Примула садова багаторічна: як вирощувати і доглядати за рослиною?

Розведення садових квітів – це справжнє мистецтво. Вирощувати квіти і рослини нехай і трудомістко, але результат не зможе не порадувати навіть людини, далекої від тонкого сприйняття естетики. Зрозуміло, що за кожною рослиною потрібен догляд.

По суті, це щось на зразок «зеленого вихованця», якого також треба «годувати», облагороджувати і захищати від негативних впливів навколишнього середовища. Але якщо ви не можете уявити собі гарного будинку без квітучого саду, вам все ж варто зайнятися оформленням своєї ділянки. І починати робити це потрібно з посадки найменш вибагливих і «примхливих» рослин.

Примула садова багаторічна, як і будь-багаторічник, вимагає до себе не надто багато уваги. Вона має різні сорти, а коли цвіте, нескінченно радує свого господаря буйством фарб і ніжністю пелюсток. Її посадка при цьому не являє собою нічого складного, і з нею зможе впоратися навіть дилетант в частині садівництва.

Догляд також вважається полегшеним, особливо для тих, хто вже обізнаний розведенням «зелених вихованців».

Тому її сміливо можна радити новачкам як старт у прикрасі свого дачного або присадибної ділянки. Примули добре поєднуються з іншими рослинами, і їх вирощування точно стане гарною ідеєю в разі, якщо ваш сад вже багатий зеленню і квітами.

Отже, в чому полягають головні правила і нюанси посадки та догляду за примулою садовий?

Примула садова: важливі аспекти догляду за рослиною

Перш ніж почати розводити примули, варто поцікавитися, в яких місцях вони ростуть в живій природі. Існує не менш 500 сортів примули садовий. Спочатку ці квіти воліють досить вологу і екологічно чисте середовище – особливо багато їх можна знайти на схилах альпійських гір і полонин. Вони «люблять» береги річок, кам’янисті схили гір, вологі субтропічні ліси. З цього випливає висновок, що рослини не терплять посухи і потребують частого поливу.

Багаторічна примула може бути вічнозеленої, а може скидати свою листя на зиму. При придбанні розсади слід уточнити, який саме квітка ви купуєте.

Врахуйте, що як і всі первоцвіти (а примула починає цвісти досить рано), рослина віддає перевагу досить родючий грунт, збагачену мінералами, органічними речовинами і добривами. При вирощуванні та догляді за примулою садової важливо врахувати кислотно-лужний баланс грунту, куди ви садите її. Він повинен бути оптимальним – від трохи кислого до трохи лужного. Пересадка квітки передбачає забезпечення йому декількох шарів грунту.

Якісна суміш робиться наступним чином:

 1. Дві частини поверхневого шару ґрунту;
 2. Дві частини органічних речовин;
 3. Одна частина піску (рослині необхідний міцний дренаж).

Однак і тут все залежить від видів примули. Деяким сортам потрібно ще більше піску, щоб вони міцно трималися в своєму новому «штучному» будинку.

Незалежно від сорту примули, вона не терпить посушливого і занадто спекотного клімату. Однак якщо в регіоні вашого проживання дощі йдуть рідко, це ще не привід відмовлятися від такого прекрасного рослини у своєму саду.

Але потрібно врахувати, що примулу в даному випадку потрібно багаторазово і рясно поливати, інакше вона досить швидко загине.

А ось в північних регіонах ці рослини краще вирощувати саме на сонце, особливо якщо ви придбали альпійський сорт. Але поливати їх також необхідно, і дещо частіше, ніж звичайні багаторічники.

Зимовий догляд

Примули воліють помірні зими, але без засухи. Деякі сорти і зовсім вимагають щільного снігового покриву. Незалежно від того, в якій місцевості ви проживаєте, забезпечити квітам оптимальні погодні умови взимку не завжди представляється можливим. Тому в сухі зими їх слід часто і рясно поливати, а в снігові і суворі зими – захищати. При сильному морозі їх можна накрити соломою. Якщо є така можливість, розсаджувати рослини краще під міцними гілками, наприклад, дубовим.

Ваше головне завдання – захистити своїх «зелених вихованців» своєчасно, поки у них не вимерзло основу. У тепличних умовах, тим не менш, їх краще не містити – пам’ятайте про те, що вони не терплять занадто сухого і теплого повітря в навколишньому середовищі.

