Причини слабкості, сонливості і запаморочення після їжі

Чому під час їжі і після неї виникають головні болі, з’являється запаморочення і нудить? Які захворювання супроводжуються такими симптомами? Що таке демпінг-синдром і яке відношення він має до дискомфорту?

Причини появи слабкості після їжі

Зазвичай після того, як людина поїв, він відчуває себе чудово, однак все частіше люди скаржаться на виникнення дискомфорту – запаморочення, слабкість та інші неприємні явища.

Іноді несподівано з’являється нудота і навіть блювота, тому стан істотно погіршується. Швидше за все подібні симптоми свідчать про демпінг-синдромі.

Чому паморочиться голова після їжі

Причини ховаються в резекційних процесах: коли людина починає вживати їжу, до органів травлення активніше надходить кров, щоб допомогти шлунку впоратися з процесом. Якщо їжа погано засвоїлася, значить, утворився жорсткий хімус, який після надходження в тонку кишку сильно чинить сильний тиск, здатне активувати викид катехоламінів в кров.

Останні і провокують запаморочення. Крім того, погане засвоєння їжі може привести і до інших неприємних симптомів.

Коли в кишечнику та крові недостатньо рідини, має місце гіповолемія. Саме такий діагноз найчастіше ставлять лікаря, так як саме він пов’язаний з появою запаморочення після трапези.

Симптоми хвороби

Вищеперелічені неприємні явища називають демпінг-синдромом. Він пов’язаний з нездатністю шлунка повноцінно виконувати свою функцію.

Патологія супроводжується й іншими малоприємними станами:

 • Холодний піт, задишка;
 • Часте серцебиття, слабкість;
 • Нудота, доходить до блювоти;
 • Зміни ритму серця під час трапези;
 • Паморочиться голова, знижений артеріальний тиск;
 • Шкіра блідне або на ній з’являються плями неприродного кольору.

Існує дві стадії патології, які розрізняють по тривалості і періоді прояву синдрому. Рання стадія виникає відразу після їжі, максимум через чверть години. Пізня настає через кілька годин. Варто відзначити, що остання є більш безпечною, хоча супроводжується більш сильним головним болем і більш вираженими нападами.

Нудота після їжі, запаморочення і слабкість при ранньому демпінг-синдромі

Патологічний стан виникає з причини поганого перетравлення їжі: їжа у великих кількостях не може ефективно перетравитися і надходить у кишечник як жорсткий хімус. В цей час, як вже зазначалося, виникає сильна нудота і паморочиться голова, значно підвищується осмотичний тиск, що теж має негативний вплив.

Ранній синдром характеризується запамороченням, нудотою, яка може дійти до блювоти, порушеннями різних тисків (артеріального, осмотичного) і ритму серця (пр. тахікардія). Коли перераховані симптоми виникають регулярно, вони значно погіршують якість життя людини. Не можна затягувати зі зверненням в поліклініку.

Варто зазначити, що дуже часто нудота і блювання є симптомами такого серйозного захворювання, як булімія. При цьому у людей з демпінг-синдромом, які не звертаються за лікуванням, вона виникає на постійній основі.

Небезпека булімії полягає в тому, що шлунок перестає сприймати їжу в будь-якій кількості і вигляді. З часом це призводить до розвитку виразки і інших патологій ШКТ.

Ранній демпінг-синдром може виникати з-за великих кількостей їжі, але причини можуть ховатися в нездатності ШКТ впоратися з такою. Наприклад, симптоми можуть виникнути навіть після склянки соку або шматочка торта. У підсумку виникає бродіння в шлунку. Так що треба бути готовим до дотримання дієти під час лікування, наприклад, з меню повністю виключають кондитерські вироби, горіхи, борошняне і ряд інших продуктів, здатних призвести до химусу.

Після їжі крутиться голова і виникає слабкість при пізньому демпінг-синдромі

Головною відмінністю від попередньої стадії є те, що симптоми патології проявляються через кілька годин після трапези.

