Причини сімейних конфліктів та способи їх подолання

Інститут сімейних відносин з’явився дуже давно. Унікальність і особливість сім’ї полягає у щоденному тісній взаємодії двох осіб, які разом проживають самі різні життєві ситуації. Найчастіше в сімейному житті відбувається нерозуміння, спалахують сварки, виникають кризові ситуації. Які найбільш часті причини сімейних конфліктів виділяють психологи? І що рекомендують фахівці для їх подолання?

Найпоширеніші причини конфліктів

Конфлікт – це зіткнення різних думок, інтересів, поглядів чи потреб. Найбільш частими причинами сімейних конфліктів психологи називають:

  • несумісність характерів;
  • несправджені очікування від сімейного життя;
  • фінансові проблеми чи побутові негаразди;
  • незадоволеність в сексуальному житті;
  • постійне знаходження разом;
  • ревнощі.

Кожна людина має індивідуальні особливості характеру, свій темперамент. Коли люди починають жити разом, відбувається психологічне пристосування один до одного і сварки в цей час неминучі. Тип особистості кожного з подружжя визначає емоційність і гостроту конфліктних ситуацій. Багато хто намагається «перевиховати» партнера, нав’язати йому свої цінності.

Коли людина вступає в шлюб, він подумки малює собі ідеальну картинку свого майбутнього сімейного життя. Але досить часто дійсність виявляється зовсім інший, і чоловік з дружиною починають сваритися, тому що надії, які вони покладали на спільне життя не виправдалися.

Дуже часто сімейне життя «розбивається» про побут. Подружжя не хочуть допомагати один одному у веденні спільного господарства, виховання дітей, у вирішенні щоденних побутових ситуацій. Ситуація може посилювати поганим матеріальним становищем сім’ї, коли нестача грошей викликає взаємні докори і звинувачення.

Люди, які вже довгий час живуть разом, часто починають відчувати потребу в нових відчуттях в інтимному житті. Усталені стереотипи, звичка або негаразди в сім’ї впливають на якість сексуальних відносин роблячи їх одноманітними і нудними.

Якщо подружжя більшу частину часу проводять разом в обмеженому просторі у них можуть виникати конфлікти через неможливість усамітнитися і побути на самоті. Нестача особистого простору і свободи призводить до подразнення і сварок.

Ревнощі і підозрілість часто штовхає подружжя на конфлікт. Сварки, причиною яких є ревнощі, найагресивніші і некеровані. Вирішити таку ситуацію можна тільки грунтуючись на взаємній любові й довірі.

Як уникнути конфлікту

Часті сварки і скандали можуть призвести до охолодження відносин, відчуження подружжя і розлучення. Щоб уникнути сумної розв’язки, сімейні психологи радять вирішувати спірні моменти правильно.

Проаналізуйте конфлікт і знайдіть його причину. Якщо виникають розбіжності, намагайтеся чути партнера і спробуйте зрозуміти його точку зору. Дуже часто реальна причина сварки ховається за порожніми причіпками і претензіями. Якщо ви скривджена сторона та ініціатор конфліктної ситуації, то просто розкажіть партнеру, що вас образило. Не варто говорити натяками, не по суті. Якщо ситуація зворотна, то вислухайте нарікання і претензії спокійно, не перебиваючи.

Пам’ятайте, що конфлікт не є приводом для взаємних образ. Мета конфлікту – конструктивно поговорити і прийти до взаєморозуміння. Це не війна і битва, тут важлива не перемога в суперечці, а світ в родині. Не допускайте особистих образ, не узагальнюйте, не вказуйте на недоліки характеру партнера.

Конфлікт виникає за однієї певної причини, тому з’ясовуючи стосунки не намагайтеся за один раз вирішити всі накопичені сімейні проблеми. Обговорюйте головна обставина, розбирайте його помилки і нюанси.

Завжди намагайтеся знайти компромісне рішення. У вас з партнером можуть бути різні думки і бажання, вам буває важко відмовитися від якихось принципів. У таких випадках конфлікт може бути довгим і хворобливим. Не варто бути максималістом і наполягати на повному виконанні всіх претензій, підіть на часткову поступку, щоб вирішити ситуацію.

Використовуйте почуття гумору. Необидная весела жарт допоможе розрядити обстановку. Іноді також буває краще промовчати у відповідь на випад дружина, якщо ви бачите, що він засмучений або розсерджений.

Як зійтися характерами

Поширеною причиною розставань і розлучень вважається відмінність характерів, тому фахівці дають поради, як подружжю з різними темпераментами і інтересами ужитися разом.

Намагайтеся не конфліктувати без серйозного приводу. Коли партнер затіває сварку, зупиніться і не піддавайтеся на провокацію. Краще ласкаво обійміть і поцілуйте чоловіка, щоб він зупинився. Не приховуйте образу, не збираєте роздратування і невдоволення. Краще все вирішити відразу і не згадувати гріхів річної давності.

Умійте розгледіти настрій чоловіка, навіть коли вважаєте, що він не правий. Коли у вашої другої половинки поганий настрій йому важко виконати ваші бажання.

Не дорікайте, щоб просто ввести чоловіка в замішання, а потім під натиском змусити виконати свою вимогу. Психологи рекомендують спочатку похвалити, а потім покритикувати. Такий аванс дає позитивні результати.

Перед тим як висловити образу, подумайте, що конкретно вас не влаштовує. Може вся справа у вашої втоми.

Навчіться миритися. Організуйте імпровізований стіл переговорів, за яким можна відверто поговорити і визнати помилки один одного. В розмові частіше вживайте об’єднують слова «наше», «ми», «у нас».

Слідуючи порадам і рекомендаціям фахівців, проявляючи терпіння і турботу один про одного, ви зможете побудувати тривалі та міцні відносини. Вирішуючи конфліктну ситуацію важливо розуміти, що ви боретеся з розбіжностями, щоб залишитися разом, а не для того, щоб посваритися і зруйнувати сім’ю.

Залишити коментар