Причини, ознаки і симптоми психічних розладів

Які ж симптоми реального розладу психіки, і коли варто бити тривогу? Потрібно звертатися до психіатра в добровільному порядку, або це загрожує якимись проблемами в соціумі? Сьогодні ми заглибимося в цю тонку тему і розберемо «по поличках» всі найпопулярніші питання.

Етіологія і патогенез психічних розладів

Щодо причин появи різноманітних розладів психіки, думки вчених істотно різняться. Одні кажуть, що всьому виною погана спадковість. Причому свою думку вони підкріплюють результатами досліджень на монозиготных близнюках.

Інші стверджують, що не останню роль у формуванні таких ментальних дефектів грає статева приналежність індивіда. Третя категорія дослідників схильна вважати, що головними причинами психічних розладів є суто несприятливі екзогенні фактори.

Наприклад, розлад може розвинутися на тлі нервового потрясіння, після тривалого вживання спайсов та інших психотропних речовин, а також при алкоголізмі. До речі, розлад психіки після спайсов на довгі роки дійсно має місце. Навіть здорова людина, який спочатку не мав ніяких передумов до подібних порушень, може легко дістати їх, приймаючи курильні суміші та препарати іншого роду з настільки агресивним психогенним дією.

Прикордонний стан в психіатрії діагностується в кожного третього пацієнта, навіть якщо ніяких скарг він не пред’являє і веде себе більш ніж адекватно. Клінічні його ознаки однаково актуальні як для жінок, так і для чоловіків.

Якщо говорити про ендогенних чинників, що провокують психічні розлади, вони також часто є їх прямими провокаторами. Перш за все, до цієї категорії варто віднести важкі інфекційні процеси, які зачіпають діяльність головного мозку і змінюють його біохімічну структуру. Найбільш небезпечним, і одночасно поширеним явищем у цьому плані є менінгіт.

Рідше зустрічається енцефаліт, але він настільки ж згубно впливає на тонке людську свідомість. Ці патології викликають велике токсичне ураження головного органу нашого тіла – мозку. Це відбувається не у всіх, але в переважній більшості випадків. Також інфекція може бути вторинною, і прийти до мозку від інших внутрішніх органів.

Тут, знову ж таки, не можна не згадати алкоголізм, при якому отруєння продуктами метаболізму відбувається в усьому організмі, і поступово добирається до головного мозку. Розлади психіки при алкоголізмі – рекордно часте явище серед пацієнтів, які спочатку не мали абсолютно ніяких передумов до їх розвитку.

Такі синдроми психічних розладів, як психози різних типів, можуть бути внутрішньої природи. Наприклад, людина нерідко «приходить» до них при затяжних ендокринних захворюваннях хронічного типу. Ці порушення також можуть бути спровоковані перманентними гіповітамінозами і гострим дефіцитом поживних речовин в організмі.

Саме з цієї причини дівчата і жінки, які постійно дотримуються жорсткі дієти, рано чи пізно приходять до такого діагнозу, як нервова анорексія.

Для медиків також не секрет, що недостатність вітаміну В12 в організмі веде до цілком реальної деменції.

Резюмуємо всі можливі причини розладів психіки:

 • Великі інтоксикації головного мозку (зокрема, на тлі важко протікають інфекційних процесів);
 • Ураження життєво важливих органів і систем людського тіла;
 • Недостатнє або неправильне харчування, провокує постійний гіповітаміноз;
 • Онкологічні процеси в головному мозку;
 • Важкі черепно-мозкові травми відкритого або закритого типу;
 • Прийом токсичних речовин, або постійний контакт з ними з обов’язку служби;
 • Алкоголізм і наркоманія;
 • Порушення нервової діяльності;
 • Генетична схильність.

Треба сказати, що останній фактор є недостатньо вивченим, щоб стверджувати про нього прямо. Тим не менш, численні практичні дослідження довели, що особи з шизоідним типом особистості, переданим у спадок, куди більш схильні до розвитку різних психічних захворювань, ніж ті, хто не має подібних відхилень у сімейному анамнезі.

Якщо у вашому роду були присутні пацієнти психіатрії, вам слід звернути особливу увагу на свій спосіб життя, щоб не спровокувати наявність розладів у себе. При виявленні прикордонного розлади психіки, в даному випадку слід негайно звернутися до відповідного фахівця в добровільному порядку.

Як розпізнати у себе наявність психічних розладів?

Симптоми даних патологій вкрай різноманітні і багатогранні, якщо не сказати, що вони індивідуальні для кожного окремого випадку. «Психи» завжди представляються нам приблизно однаково. Згідно з нашим припущенням і домислам, це надзвичайно буйні люди, здатні чинити злочини без докорів совісті.

Однак, це не більше ніж звичайний стереотип. Психічний розлад може проявлятися навіть у… хронічної безсоння!

При цьому в звичайному житті пацієнт веде себе досить спокійно і врівноважено. Якщо говорити відверто, буйство і схильність до асоціальною дій є заключною стадією розвитку порушень психіки, спровокованої відсутністю адекватного своєчасного лікування.

Досить цікавим явищем стає гендерна розлад, або гендерна дисфорія. При гендерному розладі психіки спостерігається той факт, що пацієнт не може до кінця визнати свою статеву приналежність. При цьому він веде себе абсолютно нормально і зрівноважений у звичному житті. До речі, оперативні втручання по зміні статі вирішуються людині лише в тому випадку, якщо він пройшов попередню психіатричну експертизу, і стійка дисфорія була діагностована і затверджена лікуючим або спостерігає лікарем.

Якщо говорити про симптоматиці подібних патологій, вони сильно різняться від випадку до випадку, навіть при подібних або ідентичних захворюваннях. Потрібно розуміти, що людська психіка – це потужна машина з найтоншими механізмами, кожний з яких може вийти з ладу.

Уявіть собі автомобіль зі спущеною шиною. Він не є здатним до подальшого руху, чи не так? Але якщо всі шини цілі, а двигун зазнав несправність, вона також не поїде. Приблизно те ж саме можна сказати про психічних розладах і патологіях.

Кілька загальних ознак розладів психіки у жінок і чоловіків:

 • Порушення чуттєвого пізнання (наприклад, сенсопатия або світлобоязнь);
 • Зниження чутливості до подразників;
 • Галюцинації (слухові, зорові, тактильні і т. д.);
 • Псевдогалюцинації (чоловік чітко усвідомлює, що все кажущее не відбувається наяву, а тільки здається йому);
 • Афективні, парейдолические і вербальні ілюзії;
 • Ейфорія, або, навпаки, постійна пригніченість і меланхолійність;
 • Прояви маніакально-депресивного психозу (часті зміни настрою);
 • Розлади сприйняття власного тіла (дисморфофобія включно);
 • Інсомнія і парасомнії;
 • Маревні стани;
 • Нав’язливі думки;
 • Розлади пам’яті та інтелектуальної діяльності в цілому;
 • Делірій і деменція (як правило, вже запущених випадках).

Якщо ви виявили у себе або своїх близьких симптоми і ознаки психічних порушень, рекомендуємо вам негайно звернутися за допомогою до фахівця-психіатра.

Пам’ятайте про те, що добровільне звернення в клініку в даному випадку суто конфіденційно, а ось примусове лікування може вкрай негативно позначитися на вашій долі. Будьте здорові!

Залишити коментар