Про користь і шкоду ортопедичного взуття

Слово «ортопедичний» віднедавна стало модним і в корені змінило звичний для багатьох наповнення. Якщо раніше при його згадуванні на думку приходили грубі черевики, жорсткі матраци і плоскі подушки, то тепер нам представляється щось особливо вдало пристосоване до фізіологічним потребам людського організму. А дитяче ортопедичне взуття і зовсім стала чи не критерієм батьківського піклування. Дійсно турбота про здоров’я є головною причиною активного просування в маси товарів цієї категорії?

«Ортопедичний» — слово з медичного лексикону. Це стосується і взуття такого типу: вона призначена для профілактики і грамотної корекції деформацій стопи, захисту суглобів і в кінцевому підсумку — правильного формування всього опорно-рухового апарату. Для придбання такої взуття, як і будь-якого іншого предмета медичного призначення, потрібні підстави.

Якщо діагноз, що вимагає анатомічної корекції, поставлений, з цим все зрозуміло. Сумніви і плітки викликає саме профілактика. Кому, коли і в якому обсязі вона потрібна і як не перестаратися і не отримати зворотний ефект або — в кращому разі — не витратити гроші даремно?

Найсумніше – це те, що виробництво ортопедичного взуття є вигідним напрямком індустрії. Тому очевидно, що ортопеди (в широкому розумінні цього слова) і рота не розкриють, щоб розповісти правду.

«Іспанська черевичок» на дитячу ніжку

Щодо дитячого взуття сьогоднішню ситуацію можна назвати абсурдною. Без консультацій ортопеда, без жодних на те підстав, а часто навіть і без примірки «турботливі» батьки купують своєму чаду ортопедичні черевички. Багато апріорі вважають їх носіння необхідне для формування правильної стопи і постави.

Однак дивно було б бачити дитину в окулярах або із слуховим апаратом «в якості профілактики» погіршення зору або слуху. Як зоровий або слуховий апарат не потребує таких превентивні заходи для нормального формування, так і здорова стопа не вимагає корекції «про запас».

Чим загрожує носіння ортопедичного взуття для здорової дитячої стопи?

Такі черевички мають високу ступінь фіксації, тобто майже повністю обмежують діапазон рухливості. Знаходяться в зафіксованому положенні стопа і гомілковостопний суглоб не можуть розвиватися правильно. Погіршується м’язовий тонус, ущільнюється звід, і в результаті благі наміри призводять до сумного результату — у дитини розвивається статичну плоскостопість.

Слід згадати і про травмонебезпечності таких черевичків, тому що здорові жваві діти падають в них набагато частіше.

Заглянемо глибше. Невід’ємним атрибутом ортопедичних черевичок для дітей є подсводник, що представляє собою масивний супінатор. У нього дійсно великі розміри, із-за чого він є перешкодою для необхідної тренування, а значить, і для правильного розвитку м’язів поздовжнього склепіння стопи. Якщо м’яз не тренується, вона не зростає і не розвивається, в той час як постійно збільшується вага дитини вимагає відповідної м’язової опори і достатнього тонусу м’язів поздовжнього склепіння. В результаті стопа формується неправильно, спостерігається провисання її внутрішнього краю, а передній відділ відводиться назовні. В ортопедії таке анатомічне порушення отримало назву «плоско-вальгусна патологія».

Малосложная ортопедичне взуття

Сучасна ортопедична взуття ділиться на дві великі категорії — складну і малосложную, що багато хто просто не знають. Перша — це та, про яку говорилося вище, лікувальна, призначена для корекції вже наявних порушень і купується виключно за індивідуальними показаннями.

Друга — масова, допомагає скорегувати невеликі порушення і рекомендована в якості профілактики при підозрі на них. Однак і ця взуття випускається в декількох серіях і розрізняється за певної спрямованості корекції. Тому навіть цей «полегшений» варіант не може бути рекомендований всім підряд. Якщо стопа розвивається правильно і немає підстав для занепокоєння, таке взуття дитині не потрібна.

Все вищесказане не означає, що можна надягати на дитячу ногу що попало. Взуття обов’язково повинна бути гнучкою (щоб підошву можна було зігнути буквально повністю), мати низький широкий каблучок або, в залежності від фасону, внутрішній підйом в області п’яти. А ось задник повинен бути відносно жорстким, щоб фіксувати п’яту, не дозволяючи їй з’їжджати в сторони. Ні в якому разі не можна надягати взуття з деформованими задниками!

Дорослі проблеми

З дорослими все простіше: сформована стопа або вимагає корекції, або ні. Виключно рідко можна побачити, щоб хтось з дорослих купував собі ортопедичне взуття для профілактики того, чого немає. Втім, ця нішева індустрія напевно буде намагатися і далі просувати свої товари під гаслом моди і престижу. Бути здоровим сьогодні модно стало, і на тлі підвищеного інтересу до товарів для здоров’я не буде нічого дивного в тому, що ортопедичне взуття займе найпрестижніші полиці дорогих бутиків.

І все ж з роками опорно-руховий апарат зношується, і першими найчастіше нагадують нам про це ноги. У м’язів склепіння стопи є так звана нащупывательная функція, але у взутті з твердою підошвою вона практично не працює. При постійному її носінні ці м’язи поступово атрофуються, і стопа під вагою тіла уплощается. Тому профілактичне носіння ортопедичного взуття в певному віці набагато більш виправдано, ніж у дитячому.

Що ще можна зробити?

  • Носіть взуття з невеликим супінатором. Анатомічна ортопедична малосложная взуття може стати своєчасної профілактикою вікових змін стопи. Чудово підходять для цього і якісні кросівки.
  • Частіше ходіть босоніж, бажано по нерівних поверхнях.
  • Перестрибуйте, а не обходити калюжі.
  • Піднімайтеся в гірку при будь-якій можливості, минаючи сходів.
  • Спробуйте ходити вдома не з п’яти на носок, а навпаки, як гімнасти.
  • Якщо ви змушені носити взуття на тонкій плоскій підошві (що саме по собі шкідливо), намагайтеся витягти з цього хоч якусь користь — наступайте на купини, ходіть по плитці з нерівними краями. Це додатково включає в роботу м’язи стопи. У вільний час, сидячи біля телевізора, перекладати з місця на місце з допомогою пальців ніг дрібні штучки, наприклад, деталі лего.
  • Уникайте довгого носіння високих каблуків, платформи і сабо.

Чи варто купувати ортопедичні гелеві устілки?

Купувати гелеві устілки, приймають анатомічну форму стопи, є сенс тільки в тому випадку, якщо ходити доводиться дуже багато, понад 10 км в день. Якщо ви не любитель походів і якщо ваш робочий день проходить не на ногах, досить обійтися ортопедичною устілкою. А якщо вставити її неможливо — наклеїти на звичайні устілки спеціальні вкладиші-прокладки, м’яко підтримують внутрішній звід стопи. Це буде прекрасною профілактикою, а в деяких випадках — і своєчасно початим лікуванням поздовжнього і поперечного плоскостопості.

Купувати ортопедичне взуття без рекомендацій лікаря в якості профілактики — все одно що збивати температуру про запас, на всяк випадок. Здорові ноги в цьому абсолютно не потребують. Головне — не пропустити момент перших тривожних змін, щоб вчасно скорегувати патологічний процес. З цим чудово впорається якісна, анатомічно правильно сконструйована взуття. Будьте уважні до своїх ніг, не ігноруйте перші дзвіночки — і тоді сучасна ортопедія дійсно прийде вам на допомогу.

Залишити коментар