Причини неприємного запаху з носа: як позбутися смороду?

Симптом – запах з рота і носових проходів – свідчить про різних захворюваннях, які розвиваються у людини не тільки в дихальних шляхах, але й інших органічних системах.

Як позбутися від смороду, яке заважає самому і доставляє неприємності оточуючим?

Чому буває неприємний запах в носі?

В носі є порожнини – носові проходи, вкриті слизовою оболонкою. Флора слизової оболонки складається з бактерій різних видів корисних, умовно-патогенних і патогенних. Як тільки природний баланс мікрофлори порушується, то кількість корисних бактерій зменшується, і починає активно розмножуватися патогенна флора, більша частина якої – гнильні бактерії. В носових проходах їм надані ідеальні умови – тепло і волого.

Хворий дуже швидко починає помічати гнильний запах – в носі розташовані рецептори, що відповідають за нюх – але зрозуміти, чому так відбувається, часто не в змозі. Адже не тільки захворювання верхньої дихальної системи можуть стати причинами неприємного запаху з носа. Лікувати іноді доводиться і інші органи.

Можливі причини зловонности можуть бути наступні:

  1. Озена, або атрофічний риніт. Точної причини, чому спочатку порушуються функції слизової оболонки носових проходів, а потім атрофуються залози, що відповідають за захисні функції носа, не встановлено. До них відносять вроджені анатомічні патології – недорозвинення лобних пазух або розширення крил носа; захворювання, що викликали різке зниження імунітету; гормональні та ендокринні порушення; інфекційні хвороби – наприклад, сифіліс; безсистемне використання судинозвужувальних крапель… Спочатку з’являється безперервні прозорі виділення з носа, можливо, з неприємним запахом, потім вони густішають, утворюються гнійні кірочки, судини в носі стають крихкими, слизова оболонка поступово атрофується, а потім некрозируется. Якщо вчасно не звернутися за медичною допомогою, починають руйнуватися кісткові і хрящові тканини.
  2. Коли в організмі розвивається бактеріальна інфекція, неприємний запах може з’являтися в носі при вдиху або видиху – на короткий час. Джерело запаху слід шукати в області носоглотки.
  3. Варто зробити різкий рух – нахилитися або повернутися – і сморід захльостує на кілька секунд. Швидше за все, джерело «аромату» ховається в шлунку і піднімається при зміні пози. Але може бути, що так про себе дає знати хронічний гайморит, при якому в гайморових пазухах знаходиться мала кількість гною, який в спокійному стані, нічим себе не проявляє.
  4. Часто при нежиті виникає неприємний запах в носі– слизова носа набрякає, виділення густішають, стають гнійними. Це не єдині симптоми стану – зазвичай хворий відчуває в цей час загальну слабкість, нездужання, підвищується температура. Синдром гнійних виділень свідчить про початок гаймориту, тому займатися самолікуванням на цьому етапі пора припиняти і звертатися до лікаря – далі буде тільки гірше.
  5. При паросмии — захворювання, що характеризується порушенням нюху, розвиваються при проблемах – анатомічних і фізіологічних – верхніх дихальних шляхів, неприємний запах відчуває тільки сам хворий. Він озвучує лікаря скарги на появу різких хімічних ароматів – частіше ацетону, і буває досить важко пояснити пацієнту, що лікувати потрібно не органи носоглотки, а відділи нервової системи.

Сухість слизової, сморід з рота і носових проходів є симптомами багатьох захворювання, які локалізуються в області носоглотки: сифілісу, дифтерії, фарингіту, трахеїту. Без усунення основної проблеми від запаху позбутися неможливо.

Викликають деякі хвороби і умови, в яких доводиться перебувати людині. Погана екологія, побутова невлаштованість – вологе і сире приміщення, пил та хімічні реактиви, розсіяні в повітрі в цеху – все це надає руйнівну дію на верхні дихальні шляхи.

Слизова носа не в силах постійно протистояти постійним руйнівним діям і починає руйнуватися. Зміни тканини викликають зміни флори, гнильні бактерії активуються.

Не завжди вдається точно з’ясувати, чому виникає сморід, але в будь-якому випадку потрібно намагатися позбавитися від нього, інакше оточуючі будуть уникати контакту.

Лікування смороду

Як вже можна зрозуміти, у багатьох ситуаціях позбутися від неприємного запаху без усунення основної проблеми-неможливо. Але навіть при невстановлених причини появи неприємної симптоматики лікарі радять починати лікування з промивання носа.

Якщо вчасно усунути виділення, що з’являються при нежиті, викликаному різними типами патогенних мікроорганізмів, то неприємний сморід з носа виходити не буде.

Промивання при озене спочатку проводять в амбулаторних умовах. Слизова втрачає здатність до самоочищення, тому їй потрібно допомагати.

Порожнину регулярно промивається дезінфікуючими розчинами, хлоридом натрію 9 %. Перед промиванням носові проходи тампонують марлевими тампонами, змоченими в розчині з протеолітичними ферментами. З отворів видаляють гнійні кірочки, попередньо їх розм’якшуючи, закладають мазі з нітратом срібла або масляні розчини – «Люголь», масло обліпихи та інші.

В деяких випадках лікар вважає за доцільне підключити до лікування захворювання фізіопроцедури – УФО та електрофорез з нікотиновою кислотою або розчину калій йодиду. Розглядаються методи лікування за допомогою антибіотиків, якщо немає побоювання, остаточно придушити власну імунну систему.

Від бактеріальної інфекції, що розвивається у верхніх дихальних шляхах або області носоглотки, без застосування антибіотиків позбутися неможливо.

Якщо обмежитися в лікуванні гаймориту або тонзиліту промываниями і народними засобами, то інфекція зачаїтися, і гнильний запах залишиться. Курс антибактеріальних препаратів потрібно пропити повністю, а не кидати таблетки при зникненні характерних симптомів.

Дуже часто стан нормалізується, а сморід залишається, якщо гнійна пробка «сховалася» десь серед складок мигдалин.

Навіть одиночна сякання, при якому на хустці або серветці залишаються шматочки густого слизу, має змусити долікувати залишкові явища гаймориту. Поки є гній, від неприємного аромату позбутися неможливо.

Перша дія при захворюваннях травної системи, при яких виникає зворотний заброс їжі, званий рефлюксом – спеціальна дієта. Якщо часом з’являється відрижка, свідчить про застійних явищах у шлунку, з-за яких при різких рухах у верхніх дихальних шляхах з’являється запах гнилі, слід також нормалізувати харчування. Збільшення кількості харчової клітковини, у великих кількостях міститься в круп’яних страв, прискорює метаболічні процеси і рух їжі по кишечнику. Особливо ефективно діє геркулесова каша.

Лікування будь-яких захворювань носової порожнини, що супроводжуються появою погано пахнуть виділень, треба починати з промивання носових проходів і усунення гнійних скоринок. Промивання проводять разом з іншими терапевтичними заходами, призначеними лікарем.

В деяких випадках – коли некрозирование торкнулося хрящової і кісткової тканини – консервативна терапія не допомагає.

У цьому випадку пропонують робити операції, під час яких уражені тканини видаляють, а носові проходи звужують. Після такого хірургічного втручання від смороду з носа вдається позбавитися повністю.

Залишити коментар