Постійна спрага: причини виникнення та способи її усунення

Людський організм являє собою складну систему, яка схильна до саморегуляції. Наш мозок влаштований дивним чином: коли люди відчувають дефіцит яких-небудь речовин, у них виникає бажання з’їсти або випити що-небудь з їх змістом.

Постійне відчуття спраги та сухості в роті якраз і стає одним з таких проявів.

Шляхи виведення рідини

Тіло людини на 80% складається з води. Вона забезпечує хід всіх реакцій, що відбуваються в організмі і виконує функцію природного розчинника. Тому підтримання її рівня необхідно для забезпечення нормальної життєдіяльності.

Якщо без їжі доросла людина може прожити до 30 днів, то при відсутності рідини смерть настає вже через 3 доби. Це обумовлено тим, що вода стрімко виводиться з організму в процесі життєдіяльності, а тому її резерви необхідно постійно поповнювати.

Основними шляхами виведення рідини можна назвати такі системи організму:

  • Видільна система. Рідина постійно фільтрується через нирки, осаджуючи у них надлишок солей і токсинів. Рідина проходить два циклу фільтрації: при першому утворюється кілька літрів первинної сечі, а при другому – її кількість зменшується до декількох сотень мл. Ця рідина вже і виводиться з організму. При надмірній кількості сечі і часті сечовипускання варто пройти діагностику, щоб виключити захворювання органів видільної системи.
  • Дихальна система. В процесі выдыхания повітря з організму виводиться велика кількість речовин – це і забруднення, які потрапили в легені, і вуглекислий газ, який утворився в тканинах і органах. Також з поверхні слизової оболонки випаровується велика кількість рідини – вона зволожує повітря, що вдихається людиною. І, відповідно, з видиханням ця рідина виходить з тіла людини.
  • Шлунково-кишковий тракт. Основним джерелом виведення рідини стає кишечник – в нормі через його стінки вода з їжі всмоктується. При розвитку інфекції або якого-небудь захворювання органів травлення, нормальний процес розщеплення поживних речовин порушується. Це стає причиною прискорення виведення харчових мас, для чого через стінки кишечника припиняється всмоктування рідини. В результаті ця рідина сприяє більш швидкому виведенню токсинів з організму. Цей процес проявляється діареєю.
  • Шкіра. На поверхні шкіри розташована велика кількість дрібних потових залоз. Через них природним чином здійснюється терморегуляція. З виділенням поту температура тіла, при необхідності, знижується. Це допомагає охолодити поверхню шкіри. Надмірна пітливість також може бути симптомом захворювання.

Важливо: Зневоднення організму починається з втрати рідини в розмірі 1% від маси тіла. При втраті 10% сповільнюються процеси життєдіяльності настільки, що людина впадає в кому. Втрата понад 20% рідини стає причиною летального результату.

При зниженні нормального рівня гідратації організм намагається заповнити її природним чином. Тому при надмірній втраті рідини людини постійно мучить спрага та відчуття сухості у роті.

Причини спраги і способи її усунення

Відчуття сухості в роті і виснажлива жага знайомі багатьом людям. Ці тривожні симптоми говорять про дефіцит води.

Цей стан може мати кілька причин:

  • Зневоднення. Часто причиною появи сухості в роті і сильної спраги стає різке зниження кількості рідини в організмі. Воно може бути обумовлено надмірним вживанням алкогольних напоїв і кави. Також спровокувати відчуття сухості у роті може надмірне фізичне навантаження, висока температура, діарея або втрата крові. Всі ці стани ведуть до зменшення кількості рідини в організмі і, як результат, сухості у роті.
  • Цукровий діабет. При цукровому діабеті сухість у роті зберігається навіть після великої кількості випитої води. І, незважаючи на те, що людину постійно мучить спрага, він часто відвідує туалет. Такий стан додатково супроводжується запамороченням, слабкістю і різким зміною ваги.
  • Захворювання, обумовлені зміною гормонального фону. При надмірній активності паращитовидних залоз в організмі людини призводить до виведення великої кількості кальцію. Це стає причиною втрати вологи, що проявляється відчуттям сухості в роті і постійною спрагою. При цьому додатково можуть проявлятися слабкість у м’язах, зміна кольору сечі, болі в кістках.
  • Застосування лікарських препаратів. Тривале використання різних лікарських засобів також може спровокувати сухість у роті і спрагу. До таких препаратів можна віднести сечогінні засоби, антибіотики, відхаркувальні та антигістамінні препарати. Якщо спрага з’явилася якраз після початку прийому лікарських засобів, варто порадитися з лікарем, щоб він призначив інші препарати, а пацієнт позбувся відчуття сухості у роті.
  • Захворювання нирок. Нирки є одним з головних органів, що відповідають за виведення надлишку рідини з організму. При порушенні їх функції спостерігається зневоднення, з’являється сухість у роті, яка може супроводжуватися надлишковою набряком, болем у ділянці нирок. При виникненні постійної спраги і почуття сухості в роті, які супроводжуються появою набряків, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Спрага і вагітність

Постійне відчуття спраги та сухості в роті при вагітності можуть проявлятися через недостатнє вживання рідини. У нормі при вагітності жінці потрібно вживати 0,3 л води більше, ніж до виношування дитини. Таке збільшення кількості рідини обумовлено тим, що для розвитку плоду необхідна вода, оскільки його організм перебуває в стадії активного розвитку.

При цьому загальна кількість випитої води не повинна перевищувати 2 л на добу. В іншому випадку, навіть незважаючи на спрагу і відчуття сухості в роті, буде з’являтися надлишкова набряклість.

При вагітності в організмі людини виробляється велика кількість ангіотензину. Це спеціальний білок, який виробляється при зміні мінерального балансу в організмі.

Вироблення ангіотензину починається з 26 тижня і може тривати до кінця вагітності. Білок стимулює підвищення навантаження на нирки, що призводить до частих сечовипускань, сухості в роті, постійній жадобі.

Позбавляємося від сухості у роті і спрагу

Щоб усунути цей неприємний ознаку, необхідно для початку виявити його причини. Якщо постійну спрагу провокує порушення водно-сольового балансу, викликане зневодненням, людині рекомендується пити рідину з вмістом електролітів. Така рідина допомагає швидко привести в норму водно-сольовий баланс і позбутися від набряклості.

При наявності постійної спраги та сухості в роті варто відмовитися від вживання напоїв з великою кількістю цукру – газованих, коли, соків і нектарів. Також рекомендується підтримувати оптимальну температуру вживаної води – крижана рідина не буде сильніше втамовувати спрагу.

Може допомогти корекція раціону – виняток із нього надмірно солоної, смаженої і жирної їжі. Збагачення раціону фруктами і овочами допомагає підтримати природний рівень гідратації. При сильній спразі додатково рекомендується полоскати рот прохолодною водою.

Якщо постійна сухість у роті і спрага зберігаються протягом тривалого часу, варто звернутися до лікаря. Він призначить необхідні аналізи і, при необхідності, підкаже, як саме можна провести лікування.

Залишити коментар