Пропіленгліколь: шкода для організму

Ми живемо в часи розквіту хімічної промисловості. Поступово все природне і натуральне замінюється ГМО і різними синтетичними сполуками. Часто в продуктах, засобах побутової хімії, косметики, ліків і електронних сигаретах зустрічається така речовина, як пропіленгліколь.

Що ж це таке і несе вона з собою шкоду для організму?

Що це за речовина?

Пропіленгліколь — це органічна сполука, не має запаху і кольору (є слабо виражений солодкуватий присмак).

Отримують його двома способами: — шляхом обробки:

 • метилового ефіру біодизеля і гліцерину;
 • окису пропілену.

Містить асиметричний вуглецевий атом і завдяки цьому розчиняється в:

 • диметилкетоне;
 • воді;
 • етанолі;
 • діетиловому спирті;
 • метилтрихлориде.

Області застосування

Промислове речовину використовують для виробництва поліуретану, поліефірних термоактивних смол і пластмас. Завдяки властивості впливати на температуру воно задіюється у випуску:

 • приладів кондиціонування приміщень;
 • систем вентилювання;
 • антифризів для автомобілів;
 • незамерзаючих сумішей для літаків;
 • опалення;
 • глибокого заморожування та охолодження продуктів харчування.

Тестування Propylene Glycol як речовини, придатного для використання в харчовій, медичній та косметичної промисловості, почалося ще в 1942 році і триває донині. У результаті всіх експериментів воно було визнано безпечним. Завдяки розчиняє і проводять властивостям його застосовують для створення безлічі медичних препаратів. Очищений пропіленгліколь також використовують для розчинення, в якості провідника і консерванту в:

 • продукти харчування;
 • косметичної продукції;
 • тютюнових виробах;
 • кормах для тварин;
 • рідини для електронних сигарет.

У складі він позначається як добавка Е1520.

Пропіленгліколь в електронних сигаретах

Питання, чи несе з собою його присутність шкоди для організму чи ні, закономірний, тому що це основна складова практично всіх рідин для «электронок». Як на нього відповідають сучасні дослідники?

Вперше про шкоду для організму при вдиханні харчового пропіленгліколю заговорили тютюнові компанії, затіявши таким чином інформаційну війну проти своїх основних конкурентів. Але всі дослідження, проведені в цьому напрямку, доводять, що пропіленгліколь в електронних сигаретах не заподіює шкоди для організму людини.

Авторами «найсвіжішого» відомого експерименту стали Майкл Уэрли і його колеги, наукові співробітники Вірджинського університету Альтриа. Дослідження були спрямовані на виявлення відхилень в організмі при вдиханні парів і проводилися на щурах і собаках. В результаті були отримані дані, що навіть у високих концентраціях речовина не впливає на організм. У гортані, трахеї і легень тварин не було виявлено патологічних змін.

Після опублікування офіційних результатів з’явилися заяви лікарів про те, що пропіленгліколь в цілому безпечний і його пари не мають жодного токсичного впливу на організм людини. Саме цей момент — «в цілому безпечний» — бентежить багатьох споживачів і став приводом для провокаційних заяв тютюнових магнатів. Адже експеримент проводився всього 28 днів, і немає ніяких даних про його вплив на організм при вживанні протягом більш тривалих строків.

Але споживачі електронних сигарет переконані, що незначні дози Е1520 в будь-якому випадку не надають такого згубного впливу на органи, як смоли, нікотин та продукти горіння в звичайних сигаретах, шкоди яких давно доведено і безусловен. А електронна сигарета — хороший помічник у відмові від згубної звички.

Зараз пропіленгліколь дуже часто підробляють. Тому якщо ви змішуєте рідина для «электронок», купуйте тільки сертифіковане речовина у перевірених продавців.

Пропіленгліколь в медичних препаратах

В медикаментах використовують харчової Е1520. Він визнаний безпечним і лише в дуже високих плазмових концентраціях — більше 1г/1л — пропіленгліколь може завдати шкоди організму. Усі випадки отруєння речовиною пов’язані з надмірним вживанням препаратів на його основі.

Більше того, навіть у нерозведеному вигляді воно практично не робить ніякого впливу на шкіру і мінімальне подразнюючу дію на очі. Речовина має властивість накопичуватися в організмі і є біорозкладаним. Єдиний негативний момент – пропіленгліколь (як, в принципі, і всі природні і синтезовані речовини) може викликати індивідуальну алергічну реакцію.

