При вагітності набрякають ноги: що робити на 36-37 тижні?

Період, коли жінка чекає поповнення в родині, мабуть, можна назвати самим щасливим часом. Однак поряд з радістю і щастям вагітність і доставляє дискомфорт. Останнім часом майбутні мами скаржаться, що при вагітності набрякають ноги. Що робити в такій ситуації, ми розглянемо в сьогоднішній статті.

З’ясовуємо причину: думка доктора

Як вже говорилося, багато жінок, які очікують поповнення в сімействі, скаржаться, що у них сильно набрякають ноги при вагітності. Що робити, як позбутися від настільки неприємного симптому? Перед тим як робити які-небудь заходи щодо усунення набряклості, потрібно з’ясувати її причину.

Накопичення надмірної кількості води в період виношування плоду вважається фізіологічною закономірністю. Справа в тому, що вагітність безпосередньо пов’язана з гормональним фоном і кровообігом. Під впливом цих факторів жіночий організм потребує більшої кількості рідини, в результаті чого майбутня мама постійно відчуває почуття спраги. Збільшення питного режиму призводить до появи набряків.

Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, то неодмінно потрібно проконсультуватися з головним акушером-гінекологом. Така міра є вимушеною, але після проходження обстеження ви зможете переконатися в тому, що здорові, а дитина розвивається повноцінно.

Однак причиною, що обумовила поява набряків на ногах, може стати і розвиток патологічних процесів і хвороб. До числа таких слід віднести:

 • розширення венозних судин;
 • ниркові захворювання;
 • гестоз;
 • перетискання клубового венозної судини.

Якщо набряклість була спровокована прогресуванням варикозу, то у майбутньої мами вона сильно проявиться в області стоп.

Представниці слабкої статі нерідко звертаються до лікаря на 36 тижні вагітності зі скаргами, що у них набрякають ноги. Що робити в такому випадку? Рекомендується для початку пройти комплексне обстеження, особливу увагу при цьому потрібно приділити нирках. Патології сечовидільної системи можуть з’являтися в різні періоди виношування плоду. Якщо причиною розвитку набряків став гестоз, то, як правило, у майбутньої мами спостерігається супутня симптоматика, зокрема, підвищується рівень тиску і в сечі з’являється білок.

Якщо ви помітили, що набряклість вражає праву або ліву ногу, можливо, причина криється в тиску дітородного органу на клубову вену. У цьому випадку профільні лікарі радять жінкам більше лежати на протилежному боці.

Коли є привід для занепокоєння?

Багато жінок, які очікують появи на світ первістка, цікавляться, чому набрякають ноги при вагітності і що робити. Ми з вами вже з’ясували загальні причини появи набряків нижніх кінцівок. У більшості випадків приводів для побоювання не повинно бути, оскільки такий неприємний симптом є лише наслідком зміни гормонального фону і фізіологічної перебудови жіночого організму.

Але незалежно від причини, що обумовила поява набряклості, залишати без уваги такий симптом не можна. Потрібно обов’язково проконсультуватися з профільним лікарем. Саме кваліфікований фахівець зможе розробити правильну тактику лікування.

Вкрай рідко жінки, що виношують малюка, стикаються з проблемою набряклості, яка викликана розвитком серйозних недуг, зокрема:

 • тромбозом великих кровоносних судин;
 • порушенням функціонування серцевого м’яза;
 • прееклампсії.

Саме про прееклампсії ми і поговоримо докладніше.

Прислухаємося до сигналів організму на 37 тижні

У своїй практиці профільні лікарі нерідко стикаються з проблемою, коли у пацієнтки на пізньому терміні, а вірніше, на 37 тижні вагітності набрякають ноги. Що робити в такому випадку? Спочатку потрібно з’ясувати причину, адже можливо, що такий симптом з’явився в результаті розвитку так званого пізнього токсикозу.

