Причини збільшення лімфатичних вузлів у дитини

Лімфатична система відіграє захисну функцію в організмі. При впровадженні інфекції в кровотворну систему вона активує захисні функції, стимулює вироблення фагоцитів, що захищають органи від руйнування, і протистоїть негативному впливу навколишнього середовища.

Лімфовузли на шиї захищають органи, які знаходяться на голові і шиї.

Батьки наполягають на проведенні УЗД лімфовузлів шиї дитини, як тільки помічають їх найменше збільшення. Але у маленьких дітей стабільний імунітет встановлюється лише до 3-5 років, до цього вплив будь-яких змін зовнішніх і внутрішніх – вже може викликати невелике запалення. Норма у дітей – коли вузли знаходяться в прикордонному стані. При подібному стані лімфовузлів у дорослих починають обстеження організму для виявлення патології.

Причини лімфаденопатії

Фактори, що впливають на збільшення лімфатичних вузлів шиї та потилиці у дитини:

 • інфекції різної етіології;
 • простудні захворювання;
 • травматичні ушкодження, внаслідок яких виникають гнійно-запальні процеси.

Іноді УЗД лімфовузлів шиї призначають дитині, якщо у нього нормальний стан, поведінка не змінюється, апетит не погіршується, але лімфосістема дала негативну реакцію.

В більшості випадків це не рак – хоча у батьків відразу ж виникає найгірші припущення. Так реагує лімфатична система на контакт малят з тваринами – нехай і домашніми. В слині тварин містяться бактерії, з якими організм дитини ще не стикався, і їх впровадження провокує появу характерних симптомів лімфаденопатії.

Що показує УЗД лімфатичних вузлів шиї?

При проведенні УЗД шиї розглядаються кілька груп вузлів:

 • предгортанные – вони розташовані на передній поверхні шиї на проекції гортані;
 • претрахеальні – знаходяться спереду і з боків трахеї;
 • підщелепні – ті, про які знають усі батьки, навіть не мають поняття про анатомічну будову людини;
 • лімфовузли шийного бічного трикутника;
 • яремні які знаходяться за грудинно-сосцевидно-ключичними м’язами.

Лікарі класифікують лімфовузли за рівнями, позначаючи їх римськими цифрами. Всього 6 рівнів.

Обстеження дитині повинен проводити фахівець, який має специфікацію педіатра. Якщо такого фахівця немає, то в подальшому показники повинен обов’язково проконтролювати кваліфікований педіатр. Норма при УЗД лімфовузлів шиї у дітей і дорослих відрізняється.

При нормальному стані дитини співвідношення довжини до ширини лімфовузлів не менше 1/2. По довжині в см – від 0,8 до 1,5 см. Розміри варіюються залежно від віку дитини та індивідуальної будови. Вони можуть бути розміром з велику квасолю або досягати за обсягом лісовий горіх.

Ці гіпоехогенні утворення мають неоднорідну структуру – в середині вони більш щільні. Можна виділити ворота, через які до них підходять лімфогенні протоки і кровоносні судини – під час дослідження оцінюється швидкість кровотоку і можливість вільного рівномірного кровонаповнення.

Підраховується кількість лімфовузлів. Вони можуть розташовуватися групами по кілька штук, і скільки їх в групі, залежить від індивідуальної будови організму.

Запалення лімфовузлів при лімфаденіті відбувається рівномірно. Кількість судин при хронічному запальному процесі збільшується, проте структура їх не змінюється, подовження за рахунок патологічного извития не відбувається. Структура залишається незмінною.

При появі метастаз вузли приймають круглу форму, структура стає однорідною.

Змінюється і будова судин – вони стають більш извивистыми, патологічно деформуються.

В залежності від збільшення групи лімфовузлів досвідчений лікар може припускати розвиток можливого інфекційного процесу.

 • Підщелепні вузли збільшуються у дорослих і дітей при свинці, ангіні, ларингіті, карієсі, стоматиті – особливо часто викликає їх зміни стоматит виразкової форми, локалізований в області під’язикової мигдалини;
 • Патологію претрахеальных утворень лімфатичної системи спостерігають при вірусних інфекціях, які розвиваються в області носоглотки – включаючи гайморит і фронтит, які втягують у запальний процес не тільки лицьові гайморові, але і фронтальні лобові пазухи;
 • Лімфовузли бічного трикутника і яремні запалюються також через інфекцій, що впроваджуються в області носоглотки;
 • Переднешейный лімфаденіт виникає при інфекції в області нижньої губи, гнійно-запальному процесі в районі підборіддя і передньої поверхні шиї, при карієс, пародонтит і пародонтоз.

У деяких випадках у дітей причиною шийного лімфаденіту бувають інфекційні процеси, що відбуваються в інших системах організму при інфекційних захворюваннях. Особливо часто подібна клінічна картина зустрічається під час захворювань легенів – бронхітів і пневмоній.

Лікування лімфаденіту у дитини

Тільки по УЗД-дослідження шийних лімфовузлів діагноз поставити неможливо.

При виявленні патологічних змін необхідно:

 • здати кров – загальний аналіз, біохімічний, на паразитарні захворювання; на ферменти; серологічне обстеження; тест на ВІЛ і сифіліс;
 • здати сечу – загальний аналіз, якщо в ньому виявляться зміни, подальші призначення робить лікар;
 • ставлять пробу манту;
 • роблять рентген грудної клітки;
 • УЗД-дослідження проводять на область живота.

При тривалому перебігу лимфоденита необхідно зробити дитині пункцію лімфовузлів.

До встановлення остаточного діагнозу лікар призначає лікування тільки у випадку загрози для життя. Неадекватна терапія може ускладнити перебіг захворювання.

Ні в якому разі не можна, побачивши збільшені лімфовузли у дитини, починати самолікування – ставити прогрівальні компреси, використовувати різні примочки, які пропонує народна медицина. Ці дії можуть спровокувати рознесення інфекції по всьому організму.

Як тільки діагноз буде поставлений, усунуть причину запалення, запалення пройде. Допомагати перегреваниями організму не потрібно.

Не слід наносити візит до педіатра при незначному збільшенні лімфовузлів – у дітей лімфатична система чутливо реагує на всі зміни. Медична допомога потрібна тільки у разі, коли вони значно збільшилися, і при натисканні на них виникає болючість.

Залишити коментар