Привчаємо дитину до дитячого саду

Перші тижні і місяці в дитячому саду стають навіть для соціально активного, допитливого і не схильного до надмірних проявів емоцій малюка сильним стресом. Тому, на жаль, єдина чесна відповідь на питання — як привчити дитину до садка без тривог і переживань? — досить коротка і безальтернативна: ніяк.

І дитячі переживання, і батьківські тривоги сім’ї забезпечені — принаймні, до закінчення періоду адаптації.

Завдання зводиться до того, щоб по можливості скоротити цей період і зробити вплив на дитячу психіку максимально м’яким. Для цього слід заздалегідь підготувати малюка до прийдешню зміну обстановки і необхідності контактувати з людьми, які не є членами сім’ї.

Чим раніше ви почнете розширювати коло спілкування сина або дочки, включаючи в нього друзів, сусідів, інших людей, тим менш складним буде період звикання до дитсадку.

Як підготувати дитину до дитячого садка?

Для початку потрібно розповісти про дитсадку, характеризуючи час, який проходить у його стінах, як захоплююче дозвілля.

Малюкові слід знати, що походи туди — це різновид щоденної потреби в догляді на роботу (аналогії із способом життя дорослих, зокрема батьків, зазвичай добре сприймаються дошкільнятами), що інші діти теж щодня відправляються в садок, щоб потім, з часом, піти в школу.

Поясніть сімейні обставини у доступній формі («тато і мама не можуть весь час сидіти вдома, тому що їм потрібно працювати, а так у тебе будуть нові ігри, друзі, цікаві заняття»), в загальних рисах розкажіть, чим займаються його ровесники в групі. Щоб дитина не боялася дитячого садка, його слід зацікавити новим досвідом, тому всі розповіді повинні носити позитивний характер.

Якщо ідея походу в дитсадок з самого початку не подобається малюкові навіть у теорії, поясніть, що більшості діток теж спочатку не хочеться туди йти, але потім вони знаходять собі масу цікавих занять і воліють проводити час з новими друзями та іграшками. Стиль і складність пояснень визначаються віком і сприйняттям дитини.

Спілкуючись в його присутності з родичами або друзями, з гордістю підкреслюйте, що він вже великий, скоро піде в дитсадок.

Якщо самі боїтеся віддавати дитину в садок, не ведіть при ньому розмови про труднощі звикання, не демонструйте свою тривогу.

Коли можна віддавати дитину в садок?

Точних вікових рамок тут немає: хто-то вже півтора року готовий до цього важливого кроку, в той час як деякі трилітки не можуть освоїти навички самообслуговування. Тому намагайтеся з самого раннього віку прищеплювати своїй дитині корисні звички: самостійно ходити в туалет, є, засипати без особливих ритуалів типу заколисування або колискових, ділитися іграшками, знімати і вдягати одяг.

Дитина не хоче йти в дитячий садок: тактика вирішення проблеми

Якщо після самих життєрадісних анонсів ваша кровинка категорично відмовляється йти в сад, а необхідність у цьому вже назріла, пора переходити до практики.

Як привчити дитину до садка без драми і сліз? Відвідайте заняття групи, в яку збираєтеся його визначити: краще, якщо це буде група, в яку ходять друзі або знайомі «пісочниці». В перші дні адаптації не залишайте дитину надовго, досить пари годин, потім час автономного плавання» можна поступово збільшувати.

Обов’язково запитайте вихователя, як ваш малюк поводиться, коли залишається без батьківського нагляду: чи хоче грати з іншими дітьми, плаче, схильний замикатися в собі. Якщо відповіді вас не порадували, не поспішайте панікувати: багато дітлахи перші кілька днів просто придивляються до незнайомій обстановці, не поспішаючи йти на контакт з однолітками і вихователями, а потім легко знаходять собі цікаві заняття і майже безболісно соціалізуються. Але що робити, якщо така ситуація триває не один тиждень, та ще й посилюється дитячими істериками, сльозами, небажанням навіть говорити про дитсадку?

Знову ж таки, не панікувати — цим справі не допоможеш. Важливо розуміти, що кардинальна зміна обстановки — однозначно стрес для дитячої психіки, звідси і спроби впоратися з проблемою, позбавляючись від її джерела, зокрема, яскраво виражене небажання ходити в садок. Наберіться терпіння, адже адаптація може затягнутися на кілька місяців. За цей час батькам і вихователям доведеться побачити чимало сліз, але це не означає, що непростий період триватиме вічно.

Щоб пережити всі складності з мінімальними втратами, прикладіть всі зусилля:

  • у вихідні дні організуйте режим, схожий з режимом в дитсадку;
  • будинки розпитуйте про нових заняттях і враження;
  • обговорюйте страхи і конфлікти, а потім на підставі отриманої інформації складайте повчальну казку з обов’язковою ілюстрацією шляхів виходу із складної ситуації;
  • якщо малюк плаче, залишаючись в дитсадку, скажіть, що неодмінно повернетеся ввечері, але не дозволяйте диктувати умови і шантажувати вас сльозами;
  • іноді розставання проходить спокійніше, якщо малюка відводить в сад член сім’ї, до якого він менше прив’язаний, ніж до батьків (наприклад, бабуся чи дідусь);
  • призначте садок «важливим місцем», підкреслюйте значимість такого проведення часу;
  • заохочуйте дружбу з одногрупниками.

Що робити, якщо дитина постійно плаче в садку?

Як показує практика, найбільш серйозні проблеми з адаптацією виникають у тих, хто розпещений увагою батьків. Для такої дитини навіть кілька годин, проведених в малознайомій обстановці без мами і тата, можуть здатися вічністю: бідолаха не їсть, не спить, не цікавиться іграми, постійно плаче і з нетерпінням чекає закінчення дня, щоб нарешті піти додому. На спроби розбавити ситуацію грою або спілкуванням може реагувати бурхливої істерикою, причому це відноситься не тільки до періоду горезвісного «кризи трьох років».

Що робити батькам, якщо дитина не їсть в садку?

Про завершення адаптації можна говорити, якщо новачок спокійно залишається на повний день і при цьому не відчуває проблем з харчуванням, туалетом, сном і комунікацією. Деякі батьки скаржаться на поганий апетит діток, які не бажають є в детсадовской їдальні. Насправді малюка можна зрозуміти: він відчуває стрес, та до того ж йому доводиться їсти незнайому їжу (часто кардинально відрізняється від домашнього раціону).

Впоратися з небажанням харчуватися по-новому можна вирішити тільки дисципліною, частими прогулянками на свіжому повітрі («для апетиту») і відмовою від підгодовування домашніми булочками перед походом в сад.

Що робити, якщо дитина не бажає спати в садочку?

Сон — найскладніше випробування для новачків в період звикання. Щоб привчити дитину спати в садочку, принесіть йому домашнє постільна білизна, улюблену іграшку або піжаму, інші особисті речі. Не намагайтеся насильно змусити малюка спати в дитсадку, застосовуючи моральний тиск, дайте йому час відчути себе в безпеці.

Коли батьки стикаються з такою ситуацією, вони часто починають приділяти «страждальця» ще більше уваги за межами дитсадка, намагаючись як би «компенсувати» недолік турботи протягом дня.

Між тим, це порочна практика: по-перше, тим самим значно затягується період звикання, оскільки гостріше відчувається контраст між «хорошим» проведенням часу вдома, з батьками, і «поганим» садком, а по-друге, настрій мами і тата передається маляті. Краще випромінювати впевненість і спокій, ніж тривогу, відчуття провини і паніку.

Залишити коментар