Психологічне насильство в сім’ї – як позбутися

Насильство в сім’ї може бути фізичним і психологічним. І якщо тема фізичного насильства досить обговорювана, то психологічний пресинг багато вважають відносно нешкідливим. Але, на думку фахівців, психологічне насильство небезпечніше фізичного. Воно калічить душу і руйнує особистість жертви.

Що таке психологічне насильство

Зазнавши психологічного насильства в сім’ї, жінка часто не віддає собі звіт, що стала жертвою чоловіка-тирана. Психологи визначають моральне чи психологічне насильство, як спосіб тиску на емоційний стан людини, який здійснюється на чотирьох рівнях:

  • Контроль поведінки: чоловік-тиран повністю контролює коло спілкування подружжя, не терпить запізнень і поїздок з дому, завжди строго запитує, де була і з ким.
  • Контроль мислення: заборону на переживання і власну думку, нав’язування установок тирана.
  • Контроль емоцій: психологічні маніпуляції, коли образа і «щире» прикрість тирана змушує жертву відчувати себе винною або зобов’язаною вчинити так, як від неї чекають.
  • Інформаційний контроль: чоловік постійно контролює, що читає дружина, які фільми і передачі дивиться, на яких заходах буває.

На відміну від тимчасового нерозуміння або сварки, тотальний контроль і постійні причіпки з боку тирана стають нормою відносин. У звичайній ситуації при виникненні конфлікту сторони прагнуть його вирішити. Але у випадку психологічного насильства тиран не хоче припиняти ні конфлікт, жодного відношення, адже без жертви він не зможе самоствердитися і компенсувати свої старі травми. А жертва, в свою чергу, частіше адаптується до ситуації і терпить приниження, не намагаючись що-небудь змінити.

Як розпізнати партнера-тирана

Прояви психологічного насильства не завжди явно виражені. Але з самого початку відносин вас повинні насторожити деякі фактори. Першою ознакою є те, що навіть в самому початку відносини дуже емоційні.

Другий ознака – стрімкість розвитку подій. Через короткий час відносини стають серйозними, і ви вже чуєте пристрасні визнання і клятви. А трохи згодом ви почуєте, як партнер критикує ваших друзів, захоплення і роботу, дії і навіть знання. Партнер-тиран починає готувати грунт, щоб відгородити вас від звичного оточення і повністю взяти під свій контроль.

Під виглядом турботи і любові тиран буде прагнути контролювати кожне ваше дію і навіть намір. Кошти можуть бути самими різними: від єхидного висміювання до демонстрації образи, щоб у вас склалося відчуття провини. Партнер може сам виступати в ролі жертви, але це емоційна залежність, в яку вас втягують. Звучить це приблизно так: «Я все віддам заради тебе – але ти завжди будеш мені всім зобов’язаний».

Відрізнити психологічну тиранію від справжньої турботи деколи складно. Психологи радять прислухатися до своїх відчуттів. Якщо ви постійно відчуваєте себе винуватою перед партнером, але не розумієте, що саме не так – це вірна ознака психологічного тиску.

Небезпека психологічного насильства

На практиці жертві морального насильства часто важко знайти підтримку. З боку тиран здається милим і дбайливою людиною, а жертва не може чітко пояснити, що її не влаштовує. Якщо жертва починає скаржитися і шукати вихід із ситуації, то рідні її зазвичай не розуміють. Чоловік-тиран у свою чергу, починає запевняти дружину, що у них все чудово, як і повинно бути в хорошій сім’ї. А погано дружині з-за власного егоїзму, невміння бути щасливою або ще з якоїсь причини.

Небезпека полягає в тому, що жертва втрачає здорове бачення ситуації, перестає довіряти своїм відчуттям і починає думати, що з нею дійсно щось не так. В цей час партнер продовжує нав’язувати помилкове відчуття провини, щоб і далі контролювати ситуацію.

Що робити

Усвідомте проблему. Не переконуйте себе, що все нормально і ви самі винні. Зрозумійте, що проблема не в вас, а в партнері, який піднімає самооцінку за рахунок таких відносин і прагне вселити вам масу комплексів і помилкове відчуття провини. Як тільки ви зрозуміли, що поруч з вами тиран – йдіть. Чим довше ви будете терпіти, тим сильніше зруйнується ваша психіка, межі особистості остаточно розмиються і у вас не залишиться сил, щоб розірвати стосунки.

Знайдіть підтримку. Подумайте, чи є у вашому оточенні людина, яка зможе вам допомогти і підтримає ваше рішення в будь-якому випадку. Він повинен буде виступити гарантом і забезпечити «точку неповернення». Якщо ви почнете сумніватися, ваш друг повинен нагадати вам причини вашого рішення. Без цього буде складно витримати тиск тирана і близьких людей, яких він налаштує проти вас.

Поверніться до себе колишньої. Згадайте, як ви жили до цих відносин, чим захоплювалися, у що вірили, з ким спілкувалися. Ви були задоволені життям і щасливі? Якщо так – не зупиняйтеся і не роздумуйте! Обмежте стосунки з колишнім чоловіком, відновити старі зв’язки. Вам треба набратися сил і повернути власне «я». Тиран робитиме усілякі спроби повернути вас, не піддавайтеся ні на вмовляння, ані на погрози. Тільки коли ви повернетеся до своєї особистості, зможете до кінця розібратися, як вами маніпулювали, тверезо проаналізувати всі спроби тиску і прибрати установки, нав’язані тираном.

Як будь-яка людина ви заслуговуєте щастя. Цінуйте себе і не ігноруйте свої відчуття. Основний критерій правильності всього, що відбувається – відчуття гармонії та щастя. Позбутися від наслідків психологічного насильства, знову знайти упевненість в собі вам може допомогти нове знайомство і новий роман з адекватним партнером. Також буде корисний курс реабілітації під керівництвом досвідченого психолога. Вибирайте самі яке «ліки» вам більше до душі.

Залишити коментар