Профзахворювання: чим загрожує для здоров’я буденність?

Професійні хвороби – це хвороби, розлади та інші порушення функціонування органів і систем, які розвиваються на тлі несприятливих умов праці людини. Іншими словами, це розлади, провокуючим фактором для яких стає робочі умови пацієнта.

Коли безпека понад усе

Дуже часто це поняття плутають із захворюваннями, викликаними трудової навантаженням або перевтомою. Наприклад, акторам приписують психічні розлади, оскільки вони постійно проживають» чужі життя, а інфаркти медпрацівників пов’язують з постійним напругою на службі. Це трохи різні поняття, проте вам буде корисно знати і про тих, і про інших варіантах профзахворювань.

Так, до профзахворювань відносяться і ті розлади, які загострилися на тлі постійного контакту з шкідливими речовинами та факторами, а також ускладнення, пов’язані з вже наявними хронічними патологіями в організмі.

Зрозуміло, в цю категорію не можна не внести і випадки виробничого травматизму, на тлі якого людина повністю або частково втрачає нормальну дієздатність.

Розповсюдженість патологій професійного характеру безпосередньо залежить від рівня і якості оснащення підприємств, соціально-економічних умов, організації технологічного процесу. Тому вважати дану проблему суто медичною не можна. Головний метод профілактики виробничого травматизму і профзахворювань – забезпечення трудящим оптимальних умов для їх постійної діяльності. І ця відповідальність цілком лягає на плечі роботодавця, причому неважливо, чи установа приватним чи державним.

Не хотілося б в черговий раз критикувати нашу Батьківщину, проте саме наші, вітчизняні переліки профзахворювань прямо-таки рясніють різними медичними термінами.

Як діагностують профзахворювання?

Існує ціла наука, називана профпатологией. У неї входить вивчення причин, механізмів формування та клінічної картини захворювань, провокуючим фактором яких є вплив виробничих шкідливостей на організм людини. Ця ж наука, безумовно, займається діагностикою, лікуванням і профілактикою захворювань професійного характеру.

Аналіз порушень спочатку проводить лікар-терапевт.

Фахівець проводить діагностику, спираючись на анамнез і обстеження хворого, після чого в обов’язковому порядку уточнює нюанси умов його праці.

Далі відбувається звірка симптомів і провокуючих факторів з єдиної класифікації причин профзахворювань:

 • Вплив негативних біологічних факторів;
 • Фізична втома і перенапруження з обов’язку служби;
 • Хімічні речовини (ртуть, свинець, марганець, бензол, аміак, діоксид сірки, сірчана кислота, метиловий / етиловий спирт і ін);
 • Несприятливі екологічні та метеорологічні умови;
 • Виробнича кремнієва або вугільний пил;
 • Умови інтенсивного і постійного шуму;
 • Іонізуючі та інші небезпечні випромінювання;
 • Різкі коливання атмосферного тиску.

Всі ці провокуючі чинники можуть спричинити непоправні наслідки для здоров’я і працездатності людини.

А тому багатьох людей, які працюють у потенційно небезпечних умовах, цілком доцільно цікавлять можливі методи захисту від згубних наслідків «чесної праці».

Пенсії з профзахворювань є підвищеними. В народі її називають «пенсією за шкідливість». Як правило, пенсійний вік в цьому випадку настає раніше покладеного терміну (наприклад, підводники отримують компенсацію за вислугою вже з 33-35 років, а мінімальний вік відправлення на пенсію у них і зовсім становить 29 років!).

Оформити такі матеріальні компенсації можна через відповідні держустанови, зібравши всі необхідні довідки та документи, включаючи діагноз лікаря.

З чим зазвичай пов’язані профзахворювання?

Ми говорили про провокуючих факторів патологій, пов’язаних з умовами людського праці. А тепер давайте розглянемо найпоширеніші професійні порушення, і уточнимо, з якою конкретно роботою вони можуть бути пов’язані.

Можливо, багато хто з вас зможуть заздалегідь визначити для себе метод захисту від профзахворювань, знаючи, звідки вони походять і чим загрожують.

