки сильні, що людина втрачає самоконтроль і надходить нераціонально. Занепокоєння пов’язане з так званими внутрішніми уявленнями людини, а не реальними зовнішніми ризиками. Страх за допомогою уяви штовхає людину на несприятливі рішення, щоб у підсумку уникнути неприємної ситуації.

Наприклад:

 • мій англійський недостатньо хороший, щоб спілкуватися на ньому, тому треба уникати всіх можливих ситуацій, які змушують активно використовувати його;
 • я боюся уявити свою доповідь на роботі і виступати перед великою аудиторією або начальством, тому буду імітувати хвороба.

Людина з внутрішнім відчуттям страху багато ситуації та події автоматично розуміє, як негативні, йому все бачиться через призму свого занепокоєння. Утворюється небезпечний порочне коло, в якому важко зупинити себе.

Якщо, наприклад, людина боїться, що буде виглядати незручно, то цей страх змусить його заїкатися, нервувати і дійсно виглядати незграбно. Це приклад ситуації, в якій страх підрізає крила, наші власні уявлення про себе підтверджуються, і ми ще більше переконуємося у своїй недосконалості. Людина в подібному стані боїться практично все.

Список основних комплексів людини:

 • неповноцінності;
 • вини;
 • пов’язані із зовнішністю (проблема маленької людини);
 • родом з дитинства (комплекс Каїна);
 • пов’язані з соціальним статусом;
 • невдахи;
 • відмінника.

Що викликає проблеми?

Існують неврози, фобії, панічні атаки, сексуальні дисфункції, а також депресії, коли психологічна система людини ослаблена і з’являються симптоми тривоги. Загальні реакції на власні несвідомі страхи, які формують певне ядро, це – гнів, агресія, яка може бути спрямована проти іншої людини (садизм) або проти самого себе (мазохізм, самобичування). Іншими відповідними реакціями можуть бути депресія, емоційна апатія, відмова від життя.

Почуття провини

Людина може відчувати себе винуватим у всьому, такі думки повторюються, як мантри, з яких немає виходу. Вони проявляються у свідомості людей, які страждають від відчуття провини.

При цьому люди сприймають ситуації і події через призму власної проблеми. Їм здається, що вони самі винні в наслідки подій, на які вони не мали ні найменшого впливу.

За словами людей, які страждають від внутрішнього почуття сорому за який-небудь вчинок або слова, засобом позбутися цих неприємних думок може бути самопожертву, в надії спокутувати їх передбачувану провину.

Комплекс неповноцінності

Дуже поширена проблема неповноцінності. При цьому люди можуть вважати себе безнадійно дурними або нерішучими, слабкими, уразливими, гостро відчувають свою недосконалість.

Самоприниження і занижена самооцінка – це їх улюблене заняття. Захистом від таких думок стає перфекціонізм, або сизифово прагнення до досконалості. Це призводить до того, що людина намагається заперечувати свою неповноцінність шляхом створення нереального, ідеального образу себе.

Комплекс занадто маленької людини

Зростання – складна проблема, яка зачіпає головним чином чоловіків, але це не означає, що жінки ігнорують це питання. Багато низькі люди хотіли б мати зростання, принаймні, на кілька сантиметрів більше.

Має людина 190 см росту або 150 см – це обумовлено генетичними факторами.

Діти, як правило, вище, ніж їх батьки. Хоча високі люди і можуть відчувати себе незатишно в
громадському транспорті або занадто тісних квартирах, їм важко знайти підходящу одяг чи взуття, але все одно вони вважаються більш щасливими, тому що багато жінок схильні робити вибір на користь більш високих чоловіків.

Високий чоловік може відчувати себе набагато впевненіше і відчувати, що він контролює ситуацію. Психологи навіть придумали термін «комплекс маленької людини».