Пропіленгліколь в продуктах харчування

У харчовій промисловості добавка Е1520 використовується як реагент, що володіє пом’якшуючими, диспергуючі, влагоудерживающими властивостями.

Найчастіше Е1520 можна зустріти в:

 • продукти швидкого харчування;
 • газованих напоях (енергетичних, алкогольних та безалкогольних);
 • цукерках;
 • деяких видах молочних продуктів тривалого зберігання;
 • спеціях;
 • ковбасах;
 • фабричній консервації;
 • різних соусах;
 • кондитерських виробах;
 • в якості холодоносія при глибокому заморожуванні м’ясних і рибних продуктів, фруктів і овочів.

Навколо всіх компонентів продуктів зі знаком «Е» циркулює безліч міфів і забобонів. Дійсно, багато добавки заподіюють шкоду і токсичні для організму людини. Пропіленгліколь в цьому списку не став винятком. Жартівлива справа — нафтопродукт, який використовують для створення антифризів, додають в їжу та напої! Раніше вважалося: у малих дозах він не робить ніякого впливу на організм, проте надмірне вживання продуктів і напоїв, що містять Е1520, може чинити незначний вплив на функцію нирок і пригнічує центральну нервову систему.

Але Американським токсикологічним програмним центром були опубліковані нові дані експертних досліджень про абсолютну нетоксичність і неканцерогенности пропіленгліколю. А Американським комітетом по харчовим добавкам була встановлена безпечна доза щоденного вживання — 25 мг/1 кг ваги. Цим даними передував наступний експеримент. Протягом двох років піддослідних щурів годували продуктами з високою концентрацією Е1520 (більше 5% від щоденного раціону). В результаті експерименту жоден щур не загинула і в органах не було виявлено патологічних змін.

Е1520 в косметичній промисловості

На даний момент дуже складно знайти хоч один косметичний продукт — як бюджетного, так і люксового сегменту, в складі якого не значився б Propylene Glycol, або Е1520. Він є емульгатором і використовується в якості зв’язуючого, зволожуючого компонента, а також як провідник запахів.

Пропіленгліколь входить в топ заборонених компонентів органічної косметики. Але ось парадокс: у складі багатьох продуктів, що позиціонуються як натуральні, значиться це речовина. Прихильники «органіки» переконані, що пропіленгліколь, контактуючи зі шкірою, проникає в кров і порушує роботу нирок і печінки. Подібні випадки дійсно фіксувалися, але тільки ці дослідження проводилися з пропіленгліколем в 100 % концентрації продукту. До того ж мова йшла не про харчовому, а про технічне речовині, тобто не очищеному від шкідливих домішок. У чистому вигляді цей нафтопродукт використовується тільки на хімічних заводах, і ризику отруєння речовиною простого споживача, що використовує щодня косметику з ним у складі, практично не існує.

В косметичних продуктах добавка Е1520 приносить скоріше користь, адже вона слугує провідником поживних речовин і допомагає їм проникати в глибокі шари шкіри. Крім цього, вона створює найтоншу невидиму плівку на поверхні дерми і утримує вологу і корисні компоненти всередині, не дозволяючи їм випаровуватися. Таким чином, виходить глибоке зволоження, охолодження шкіри і розгладження зморшок. Домогтися такого ефекту, застосовуючи виключно природні інгредієнти, практично неможливо.

Якщо з впливом на шкіру все ясно, то в разі аерозольних косметичних продуктів, таких як лаки для волосся, дезодоранти, спірних моментів більше. Справа в тому, що вдихання хімічних парів, що містить пропіленгліколь, що може спровокувати напади задухи у людей, що страждають на бронхіальну астму і туберкульоз.

У випадку з пропіленгліколем згадується народна приказка «Не так страшний чорт, як його малюють». Так, це дійсно продукт нафтопереробки, але він абсолютно безпечний для людського організму, якщо тільки випадково не проковтнути технічне неочищена речовина. В тих концентраціях, у яких його використовують для широкого вжитку, речовина нешкідливо, що доводить безліч експериментів і досліджень. А в косметичній продукції воно ще й приносить додаткову користь. У будь-якому випадку вибір тільки за вами, вірити науковим співробітникам і лікарям чи ні. Зараз споживчий ринок настільки переповнений і хімічними та органічними продуктами, що завжди можна вибрати те, що вас влаштує за складом і властивостями.

Залишити коментар