При яких захворюваннях важко дихати і не вистачає повітря?

Раптове утруднення дихання знайоме великій кількості жінок і чоловіків. Деякі люди відчувають його практично постійно, а для інших несподіване відчуття, коли стає важко дихати і не вистачає повітря, стає серйозним приводом для занепокоєння.

Існує досить багато причин, які можуть викликати подібне нездужання. У даній статті ми розповімо вам, що робити, якщо ви відчули, що вам важко дихати і не вистачає повітря, і симптомом чого це може виявитися.

При яких виникають подібні відчуття?

В першу чергу, слід зазначити, що подібне нездужання може виникати і у абсолютно здорових людей під впливом певних факторів. У такій ситуації воно дуже швидко проходить і не доставляє особливого дискомфорту. Найбільш часто таке відбувається тоді, коли людина протягом тривалого часу перебуває в тісному і задушливому приміщенні, а також у результаті сильного переляку, нервового стресу або фізичного удару. Також можуть бути й інші причини нездужання, які не пов’язані з розвитком важких недуг.

Якщо ж відчуття, коли важко дихати і не вистачає повітря, що виникає регулярно, найімовірніше, його викликає одна з наступних причин:

 • різні захворювання органів дихальних шляхів, один з яких – бронхіальна астма. Особливо актуальна ця проблема для жінок і чоловіків, які в недавньому минулому пережили бактеріальну або вірусну інфекцію. При несприятливому перебігу подій бронхіт та інші інфекційні захворювання переходить в хронічну форму, що, в свою чергу, значно скорочує можливості легенів, внаслідок чого їм важко забезпечувати повноцінний необхідний газообмін. Будь-яке порушення дихання дуже небезпечна для людського організму, оскільки при відсутності спостереження з боку фахівця воно може стати причиною розвитку хронічної обструктивної хвороби легенів;
 • нерідко відчуття, коли важко дихати і тисне в грудній клітці, є причиною різних захворювань серця. Взагалі, вперше помітивши, що у вас часто виникає задишка навіть після незначного фізичного навантаження, слід, в першу чергу, запідозрити стенокардію;
 • також подібні симптоми можуть викликати і проблеми з судинами. Зокрема, стан, при якому важко дихати, дуже добре знайоме особам, які перенесли інсульт. При порушеннях роботи судинної системи задишка практично завжди супроводжується значним зниженням працездатності, постійною сонливістю і порушенням уваги. Крім того, досить часто при подібному стані розвивається патологічний внутрішньочерепний тиск, внаслідок чого виникають сильні головні болі, які просто не дають людині жити;
 • розлади нервової системи, при яких жінка або чоловік постійно перебуває у стані хвилювання і сильного стресу, також впливають на дихальні процеси, в результаті чого нерідко виникає дискомфорт у грудній клітці;
 • якщо важко дихати майбутньої мами під час вагітності, можливо, у неї спостерігається залізодефіцитна анемія. При цьому жінка буде відчувати хронічну втому, зниження працездатності, занепад сил і неймовірно низьку витривалість. Визначити рівень гемоглобіну та наявність залізодефіцитної анемії можна тільки за показниками загального аналізу крові, який дівчини в «цікавому» положенні повинні здавати регулярно. Крім того, у жінок на пізніх термінах вагітності цей стан може бути пов’язано з тим, що зростаюча матка тисне на всі внутрішні органи і системи і, зокрема, надає сильний вплив на діафрагму;
 • біль у грудній клітці, стан, коли важко дихати, і сильну нестачу повітря нерідко викликає міжреберна невралгія. При цьому захворюванні можуть виникати больові відчуття різного характеру та інтенсивності. Незважаючи на те, що біль, невралгії іррадіює в різні ділянки тіла, наприклад, руку або спину, можна абсолютно точно вказати місце, де вона концентрується;
 • нарешті, в деяких випадках подібні неприємні відчуття викликають різні алергічні реакції. Відповідь організму на дію алергену може проявлятися по-різному, в тому числі в деяких випадках це може бути скутість дихання і освіта дихальних спазмів. У найбільш важких випадках у пацієнта, схильного до проявів алергічних реакцій, після впливу певної речовини починає розвиватися набряк Квінке, який вимагає неотлагательной медичної допомоги і може призвести до смерті.

Що робити, коли важко дихати і не вистачає повітря?

Природно, якщо ви відчули подібне нездужання, у першу чергу, вам варто гарненько відпочити. Провітріть приміщення, в якому ви знаходитесь, змініть одяг на більш вільну і прийміть горизонтальне положення. Дуже добре, якщо при цьому вам вдасться заснути. Як правило, після таких заходів стан дихання значно поліпшується і виникає помітне полегшення.

Якщо ж ви відчуваєте подібні неприємні симптоми регулярно і пов’язуєте їх з певними подіями або захворюваннями внутрішніх органів, вам необхідно негайно звернутися до лікаря.

Кваліфікований лікар проведе детальний огляд і призначить необхідні обстеження, в тому числі:

 • клінічні та біохімічні дослідження крові та сечі;
 • електрокардіограму і, при необхідності, добовий моніторинг серцевого ритму;
 • УЗД органів черевної порожнини та гастроскопію;
 • спірометрію, або дослідження функції легенів.

Залежно від скарг, які пред’являє пацієнт, лікар також може призначити й інші методи досліджень. Проблеми з диханням дійсно можуть вказувати на серйозні порушення в роботі людського організму, тому їх ні в якому разі не можна ігнорувати. Разом з тим в деяких випадках такі відчуття можуть виявитися цілком нешкідливими, тому при виявленні подібних неприємних симптомів слід об’єктивно оцінити, як ви себе відчуваєте в загальному і цілому і як часто трапляються у вас напади утрудненого дихання.

У ситуації, коли вони виникають досить рідко і не доставляють вам серйозного занепокоєння, вам необхідно просто переглянути свій спосіб життя і ставлення до власного організму.

В усіх інших випадках негайно зверніться до лікаря, щоб не допустити розвитку важких наслідків.

Залишити коментар