Пізній токсикоз, згідного медичної термінології, іменується прееклампсією. Крім набряклості нижніх кінцівок, у представниці слабкої статі можуть з’являтися такі симптоми:

 • інтенсивний головний біль;
 • больовий синдром у підреберній частини;
 • позиви до блювоти;
 • порушення зорової функції.

При появі хоч би однієї з перерахованих вище ознак рекомендується терміново звертатися до профільного лікаря. Постійно, особливо в останні тижні виношування плоду, під тотальним контролем акушера-гінеколога повинні перебувати жінки, які знаходяться у групі ризику. До їх числа слід віднести:

 • представниць прекрасної статі старше 40 років;
 • жінок, які раніше не народжували;
 • майбутніх мам, в анамнезі яких є пологи, але з моменту пройшло більше 10 років;
 • представниць слабкої статі з генетичною схильністю до такого недугу;
 • жінок, в анамнезі яких є прееклампсія;
 • жінок з надмірною ваговою категорією;
 • майбутніх мам, які страждають підвищеним рівнем артеріального тиску.

Спровокувати розвиток прееклампсії можуть різні патології нирок, а також багатоплідна вагітність.

Позбавляємося від набряків

Перш ніж робити які-небудь спроби до позбавлення від набряклості нижніх кінцівок під час виношування плоду, жінці потрібно проконсультуватися з профільним фахівцем. Ні в якому разі не можна приймати фармакологічні препарати, що відносяться до групи сечогінних засобів. Навіть простеньке фітозасіб може негативно позначитися на внутрішньоутробний розвиток малюка.

Щоб усунути набряклість, потрібно дотримуватися кількох правил:

 • Не можна тривалий час проводити в стоячому положенні. Періодично потрібно сідати і знімати навантаження з ніг. Найкраще відпочивати не менше 20 хвилин. У сидячому положенні ступні потрібно ставити на височину.
 • Під час нічного відпочинку слід спати виключно на лівій стороні. Щоб поліпшити кровообіг в нижніх кінцівках, підкладайте під ноги подушку або невеликий валик.
 • Протягом всього періоду виношування плоду, особливо в останньому триместрі, потрібно віддавати перевагу білизні з компресійного трикотажу. Так майбутня мама зможе мінімізувати навантаження на судини і, відповідно, позбавитися від набряків.
 • Виконуйте щодня масаж ступень і голеностопной частини. Для таких маніпуляцій можна використовувати спеціальні валики або м’ячики.
 • Тісне взуття і сковує рухи одяг на час вагітності знаходяться під забороною. Вам і вашій дитині має бути комфортно і тепло.

Впоратися з набряками допоможуть і певні фізичні вправи. Ніякої самодіяльності, а кожна дія майбутньої мами повинно бути погоджено з акушером-гінекологом. Попередити розвиток набряклості або позбавитися від вже проявив симптому допоможуть плавання, заняття на велотренажері, підйом ніг вгору, аеробіка у воді, щоденні піші прогулянки.

Важливе увагу потрібно приділяти своєму раціону в період вагітності. Щоб розвантажити нирки і мінімізувати навантаження на сечовидільну систему в цілому, рекомендується знизити кількість споживаного цукрового піску, солі та жирів. По можливості від таких шкідливих продуктів краще і зовсім відмовитися.

Дотримання питного режиму – ось основне правило, яким слід керуватися під час виношування плоду. На вашому столі постояльцями повинні бути продукти, збагачені аскорбіновою кислотою і токоферолом. Позбутися від набряклості допоможуть і так звані природні сечогінні засоби. До їх числа слід віднести:

 • селеровий корінь;
 • петрушку;
 • яблука;
 • цитрусові.

Як показує практика, після розродження набряклість різко зменшується, а з часом зникає зовсім. Але не можна ігнорувати сигнали свого тіла. При появі набряків нижніх кінцівок потрібно звернутися за допомогою до акушера-гінеколога і в першу чергу з’ясувати їх причину. Під час вагітності ви несете відповідальність не тільки за своє здоров’я, але і за життя, що зародилася всередині вас. Будьте щасливими і здоровими!

Залишити коментар