Правильна мова – запорука успішного спілкування

Правильна мова – один з найважливіших ознак, що характеризують вихованої, культурної людини. На жаль, слід визнати, що зараз красива мова здала свої позиції. Але можна при бажанні навчитися правильно і красиво говорити.

Стислість, простота, грамотність

Це основи правильної мови і грамотної мови. Люди з часом розучилися правильно говорити з-за цілого ряду причин, починаючи з повсюдного занепаду культури в 90-х роках. Такому необхідно вивчитися знову. Щонайменше тому, що грамотна мова не тільки позитивно характеризує людину, але і допомагає в спілкуванні з іншими людьми. Уявіть: ви розмовляєте з людиною, яка зловживає вульгарними, жаргонными словами. Чи захочеться вам продовжувати з ним спілкування? Навряд чи.

Кожна людина може навчитися розмовляти красиво. Багатство мови дозволяє з максимальною точністю описати будь-які предмети. Зовсім не обов’язково, щоб мова була багатослівна. Адже занадто довге оповідання, навіть гарне і образне, дуже стомлює, а іноді і дратує. Тому потрібно пам’ятати, що одна з головних вимог до правильної і красивої мови – стислість. Треба швидше переходити до основної суті питання, не затягувати вступ, не відволікатися на непотрібні дрібниці. Тоді ваша історія зробить належний ефект.

Зрозуміло, говорити потрібно грамотно. Чоловік, який часто помиляється в наголосах або неправильно вживає слова, абсолютно не розташовує до себе. Наприклад, вся ділова мова може бути перекреслена словом «ложить», замість правильного «класти». Таким же чином, начальник, неправильно ставить наголоси у словах «документ», «квартал», чи викличе прихильність і довіру у партнерів по бізнесу.

Візьміть за правило вживати поменше жаргонізмів. Це цілком допустимо при спілкуванні в соціальних мережах або з близькими друзями, але неприйнятно при публічному виступі. Тим більше викорените грубі, вульгарні вирази (а особливо нецензурні). Постарайтеся позбутися від слів-паразитів. Різні «як би», «значить», «ну ось», «тобто» і аналогічні слова роблять історію некрасивою і непереконливою.

Техніки правильної постановки мови

Тим, хто хоче говорити красиво, різні техніки дають всі можливості для того, щоб розвинути і поліпшити дикцію:

 • Правильне дихання. Глибоко вдихнувши, ви опануєте підтримкою дихання при вимові голосних і приголосних звуків у повільному темпі, промовляючи кожен склад і кожне слово. Це допомагає використовувати всі відтінки мови.
 • Ораторське мистецтво. Плавна мова, правильна артикуляція, чітке звучання змушують слухача ще уважніше слухати оповідача. Грамотно поставлена мова включає в себе тренування за допомогою скоромовки, шепоту, штучно швидкого вимови.
 • Короткий, точний виклад. Тренуйтеся викладати думки лаконічно.
 • Логіка. При спілкуванні або виступі потрібно стежити за логікою оповіді, причинно-наслідковими зв’язками. Логіка мислення та оповідання базується на загальній освіченості і широкому кругозорі.

Використовуючи вправи для тренування мови, ви автоматично розширите спілкування, знайдете упевненість в професійній сфері, навчитеся мистецтву переконання і легкої маніпуляції слухачами.

Вправи для постановки правильної і красивої речі згодяться в постановці дихання, голосу, в управлінні резонаторами, у зміцненні сили голосу і витривалості, збагатить інтонацію, відпрацює правильний темп дикції. Як же навчитися чудово говорити? Відповідь проста – терпляче відпрацьовувати техніку.

Уроки для постановки правильного дихання

Фонационное дихання – важливий фактор у правильності мовлення. За вдих «відповідає» діафрагма – м’яз, яка розмежовує грудну область з черевної і м’язи, які керують рухом ребер при диханні. Саме природне положення для зручного дихання – лежачи на спині з повністю розслабленими м’язами.

Влаштуйтеся зручніше, лежачи на спині. Одна рука на животі, друга на грудях. Постарайтеся зробити так, щоб груди залишилася без руху, а живіт піднявся. Повільно видихайте і повторюйте цю вправу доти, поки черевне дихання не буде здійснюватися легко і без напруги. Таке дихання потрібно ввести в звичку. Тим більше така вправа добре підбадьорить вас від сну.

Звичайно, для досягнення мрії про красу слова просто правильна постановка дихання — це ще не все, що вам потрібно. Найчастіше проблема криється на психологічному рівні. Це може бути страх публіки, залишкові спогади від відвідування логопеда в дитинстві або ж просто невміння зацікавити співрозмовника.

З цим усім можна легко впоратися за допомогою нескладних уроків правильної мови:

 1. Читати і переказувати. Навіть якщо ви завантажені роботою до вечора, потрібно залишати всього 10-15 хвилин в день для читання книг. Краще вибирати класичну літературу, де збережений чистий мову написання. Звичайно, багато мовні звороти з минулих століть зараз відтворюються рідко і в повсякденній мові виглядають незвично, але поповнити словниковий запас завжди корисно, а частенько до місця доводиться цитата з класики. Після прочитання чогось корисного можна поділитися знаннями з близькими. Все, приблизно, як у шкільному переказі. Потрібно відповідати на уточнюючі питання, намагатися правильно побудувати речення і розповідь в цілому, і, звичайно, поглянути на себе з боку. Тільки критичне самоспостереження дозволить помітити недоліки та вчасно їх ліквідувати.
 2. Ігри. Різні ігри зі словами і історіями добре допоможуть в розвитку грамотності. Однією з найбільш дієвих вважається «розмова про все відразу» або «маячня». Учасникам потрібно безперервно розповідати протягом 5-10 хвилин про будь-якому предметі, довго не думаючи. Це досить важко, але відмінно розвиває змістовну частину, адже розповідати про вилці кілька хвилин можна тільки уважно розглядаючи сам предмет. А у вправі «маячня» чоловік повинен розповісти довгу історію про себе, наприклад, розповісти своє життя-кошмар, або життя-радість.
 3. Наслідування. Навіть за допомогою телевізора можна працювати над вдосконаленням. Можна копіювати співака чи актора, голос і манери якого імпонують. Можна вибрати ведучого і намагатися повторити новини слідом за ним, роблячи такі ж паузи у фразах. Але обов’язково це робити вголос. Інакше користі не буде ніякої.

Якщо відчувається невпевненість у собі, спілкуватися і розкріпачуватися перед співрозмовником досить непросто.

Потрібно зробити кілька кроків для звільнення від страху спілкуватися з людьми:

 • визнати наявність труднощів і підготуватися до тривалої роботи по позбавленню від переживань;
 • зрозуміти причину (можливо навіть доведеться вдатися до психолога);
 • пережити складну ситуацію, назавжди відпустити минуле і насолоджуватися цим;
 • почати спілкуватися – тільки методичне подолання своїх страхів дозволить навчитися спілкуватися з людьми (можна подумки придумувати плани, наприклад, 10 тривалих бесід і 20 коротких розмов в громадському транспорті або у черзі);
 • якщо важко відразу почати бесіди в компанії, можна спочатку спілкуватися по телефону (принаймні, не буде зовнішніх проявів);
 • коли тренування будуть проходити без проблем, можна проявляти ініціативу в знайомствах з протилежною статтю.

Але все ж є люди, які від природи скромні, і не треба через це страждати. Скромність – не порок! Працюйте над собою, над розвитком особистості, вдосконалюйте навички правильної мови при спілкуванні, намагайтеся бути відкритими і товариськими.

Залишити коментар