Причини неприємного запаху з рота і методи усунення

Неприємний запах з рота (галітоз) – делікатна проблема, про яку багато соромляться говорити. Найчастіше відштовхуючий запах асоціюють з порушенням гігієни порожнини рота, тому людині стає незручно, якщо він з’являється. Насправді неприємний запах може не тільки бути наслідком порушення гігієнічних процедур, але і вказувати на захворювання різних систем організму та внутрішніх органів.

Види галитоза

Галітоз може бути присутній постійно або проявлятися час від часу. Згідно зі статистикою, кожен з нас хоча б один раз випробовував проблеми несвіжого дихання, а для 25% дорослих людей – це постійне утруднення.

Розрізняють кілька видів галитоза: істинний галітоз, псевдогалитоз, галитофобия.

Істинний галітоз – об’єктивний стан, коли неприємне дихання помітно оточуючим. Псевдогалитоз і галитофобия – проблеми, надумані самим пацієнтом. Чоловік переконаний, що у нього неприємно пахне з рота, а фахівець при огляді не виявляє проблему.

Причини появи поганого запаху

Гігієна порожнини рота. Найбільш очевидна і проста причина – погано вичищені зуби і язик. Залишки їжі починають розкладатися під дією бактерій і продукти розкладання надають диханню поганий запах.

Карієс і захворювання ясен. Патологічний галітоз може виникати як наслідок хвороб ясен і зубів, таких як карієс, гінгівіт, пародонтоз, пародонтит. Поганий запах може викликати і зубний камінь.

Ксеростомія. Несвіже дихання дуже часто виникає при сухості у роті, фахівці називають таку проблему ксеростомією. Це може бути пов’язано з хворобами слинних залоз, прийомом деяких лікарських препаратів, диханням через рот. Брак слини, щоб омити ротову порожнину, призводить до гнильним процесам і появі запаху.

Продукти. Часник, цибуля, деякі види твердого сиру в процесі перетравлення виділяють сірку, яка всмоктується в кров і видаляється з організму через легені, тому з’являється неприємний запах.

Захворювання дихальних шляхів. Запальні процеси: синусит, риніт, тонзиліт, бронхіт супроводжуються руйнуванням тканин. Тому повітря, що видихається, набуває неприємного гнійний запах.

Хвороби шлунково-кишкового тракту. Захворювання підшлункової залози та жовчних протоків, виразка шлунка, гастрит – всі ці патології порушують нормальне перетравлення їжі та її просування по шлунково-кишковому тракту. В такому стані пацієнтів часто турбує не тільки неприємний запах, але і кислий або гіркий присмак у роті.

Хронічні захворювання. Специфічний запах може виникати при хронічних хворобах печінки, нирковій недостатності, цукровому діабеті.

Дієти. Строгі обмеження в їжі заради схуднення, коли щоденне меню включає всього один або два продукту, завдають шкоди не тільки шлунку, а й диханню. Лікарі відзначають, що рідкісне і одноманітне харчування також може стати причиною неприємного запаху з рота.

Діагностика та лікування

Багато людей, які страждають несвіжим диханням, навіть не підозрюють про існуючу проблему. Ми не відчуваємо запах власного тіла, духів, якими користуємося, тому нам досить важко діагностувати власне несвіже дихання. На проблему може вказати рідна людина або друг. Але це трапляється не завжди, з-за боязні образити близьку навколишні воліють замовчувати про такий недолік.

Є кілька прийомів, за допомогою яких можна протестувати себе:

  • попросити близької людини оцінити запах з рота;
  • провести язиком по зап’ястя і коли слина висохне, понюхати;
  • скористатися не ароматизованої зубною ниткою, висушити її і оцінити запах;
  • скористатися спеціальним апаратом – галиметром;
  • пройти обстеження в клінічних умовах.

Найчастіша причина неприємного запаху з рота – це неправильна або недостатня гігієна. Тому при появі запаху необхідно приділити особливу увагу цьому питанню. Чистити зуби слід регулярно, 2 рази в день, використовуючи для цього не тільки класичну зубну щітку і пасту, але й додаткові засоби: скребок для очищення мови, зубну нитку, ополіскувач. Основне скупчення нальоту відбувається не на зубах, а мовою, тому такі додаткові інструменти просто необхідні.

Якщо у вас є проблеми з зубами або яснами, обов’язково потрібно відвідати стоматолога. Засоби гігієни тут безсилі. Жувальна гумка або ополіскувач принесуть лише короткочасний ефект.

Коли з порожниною рота все в нормі, але неприємний запах все ж таки присутня, необхідна консультація терапевта. Фахівець проведе всебічну діагностику, визначить справжню причину і призначить лікування.

Експрес допомога

Якщо ви ще не розібралися з проблемою і не відвідали лікаря, а запах вам необхідно нейтралізувати прямо зараз, можна скористатися методами, які дадуть хоч і короткотривалий, але швидкий і ефективний результат.

Свіжа морква або яблуко ефективно очищають зуби від нальоту, а рослинна клітковина впорається з пахучими речовинами в шлунку.

Петрушка, м’ята, кріп допоможуть прибрати запах часнику і цибулі. Досить просто ретельно прожувати кілька стеблин або листя перерахованих рослин.

Відвар календули, шавлії, ромашки, евкаліпта допоможе позбутися від бактерій у ротовій порожнині. Необхідно полоскати їм рот 2-3 рази в день.

Кишкові сорбенти допоможуть впоратися з неприємним запахом, якщо галітоз виник із-за хвороби шлунково-кишкового тракту.

Настоянка прополісу допоможе позбавитися від запаху, який з’явився з-за проблем з мигдалинами.

Всі ці заходи повинні допомогти вам знову знайти приємний і свіжий подих. Однак якщо при ретельній гігієні порожнини рота і виключення стоматологічних проблем запах з рота присутній, обов’язково зверніться до фахівця. Галітоз може свідчити про захворювання внутрішніх органів і чим швидше буде поставлено діагноз і розпочато лікування, тим більше ймовірність впоратися з хворобою. Будьте здорові!

Залишити коментар