При цьому вони з’являються більш виражено:

 • Незважаючи на те, що чоловік вживав їжу порівняно недавно, виникає необґрунтоване і досить гостре відчуття голоду;
 • Поява загальної слабості;
 • Виділяється холодний піт, запаморочення досить сильне;
 • Аналіз крові у даний момент покаже стрімке падіння концентрації глюкози;
 • Якщо на ранній стадії шкірні покриви стають блідими, то при пізньому особа стає багряно-червоним;
 • В животі, зокрема в зоні шлунка, з’являється характерне «голодне» бурчання;
 • Падає зір – воно затьмарюється, перед очима з’являються світлі смуги, плями, неможливо сконцентрувати увагу на чому-небудь.

Іноді сильна слабкість, супроводжується нудотою і блювотою, може виникати неодноразово, наприклад, таке трапляється після банальне переїдання. Якщо подібні симптоми виникли лише один раз, хвилюватися не варто. Але при їх регулярному появі необхідно звертатися до фахівця, адже наслідки можуть бути досить серйозними.

Слабкість, що виникає після їжі, при вагітності

Виношування малюка – процес досить складний і важкий, відповідно, організм витрачає багато енергії на підтримку цього процесу. Тому не дивно, що жінка вже на ранніх термінах відчуває слабкість.

Після зачаття в організмі відбувається безліч метаморфоз, що відображається на самопочутті майбутньої матері. Зростаючий плід потребує поживних речовин, а останні беруться з запасів організму самої жінки.

Крім того, з’являється ще одне коло кровообігу, що призводить до падіння рівня заліза та гемоглобіну. Органи відчувають підвищене навантаження, можна сказати, працюють в екстреному режимі. Якщо в організмі матері недостатньо поживних речовин для неї самої і для плоду, то вона гостро відчуває їх дефіцит.

Слабкість, сонливість, знесилення – ознаки підвищення рівня прогестерону. Цей гормон, крім усього іншого, впливає на діяльність ЦНС, готуючи її до появи дитини: жінка стає більш розслабленою, умиротвореної, пасивної.

Слабкість при вагітності після їжі обумовлена тим, що в процесі перетравлення їжі витрачається багато енергії, кров активно прибуває до органів травлення, що призводить до незначного падіння артеріального тиску.

Однак потрібно бути обережною і сказати своєму лікарю про тривожні симптоми. Цілком ймовірно, що вони є ознаками раннього токсикозу, гіпотонії, залізодефіцитної анемії.

Що робити, якщо після їжі виникає слабкість і сонливість

Лікар вибирає план лікування виходячи з причини порушення. Існує кілька варіантів терапії:

 • Медикаментозне лікування. Як правило, призначають препарати на зразок «Імодіум», «Мотиліум», «Октреотид». Вони зупиняють неприємні синдроми нудоти і запаморочення;
 • Після трапези не можна відразу братися за фізичну роботу. Необхідно кілька хвилин відпочити;
 • Дотримуватися певних правил харчування. Наприклад, правильне харчування передбачає, що вуглеводи повинні надходити в організм у більшій кількості, ніж жири, зокрема тварини. Крім того, білків потрібно стільки ж, скільки і вуглеводів;
 • При сильних проявах лікар може призначити новокаїн, які приймають перед кожною трапезою;
 • Вкрай рідко, але вдаються до переливання крові.

Іноді є необхідність у хірургічному втручанні. Як правило, таке виконують при виявленні на УЗД патологій шлунка або кишечнику, здатних призвести до значного підвищення осмотичного тиску.

Можна сказати, що різні неприємні явища, що виникають після їжі, свідчать про порушення режиму харчування. Паморочиться в голові, нудота, блювання, слабкість, сонливість – ці ознаки досить часто супроводжують переїдання.

Не можна відразу ж після трапези братися за роботу, але не рекомендується лягати відпочивати, краще просто присісти. Рекомендується приймати їжу в певний час.

Якщо перераховані заходи не впливають на стан, то не можна зволікати з походом до лікаря, так як значно підвищується ймовірність наявності серйозної патології ШКТ.

Залишити коментар