 • Хронічна інтоксикація. Хронічні отруєння характерні для тих, хто постійно
  контактує з токсичними речовинами, і працює на підприємствах хімічної промисловості. У дану категорію входять люди, які працюють на компресорно-холодильних установках, хлібопекарських і бродильних виробництвах;
 • Пилові фібрози і пневмококкозы. Часто трапляються у пацієнтів, які перебувають у частому контакті з пилом (включаючи містить двоокис кремнію). Зазвичай ними є робочі зерносховищ і заводів, що виробляють пивобезалкогольні напої. Сюди також можна віднести людей, трудящих на транспортних і зерноочисних виробництвах;
 • Пиловий бронхіт. Це профзахворювання поширюється переважно на тих, хто перебуває в умовах високої концентрації органічного пилу (борошна та ін), особливо це стосується працівників хлібозаводів;
 • Токсичні бронхіти * пневмосклероз. Захворювання людей, які працюють на харчових підприємствах, які мають часті контакти з агресивними дезінфікуючими речовинами;
 • Бронхіальна астма. Практично закономірна для тих, хто контактує з алергенами, розчинниками, борошняний пилом, газами. Сюди можна віднести працівників хлібопекарень, кондитерських, макаронних виробництв;
 • Варикозне розширення вен, тромбофлебіт, трофічні розлади, патології периферичних м’язів і нервів. Даний список захворювань стосується тих, хто займається стоячій роботою. У залежності від завантаження, в нього можна внести навіть перукарів;
 • Вібраційна хвороба. Ця патологія небезпечна для тих, хто працює в умовах постійного статичного напруження єдиної групи м’язів, здійснюючи однотипні руху. Також вона може розвинутися у тих, хто піддається постійному переохолодження кінцівок і вимушеним положенням тулуба протягом тривалого часу. У дану категорію варто внести робочих конвеєрних цехів, бракеров, контролерів, водіїв;
 • Катаракта. Властива тим, хто постійно піддається променистої енергії істотною
  інтенсивності (інфрачервоне або високочастотне електромагнітне випромінювання). Серед них в основному фігурують робочі пічних відділень харчового виробництва;
 • Прогресуюча короткозорість. Небезпечна для тих, чия служба пов’язана з перманентним напруженням зору;
 • Приглухуватість (зниження слуху). Це розлад майже завжди вражає людей, які працюють в умовах інтенсивного постійного шуму. До цієї категорії можна віднести працівників таромоечных відділень бродильних виробництв, формувальних цехів макаронних, кондитерських і харчових підприємств, продуктових відділів цукрових заводів і т. д.

Профілактика цих захворювань повинна бути чітко позначена вашим спостерігає фахівцем.

Фахівці стверджують, що працівники заводів і великих підприємств – не єдині, хто схильний до небезпеки для здоров’я. Наприклад, існує безліч профзахворювань вчителів, пов’язаних з нервової, дихальної і кровоносної системою. Чимало профзахворювань стосується і медпрацівників. Наприклад, трудящі рентгенкабінетів постійно піддаються шкідливому випромінюванню, а ті, хто працює в інфекційній клініці, ризикують заразитися важкими захворюваннями.

Оформлення профзахворювання

Як оформити профзахворювання, скажімо, по слуху?

Для цього вам потрібно:

 • Звернутися в поліклініку до терапевта (він призначить обстеження у суміжних спеціалістів);
 • Отримати діагноз;
 • Звернутися в Росспоживнагляд для вивчення місця вашої діяльності;
 • Отримати виписку від інспектора охорони праці;
 • Отримати у роботодавця акт комісії про вашу роботу;
 • Звернутися в професійний патологічний медичний центр за дачею висновку (з усіма перерахованими документами).

В центрі від вас можуть вимагатися свіжі аналізи та дослідження, тому готуйтеся і здати їх.

Кар’єра – справа не тільки прибуткова, але іноді й небезпечне. Нехай ваша діяльність не відіб’ється на вашому здоров’ї!

Залишити коментар