Хворіють примули?

Ці первоцвіти тим і цікаві, що не схильні до хвороб. Тому з них і рекомендують почати любителям, які поки що не дуже тямлять у лікуванні рослин і профілактики їх захворювань. Тим не менше, і з ними можуть відбуватися деякі ексцеси. Вони, як водиться, безпосередньо пов’язані з несприятливими погодними умовами, особливо посушливою взимку, коли грунт зневоднюється і замерзає.

У цьому випадку у вашого рослини може згнити коренева шийка. Щоб цього не сталося, при пересадці примули садової після її покупки обов’язково дренируйте грунт піском. Про пропорції і частинах слід уточнити у продавця або досвідченого садівника різновиди примули вимагають «індивідуального» відходу.

Найбільш небезпечними шкідниками для примул стають слимаки і равлики. Щоб захистити від них рослина, потрібно купувати спеціальні принади, або ж збирати і утилізувати паразитів вручну. Вони наносять шкоду практично всім рослинам, а тому ви повинні стежити, щоб у вашому городі їх не було.

Коли саме цвіте примула садова?

Якщо рослина добре і не вражене шкідниками, воно починає своє цвітіння ранньою весною і завершує пізнім літом.

До речі, листя весняних сортів квітки їстівні, і містять велику кількість аскорбінової кислоти + каротину, через що вони часто використовуються в лікувальних цілях і додаються в їжу.

Рослина вважається довгожителем, і при правильному догляді радує свого господаря довгі роки. Однак важливо знати, що воно потребує регулярних пересадках, тому з вашої сторони виключно важливо організувати їх. Справа в тому, що в ґрунті, де постійно перебуває квітка, з часом накопичуються патогенні мікроорганізми (бактерії), які можуть йому нашкодити, а часом і зовсім погубити. Тому тримати примулу на одному місці грунту по кілька років не рекомендується.

Хоча на приватних ділянках досить рідко зустрічаються миші, вони все-таки можуть існувати у вашому саду. Ці недурні тварини люблять поласувати примулою, оскільки вона є досить корисною. Щоб захистити рослину від такого роду шкідливостей, важливо знищувати гризунів.

В деяких місцях потенційною небезпекою для цього многолетника може стати головний виноградний паразит – скосар борозенчасте, що відноситься до сімейства жуків-довгоносиків. Оскільки він завжди мешкає неподалік від винограду, розсаджувати тут же примули настійно не рекомендується.

Резюме за правилами догляду за рослиною

Резюмуючи правила догляду за багаторічними садовими примулами, слід зробити акцент на таких факторах:

 1. Обов’язково пересаджуйте рослина хоча б раз у 1,5-2 року, або слідкуйте за збереженням якості грунту в місці його постійного перебування;
 2. Вирощуйте рослина в оптимальних для нього температурах – не менш як +11 градусів у період цвітіння, і не більше -12 градусів взимку;
 3. Намагайтеся зробити грунт слабокислою і не забудьте удобрити її органічними речовинами;
 4. Не забувайте дренувати грунт піском;
 5. Якщо зима дуже сувора, захищайте рослина, щоб його кореневище не перемерзло;
 6. Своєчасно позбавляйтеся від шкідників, які можуть пошкодити квіткам. Краще брати проти них суто превентивні заходи;
 7. Рясний і досить частий полив – обов’язкова умова для адекватного утримання і розведення рослин, особливо в посушливому і теплому кліматі;
 8. Уникайте того, щоб на рослину потрапляли прямі сонячні промені. У той же час, позбавляти його світла зовсім не рекомендується. Бажано, щоб світло було м’яким і розсіяним;
 9. Рослину можна розмножувати як насінням, так і пагонами;
 10. У період росту важливо додавати у полив мінеральні добрива в рідкому вигляді.

Якщо ви всерйоз зважилися зайнятися розведенням «зелених вихованців», не забудьте вивчити примхи і потреби вибраних рослин, щоб не зіткнутися з непередбаченими труднощами на початку свого шляху. Садівництво – процес захоплюючий, цікавий і плідний, але підходити до нього треба максимально відповідально і уважно.

Нехай ваш сад радує вас цвітінням як можна частіше!

Залишити коментар