Про що свідчить наріст на десні?

В один момент новоутворення в порожнини рота не з’являється – причиною його виникнення є запальний процес різної вираженості. На появу травматичного дефекту – ранки на десні – мало хто звертає увагу. Ранка сама затягується, але якщо в неї долучилися патогенні мікроорганізми, то і утворюється припухлість щільної консистенції. Наріст на десні – найчастіше це кіста, всередині якої є свіщевої вхід зі скупченням гнійного вмісту.

Гнійно-запальний процес може посилитися, хвороботворна флора пошириться по організму і викличе запалення будь-яких органів і систем. Крім того, стають болючими жувальні руху, іноді підвищується температура, збільшуються лімфатичні вузли.

Не можна залишати поява кісти без уваги – потрібно звернутися до лікаря і позбутися наросту.

Причини появи кісти

До появи кісти можуть привести порушення гігієнічних заходів – недостатній догляд за ротовою порожниною. Якщо зуби не чистити, між ними залишаються частинки їжі, які поступово розкладаються. Гнильні бактерії при найменших травмах ясен – можна навіть не помітити подряпину після пережовування твердих продуктів, наприклад, сухарів – впроваджуються в ранку. Починається запалення.

Факторами, що провокують зростання кісти, є:

 • патологія щелепної кістки в результаті травмуючих впливів;
 • порушення зубного ряду – вроджене або набуте;
 • зловживання поганими звичками – курінням та вживанням алкогольних напоїв;
 • порушення функцій внутрішніх органів, загострення хронічних захворювань.

Винуватцем появи наросту на десні після видалення зуба можуть бути індивідуальна реакція організму і низький професіоналізм лікаря-стоматолога.

Призводить до появи кісти неякісно поставлена пломба, інфікування десни при лікуванні і подібні маніпуляції.

Крім гнійних норицевих новоутворень на десні можуть з’являтися кісткові нарости. Причинами їх виникнення є також стоматологічні помилки при видаленні зубів, травми щелепи. На розвиток твердих наростів на яснах впливає спадкоємний фактор.

При виникненні кіст з гнійним вмістом в роті з’являється набряклість, дотик до слизової болісно, загально стан погіршується. Якщо після видалення зуба на десні з’явився экзостоз – так називають тверді кісткові нарости – то виявити їх у початковій стадії можливо тільки при обмацуванні мовою проблемної області.

Симптоми захворювання

У більшості випадків ці новоутворення безболісні, і заподіюють дискомфорт тільки тоді, коли приходить час протезування зубів, або вони значно розростаються.

У цих випадках вони створюють несприятливі умови для встановлення протезів, натирають ясна при жувальному процесі, чинять тиск на корені, травмують м’які тканини.

Незважаючи на те, що при торканні мовою болю не виникають, і м’які тканини ротової порожнини не набрякають, при появі кісткового наросту на десні необхідно звертатися до стоматолога – це допоможе уникнути в подальшому серйозних проблем.

Способи лікування наросту: лікування кісти

Перед тим як розпочинати лікування, обов’язково роблять рентгенівський знімок ураженої ділянки, щоб точно представляти розміри ураженої області і знати етіологію освіти – гнійна кіста або экзостоз. Кісткові нарости на початковій стадії – до розростання – являють собою тверді опуклі ділянки на десні.

Ще зовсім недавно, щоб позбутися від кісти на яснах, доводилося видаляти близстоящий зуб, щоб звільнити прохід до свищевому каналу. В даний час завдяки сучасним терапевтичним методам зуби вдається зберегти.

Проводиться потужна терапія антибіотиками, потім, коли гнійно-запальний процес зупинено, на проблемну ділянку починається місцевий вплив антисептичними і протибактеріальної засобами. Якщо поруч знаходяться каріозні зуби, пульпа і нерви видаляються, вичищаються кореневі канали, проводиться ретельне пломбування.

Свищ на десні заповнюється спеціальною стоматологічної пастою.

 • Зменшити хворобливі симптоми, які викликає гнійне новоутворення, допомагає
  застосування народної медицини;
 • Можна полоскати порожнину рота настоями з трав, що мають антисептичні та протизапальні властивості – ромашкою, шавлією, дубовою корою;
 • Хворобливі відчуття зменшують при прийомі шавлії всередину – 1 чайна ложка заварюється склянкою окропу;
 • Щоб розм’якшити гнійне новоутворення, потрібно приготувати мазь з лікарських рослин – деревію, календули, щавлю, кореня кульбаби, трави буркуну. Всі трави беруть в рівній кількості, провертають через м’ясорубку якщо рослинну сировину свіже, або товчуть – коли сухе. Додають кілька крапель іхтіолової мазі або мазі «Вишневського», замішують пюре. Потім прикладають до проекції ясна – не в ротову порожнину, а зовні. Найчастіше свищ розкривається, гній відходить в ротову порожнину і біль зникає.

Але це не означає, що можна не йти до стоматолога. При першій сприятливій для себе ситуації – переохолодженні, неможливості почистити зуби, загостреннях хронічних або появі нових інфекційних захворювань – кіста набухне знову, і її порожнину буде тільки збільшуватися. Запальний процес розів’ється знову.

Лікування екзостозів

Коли на десні з’явився наріст білого кольору, і поставлений діагноз – экзостоз, найчастіше потрібно хірургічне втручання. Операція виконується під місцевою анестезією. М’які тканини над наростом спочатку треба надрізати, потім спиливается виступаюча кістка, її поверхня ретельно зашліфовивается. Потім м’які тканини повертають на місце і накладаються шви.

При спилювання екзостозів, що утворилися із-за вроджених дефектів щелепи, може знадобитися установка фрагментів щелепи зі штучної кісткової тканини.

Підготовка до такого оперативного втручання проводиться так само, як і до звичайної операції – здають загальні аналізи і з’ясовують, чи є протипоказання. Оскільки операція не життєво-важлива, то при низькій згортання крові, захворюваннях ендокринної системи та надниркових залоз і соматичних проблеми, экстозы залишають і спостерігають за їх поводженням.

Операція відкритим способом виконується протягом 2-3 годин, якщо видаляють наріст лазером, то випалювання екзостозів займає близько 45 хвилин.

Реабілітаційний процес займає від 2 до 4 тижнів – за цей час рана повністю заживає і запалення проходить. У більшості випадків післяопераційне лікування нагадує терапію при усуненні гнійно-запального процесу, викликаного кістою. Призначають антибактеріальні препарати, щоб не допустити вторинного інфікування, підключають народні методи – полоскання відварами лікарських трав для загоєння швів.

Терапевтичні нюанси після видалення новоутворень

Яке б характеру новоутворення не лікували, наразі проводяться необхідні терапевтичні заходи, необхідно дотримуватися наступних правил:

 1. Харчуватися слід їжею м’якої консистенції;
 2. Температура їжі не повинна бути вище 40?С;
 3. На час доведеться відмовитися від шкідливих звичок. Нікотин і смоли уповільнюють процеси відновлення тканин, а алкоголь збільшує подразнення слизової;
 4. Фізичну активність слід обмежити – різкі рухи головою можуть викликати розбіжність швів.

Якщо пацієнт виконує всі лікарські рекомендації, м’які тканини слизової швидко загояться, зміщення кісток у десні після видалення екзостозів не станеться, гнійно-запальний процес не рецидивує.

Поява наросту на яснах незалежно від того, чи приносять вони біль і дискомфорт, чи ні – достатня причина для звернення до стоматолога. Не затягуйте з візитом!

Залишити коментар