Невисокі чоловіки, які страждають цим комплексом, часто віддають перевагу великі автомобілі, великих собак і високих жінок. Вони додають себе кілька сантиметрів за допомогою підборів або зачіски, готові битися з ким завгодно, навіть з уявним суперником. Такі хлопці вибирають суто чоловічі професії, щоб відчувати себе справжніми мачо.

Невисокі жінки (зріст менше 160 см) відчувають себе набагато краще. Навіть при незадоволеності своїм зростанням, вони можуть візуально виглядати більш високими у взутті на значних підборах або за допомогою зачіски. Можна використовувати різні жіночі виверти, щоб виглядати трохи вище.

Тим не менш, в історії світу багато низькі люди займали дуже високі посади і посади, насолоджуючись своєю владою. Їх список досить великий, наприклад: Бонапарт, Муссоліні, Гітлер. Їх величезні амбіції, напевно, були викликані якоюсь мірою недостатнім зростанням.

Комплекси злиднів чи бідних людей

Сучасна проблема бідності є однією з найбільших в нашому суспільстві.

Бідність – це поняття відносне, згідно з яким злидні оцінюється за стандартом життя, що склався в даному суспільстві.

Психологи кажуть, що багато бідні люди живуть в культурі бідності. Бідність іноді є не результатом нездатності цих людей заробити, а цілим культурним кліматом в подібних сім’ях.

Культура бідності передається з покоління в покоління, молоді люди з дитинства переконані, що прагнення не мають сенсу, і вони приречено живуть у злиднях. Втеча від злиднів, безсумнівно, є важким і складним завданням.

Які підсвідомі образи бувають у бідних людей? Найчастіше це невпевненість в собі, заздрісність і низька самооцінка. Це не дає їм розвиватися, заважає переступити підсвідомо виник бар’єр і спробувати отримати відмінну освіту, професію, влаштуватися на добре оплачувану роботу.

Комплекс заздрощів Каїна або

Дитина іноді може проявляти заздрість або агресію до свого братові або сестрі. Проявів такої поведінки безліч, наприклад, старший брат може викинути плюшевого ведмедика, що належить молодшому братові. Це явище називається комплексом Каїна.

Заздрість і агресія виражають відчай дитини, яка хоче бути самим улюбленим в сім’ї. У дорослих заздрість часто переростає в затяжні образи або невротичні стани, які стають луною дитячої ревнощів.

Ревнощі – це нормальна людська реакція, якщо вона адекватна небезпеки втратити чиюсь любов. Існує також невротична ревнощі, яка відповідає загрозі. Зазвичай незадоволеність обставинами зникає, коли дитина зрозуміє, що він не втратить турботу і любов, якої він був оточений до народження брата або сестри.

Способи позбавлення

 • Візьміть на себе відповідальність за зміни. Почніть з згоди з самим собою. Пам’ятайте, що джерело змін – це тільки ви. При цьому, звичайно, допомогу сім’ї і друзів дуже важлива і корисна;
 • Вся справа в інтерпретації. Варто озирнутися навколо, у світі багато негарних людей, маленького зросту, з небагатих сімей, з багатодітних сімей з безліччю несприятливих стартових умов, які добилися в житті великих успіхів;
 • Деталі не мають значення. Оцінюйте себе правильно, в кожній людині багато привабливих зовнішніх і внутрішніх якостей, а деталі не так важливі. Кожен з нас в чомусь сильніше, а в чому-то слабше;
 • Ілюзія. Нам здається, що якщо б тільки один елемент змінити, ми відразу станемо щасливі. Але це не так;
 • Не порівнюйте себе. Треба постаратися позбутися від шкідливих звичок порівнянь. Ми робимо це, тому що ми виросли в культурі порівняння: батьки порівнюють нас зі своїми братами і сестрами, вчителі – з іншими учнями. Але в кожній людині важлива індивідуальність, люди не можуть бути схожими один на одного.

Позитивне мислення може виявитися проривом в позбавленні від психологічних комплексів людини.

Крім того, іноді ваші найбільші проблеми, можуть перетворитися в активи, які раніше були невидимі для вас.

Залишити коментар