Про що говорять ранкові болі в спині?

Неможливо без роздратування спілкуватися з близькими та повноцінно працювати, якщо щодня болить спина після сну. Відмінний настрій днем може бути тільки після повноцінного сну. Якого характеру не були б болю, якщо подібні відчуття отруюють життя, потрібно йти до лікаря. Обов’язково слід розібратися в причинах – чому болить спина після сну. Цей симптом може бути пов’язаний з серйозними проблемами зі здоров’ям.

Незручна поза

Коли довго крутишся в ліжку, перед тим як заснути, вранці прокидаєшся розбитим, але в якому місці спини ломота, точно визначити неможливо – кожен день болить в різних місцях, можна припускати: причини подібних неприємностей – незручні спальні приналежності. Подушка, матрац, ковдра і сама ліжко повинні допомагати розслабитися.

Якщо половина ночі проходить в спробах пристосуватися до незручностей, виспатися неможливо. Незручна поза провокує розвиток проблем з хребтом.

Ліжко повинна бути зручна. Якщо вона скрипить і прогинається, то мимоволі будеш намагатися прийняти не фізіологічну позу, і вранці будеш відчувати себе розбитим. Матрац повинен повторювати контури тіла, бути гіпоалергенним і гігієнічним, не надто жорстким, але і не настільки м’яким, щоб повністю в нього «провалитися».

Такі ж вимоги пред’являються і до подушці. Крім того, при її виборі враховується і висота. Занадто щільна тверда подушка, дуже висока або пласка – прямий шлях до шийного остеохондрозу. Попередити захворювання набагато легше, ніж потім лікувати.

Остеохондроз

Найбільш часто болі спини і шиї після сну пояснюють остеохондрозом. Це захворювання викликане комплексом дистрофічно-дегенеративних змін у суглобових хрящах міжхребцевих дисків.

Раніше цим захворюванням страждали люди у віці ближче до 60 років і ті, чиї професії пов’язані з різними типами навантаження на хребет. Зараз хвороба помолодшала, і зустрічається у підлітків з 12 років. Навіть не варто замислюватися, чому болить спина після сну між лопатками і ниє шия, якщо більша частина часу проводиться за комп’ютером.

Зміни в хребті – це тривалий процес, і відразу не відбувається. Дорослі повинні стежити за собою самі, а проаналізувати, як себе веде за комп’ютером дитина, слід батькам. Коли тривалий час проводиш за монітором, нахилившись в ту або іншу сторону, витягнувши шию, нерухомо, розвитку остеохондрозу уникнути неможливо.

Що робити в такій ситуації? Постаратися перед сном присвячувати більше часу реалу, а вночі підкладати під шию спеціальний ортопедичний валик.

Коли такі заходи не допомагають впоратися з ранковою розбитістю, а вранці відзначають і додаткові симптоми:

 • оніміння кистей рук;
 • при підйомі в ліжку виникає запаморочення;
 • при спробі різко обернутися, виникає міжреберна невралгія;
 • у стані спокою спостерігаються аритмія і тахікардія;
 • захворювання вимагає лікування і пора звертатися за медичною допомогою.

Якщо спина болить в області попереку, причиною можуть бути дегенеративні зміни в поперекових дисках. Такі стани провокують надмірні силові навантаження або незручна поза. Додатковим симптомом відображених болів можуть бути кишкові коліки. Стан також потрібно лікування.

Проблеми з сечовидільної системою

Коли після сну болить спина в області нирок і є проблеми з сечовипусканням – вранці важко помочитися, або вночі доводиться прокидатися кілька разів для відвідування туалету – слід задуматися про стан сечовидільної системи.

Діагностувати хвороби, пов’язані з сечовим міхуром або нирками, досить легко – підвищена кількість лейкоцитів можна побачити в показнику простого аналізу сечі. Не варто нехтувати терапевтичної консультацією – після усунення захворювання можна буде спокійно виспатися.

У деяких випадках ломота в попереку викликається не хворобою нирок, а ендокринними порушеннями. У чоловіків таке явище може викликати простатит, у жінок – аднексити.

Біль у м’язах та суглобах

Хворобливі відчуття вранці можуть викликати не тільки запалені корінці нервів у хребті, але і м’язи спини. Стани частіше виникають після перевантажень фізичного плану, при кіфозі – коли викривлений грудний відділ хребта, при надмірній вазі.

Біль у м’язах можуть викликати інкубаційний період інфекційних захворювань, зміщення суглобів після травм. Те, що болить спина між лопатками після сну, може бути пов’язано з суглобами.

Суглобові болі провокують:

 • ревматоїдний артрит;
 • спондилоартроз;
 • остеоартроз;
 • хвороба Бехтерева.

Характерна ознака болю в суглобах – вони вщухають після початку руху.

Можливі причини ранкового нездужання

Болі в спині вранці можуть бути викликані і іншими органічними проблемами. Вони можуть з’являтися при остеопорозі і захворюваннях, пов’язаних з порушенням обміну речовин.

Ломота у всьому тілі з’являється при інфекційних таких процесах:

 • абсцесі;
 • туберкульозі;
 • остеомієліті.

Сильні болі в спині викликаються проблемами травних органів. Оперізуючий біль – ознака запалення в підшлунковій залозі, при виразковій хворобі біль відображаються під лопаткою і навіть можуть віддавати в ліве плече. Практично такі ж симптоми викликають захворювання серцево-судинної системи – якщо їх діагностувати на початковій стадії і негайно почати лікування, можливо уникнути інсульту або інфаркту.

Після перенесених травм болі в хребті зранку можуть супроводжувати все життя.

Поки не змусиш себе встати на ноги і зробити кілька вправ, вони не відступлять. «Спасіння» – фізичні вправи, які допомагають придбати м’язовий корсет, який підтримує хребет і не дає внутрішнім органам зміщуватися зі своїх місць.

Окремо варто розглянути хворобливі відчуття в області спини у вагітних жінок. У них подібні явища на ранніх термінах викликані гормональною перебудовою – всі системи організму працюють з підвищеним навантаженням, і вночі кровотік майже не сповільнюється. В результаті з ранку немає відчуття повноцінного відпочинку – ломота в тілі залишається.

У II та III триместрі вагітності біль в більшості випадків виникає в області попереку і грудях. Вагітна матка створює підвищений тиск на хребет, підпирає діафрагму, зміщує внутрішні органи з їх звичайних місць. Вилікувати біль, що виникає при вагітності – неможливо. Якщо підбирається зручна поза виспатися виходить, але іноді це зробити не вдається. Від безсоння і почуття ранкового нездужання страждають багато вагітні, і від болю в спині їм вдається позбутися тільки після пологів.

Коли джерело біль постійний, виявити при першому ж візиті до лікаря його навряд чи вийде. Швидше за все, терапевт, провівши попередню оцінку стану, направить до потрібних лікарів – вузьких фахівців.

Не варто опускати руки, якщо виявлення джерела хворобливості займає тривалий період часу. В подальшому це може допомогти попередити серйозні проблеми, що стосуються стану здоров’я.

Залишити коментар