Прогнози життя при меланомі шкіри

Злоякісні клітини швидко руйнують організм. Навіть якщо ракова пухлина виникла не в області життєво важливих органів, а на шкірному покриві, вона може відняти у людини багато щасливих днів. Які прогнози тривалості життя при меланомі шкіри? Медики відповідають пацієнтам по-різному, адже це залежить від безлічі факторів.

Меланома – це ракове утворення, яке формується з меланоцитів — шкірних клітин, що виробляють пігмент меланін. Така пухлина найчастіше починає розвиватися з родимки, а потім проростає в лімфатичні вузли й інші органи. Меланоцити можуть стати злоякісними на будь-якій ділянці тіла, але частіше за все це відбувається під нігтями, на кінцівках, особливо на долонях або стопах. У жінок нерідко виявляють пухлини на нозі нижче коліна, а у чоловіків — на тулубі, голові або шиї. Лікування меланоми шкіри на перших стадіях дає позитивні результати, але якщо дорогоцінний час втрачено, вірогідність летального результату стрімко зростає.

Боротьба за життя при меланомі: шанси на перемогу

Доктора постійно говорять про важливість ранньої діагностики хвороб. Для онкологів своєчасне виявлення недуги більш ніж важливо: від цього залежить, наскільки довго буде життя пацієнта. Переродилося клітини, які створили осередок розміром не більше 0,75 мм, легко усунути хірургічним шляхом. У такому разі 96-99% хворих на меланому повертаються до нормального життя без загрози летального результату як мінімум на 5 років.

Отже, якщо новоутворення не поширився за межі вогнища, шанси досягти повного одужання або тривалого періоду відсутності проявів недуги високі. Але через 5 років можливе відновлення ракової пухлини – це відбувається в 15% випадків.

На 1-2 стадії розвитку меланома має товщину близько 2 мм. Як правило, на цьому етапі росту пухлина ще не проникла в дермальний шар шкіри, довколишні тканини і лімфовузли, тому 85% хворих живуть як мінімум протягом 5 років. Але меланома може почати формувати сателіти і мікрометастази під час перших двох стадій розвитку, якщо пацієнт:

 • має світлий фототип шкіри;
 • є представником сильної статі;
 • досяг похилого віку.

За медичними спостереженнями, злоякісне новоутворення на шкірі у таких людей швидко зростає і погано піддається лікуванню, з-за чого протягом 5-річного періоду виживає трохи більше половини з них. Але сприймати це твердження як доведений факт не варто: трапляється, що стан людини з одним із названих факторів ризику буває набагато краще порівняно з тими, у кого теоретично більше підстав сподіватися на сприятливий результат.

Розташування меланоми на шкірі спини, грудях, животі, слизових оболонках, волосяному покриві, верхньої частини кінцівок більш небезпечно, ніж на руці нижче ліктя або на гомілці, так як при даній локалізації відростки пухлини швидше досягають важливих ділянок організму.

5-річна виживаність при меланомі 3 стадії залежить від рівня ураження лімфатичних вузлів і сусідніх тканин, яке неминуче при розростанні новоутворення більше 2 мм. Серед молодих пацієнтів з міцним здоров’ям 5-річна виживаність становить близько 70%. Але якщо організм ослаблений іншими хворобами і похилим віком, боротися з підступними клітинами дуже важко. Тому подолати 5-річний рубіж вдається лише чверті з цієї кількості.

Прогнози життя при меланомі шкіри 4 і 5 стадії залишають бажати кращого, адже пухлина встигла завдати серйозної шкоди організму.

Якщо новоутворення:

 • розміром понад 3 мм;
 • поширилося на прилеглі тканини;
 • пустила метастази в лімфовузли та інші внутрішні органи;
 • покрилися виразками та ерозіями;
 • стало досить глибоким,

надія на продовження життя протягом 5 років виправдовується лише у 8-40 % хворих. Жінки, молодь і світлошкірі люди можуть розраховувати на прогнози в межах верхньої планки цих цифр.

Онкологам нерідко доводиться пояснювати, чому перспективи виявляються сумними, якщо буде успішно видалена разом з ураженими тканинами велика пухлина. На жаль, навіть після усунення такого новоутворення ракові клітини продовжують мігрувати з током крові і осідати на різних ділянках організму, приводячи до їх поразки. Вплив 1-2 патогенних клітин – це вже значна загроза відновлення раку, який, на відміну від попередньої форми недуги, протікає майже блискавично.

Поняття 5-річної виживаності не означає, що певна категорія хворих на меланому шкіри буде жити лише протягом зазначеного строку, не більше. Такі дані надаються, тому що вчені дослідили, яку кількість хворих залишається в живих протягом цього проміжку часу.

Наявність позитивних факторів, особливо своєчасної діагностики пухлини, зміцнює надію на більш довге життя. Люди, яким поставили діагноз «меланома» і пояснили, що це таке, часто схильні до песимістичного настрою і депресій. Подібні емоційні стани погіршують прогноз захворювання, тому втрачати віру в краще ні в якому разі не можна.

Як лікують рак шкіри?

Методи лікування ракових пухлин, відомі сучасним медикам, можна назвати універсальними. Терапія меланоми не відрізняється новизною: найкращим способом боротьби з нею є хірургічне втручання. Іноді вдається провести операцію на пізніх стадіях недуги, якщо збереглася можливість висічення тканин, охоплених метастазами. На вогнище злоякісних меланоцитів також впливають з допомогою:

 • іонізуючого опромінення;
 • введення спеціальних хімічних речовин;
 • препаратів для зміцнення імунної системи.

Такі способи лікування меланоми не можна назвати повноцінною заміною хірургічної операції, але у разі появи віддалених відростків пухлини доведеться обмежитися хіміо — і променевою терапією.

Меланома – це ракова пухлина на шкірних покривах. У процесі розвитку новоутворення уражаються різні ділянки організму (найчастіше регіонарні лімфатичні вузли), тому тривалість людського життя різко скорочується. Якщо рак шкіри вже метастазував, все ж таки є шанси прожити ще кілька років, головне – активно боротися з недугою і вірити в успіх.

Залишити коментар