Постинор: особливості дії цього засобу контрацепції

«Постинор» – лікарський препарат, використовуваний в якості «швидкої допомоги», щоб не допустити настання вагітності. Його основна діюча речовина – гормон левоноргестрел. Він усуває дію жіночих гормонів, що відповідають за зачаття і впровадження яйцеклітини в стінку матки – прогестерону і естрогену.

На жаль, вагітність після використання «Постинора» може настати в 15 випадків зі 100.

Фармакологічні властивості і рекомендації по застосуванню

 

Тест на вагітність після прийому «Постинора» може виявитися позитивним, хоча в інструкції написано, що синтетичного аналога левоноргестрелу виражене контрацептивна дія.

Якщо прийняти препарат відразу ж після незахищеного статевого акту або при відмові інших контрацептивних методик – або протягом 72 годин – вихід готового фолікула і просування його по матковій трубі буде перервано. Якщо ж жінка перебувала у другій фазі менструального циклу, та здоровий фолікул зустрівся зі сперматозоїдом і готується проникнути в стінку матки, діюча речовина блокує зміни ендометрія, і вагітність не настане.

Однак чим більше часу пройшло з часу коїтусу, тим меншими можливостями володіє ліки. Якщо в перші години воно діє в 95 випадках зі ста, то через 2 діб – лише 70.

Якщо у жінки менструальний цикл нестабільний, то перед вживанням ліки їй необхідно зробити тест на вагітність. Може бути, що вагітність вже є, і прийом «Постинора» на неї вплинути не зможе, а ось збій гормональної системи і побічні ефекти викличе.

Побічні ефекти при використанні контрацептивного засобу

Навіть якщо препарат не подіяв, після «Постинора» жодних наслідків для вагітності не виникне. А ось організм жінки при індивідуальній непереносимості може відповісти на прийом препарату, навіть якщо він був використаний вчасно і свої зазначені властивості виправдав – алергічною реакцією.

Можуть виникнути такі побічні ефекти при використанні протизаплідного засобу:

 • нудота;
 • запаморочення;
 • блювання;
 • розлад менструального циклу;
 • дуже часто виникає кровотеча;
 • при прийомі в другій фазі циклу можлива позаматкова вагітність.

Це не означає, що препарат поганий або «старий». Будь-які самі сучасні гормональні засоби, за допомогою яких здійснюється планування вагітності, можуть викликати подібні наслідки.

Незважаючи на достатньо високий рівень розвитку сучасної медицини, неможливо точно встановити, які гормони в якій кількості в певний момент виробляє організм жінки – показники аналізів досить суб’єктивні. Тому зміна гормонального балансу в ту або іншу сторону може негативно позначатися на загальному стані.

Якщо грубо втручатися в роботу організму, наслідки передбачити неможливо.

Можливість вагітності після «Постинора» можна пояснити індивідуальною реакцією організму на додаткове введення гормонів або особливою фазою циклу.

Нюанси використання лікарського засобу

Приблизно в середині менструального циклу дозріла яйцеклітина «вилупилася» з фолікула і просувається в матку по фаллопієвій трубі, очікуючи зустрічі зі сперматозоїдом.

В цей час на неї вже не впливають ніякі гормони – в тому числі і вводяться ззовні.

Якщо зустріч зі сперматозоїдом сталася на ранньому етапі, ліки випили 2 рази – як і належить за інструкцією до яйцеклітини воно не дійде. Ті кілька діб, поки яйцеклітина опускається в матку, вона перебуває в автономному стані. Коли вона дійде до мети – дія ліків закінчиться.

Навіть кровотеча після «Постинора» не виключає настання вагітності, так як в 20% нормальних вагітностей в перший триместр менструації приходять регулярно – хоча за характером вони мізерні.

Тому при затримці до 5-7 днів, навіть якщо потім з’явилися кров’янисті виділення, треба купити тест на вагітність і перевіритися, щоб точно бути впевненою – небезпека минула.

Є ризик настання позаматкової вагітності після «Постинора», коли таблетку взяли саме в найнебезпечніший період – під час планової овуляції. Дія левоноргестрелу не дозволило заплідненої яйцеклітини вийти з фаллопієвої труби, але оскільки запліднення вже сталося, то зупинити процес неможливо. У цьому випадку ембріон почне розвиватися в матковій трубі .

Якщо тест показав небажану вагітність, то необхідно відразу ж здатися гінеколога. Стан після прийому контрацептивного препарату лікар повинен оцінити. Небезпека позаматкової вагітності існує, тому, чим раніше почнуться терапевтичні заходи, тим більше шансів зберегти цілісність труби.

Препарат виявився неефективним

Якщо препарат виявився неефективним, і зачаття відбулося, то жінки часто приймають рішення її зберегти. Зважитися на аборт в подібній ситуації важко морально – майбутній немовля вже до ембріональної стадії заслужив право на життя.

Тепер жінка турбується – не нашкодив прийом «Постинора» майбутньому малюкові, не відбулися в організмі матері несприятливі зміни, які вплинуть на розвиток плоду?

Організм повністю очищається від складових «Постинора» протягом 26 годин, за цей час яйцеклітина тільки встигає спуститися в порожнину матки. Закладка систем ембріона починається на наступному етапі, і ніякого впливу на плід ліки не зробить.

Обережно – небезпечно для життя!

Не можна використовувати для запобігання небажаної вагітності «Постинор»:

 • якщо в анамнезі є захворювання, одним із симптомів яких є ниркова або печінкова недостатність;
 • при порушенні функції печінки будь-яких форм;
 • при підвищеній чутливості на будь становить засобу;
 • при хворобах, пов’язаних з лактозною недостатністю або її повної непереносимістю, при глюкозо-галактозної мальабсорбції;
 • при вагітності і лактації;
 • у підлітковому віці – розлади при несформованому менструальному циклі можуть бути настільки серйозні, що на лікування піде дуже багато часу.

Оскільки у підлітків гормональний баланс ще не встановлений, то навіть одноразове застосування – удар по організму величезної дози левоноргестрелу – може надовго збити менструальний цикл і навіть позбавити дівчинку випробувати щастя материнства.

Не варто намагатися «Постинором» перервати вже настала вагітність. Для медикаментозного аборту використовуються зовсім інші гормональні засоби.

Жодного впливу на вже вагітну жінку препарат не має, так як в його складі присутній синтетичний аналог головного жіночого гормону – прогестерону.

«Постинором» не охороняються. Його можна використовувати не частіше, ніж раз на менструальний цикл. Навіть якщо ліки прийнято вчасно, згідно інструкції, від інфекцій, що передаються статевим шляхом, воно не захищає!

 

Залишити коментар