Постановка звука «Ш», «Щ»: артикуляційна гімнастика на шиплячі

Постановка шиплячих звуків «Ш» і «Щ» проводиться після того, як дитині успішно поставлений свистячий звук «З». Пов’язано це з тим, що у шиплячих і свистячих приголосних однаковий принцип освіти. Виглядає він так: повітряний струмінь, виходячи з дихального горла, проходить через щілину, утворену жолобком мови. При цьому мова злегка увігнутим, його бічні краї стосуються горбків альвеол.

Тренуємо органи мовного апарату

Для успішної постановки приголосного звуку «ш» найбільш корисними будуть такі вправи артикуляційної гімнастики:

«Широкий язичок»

Запропонуйте малюкові широко посміхнутися, як мавпочка. Дайте дзеркало, щоб йому було веселіше це робити. Потім попросіть посміхнутися, і трохи відкривши рот, показати широкий розслаблений язик «млинцем». Після цього нехай він покладе язик на нижню губу. Бажано утримувати язик в такому стані (виклавши на нижню губу) на рахунок від одного до п’яти.

«Сховай цукерку»

Попросіть юного учня викласти на нижню губку широкий язичок «млинчиком» (як описано в попередній вправі). Покладіть йому на краєчок язичка маленький шматочок який-небудь солодощі: зефіру, пастили або іриски. Тепер необхідно «заховати» шматочок солодощі в ротику, приклеївши його на небо, за верхніми зубками.

Важливий момент: рот дитини під час виконання цієї вправи не повинен відкриватися занадто широко, не більше ніж на 1,5–2 див. Вправа повинна виконуватися в повільному темпі, і це може бути важко, так як будь-який малюк буде намагатися з’їсти цукерочку швидше.

«Гриб-невеличка»

Для виконання цього завдання краще використовувати дзеркало.

Попросіть дитину, широко посміхнутися, відкрити рот і показати зубки. Потім він повинен постаратися притиснути все тіло язичка до неба. Утримуючи язик в такому положенні, потрібно постаратися відкрити рот якомога ширше. Якщо малюк подивиться в цей момент в дзеркало, то помітить схожість мови з тоненькою капелюшком маленького гриба, а вуздечки мови – з його ніжкою.

«Фокус-покус»

Це вправа відпрацьовує навички створення жолобка посередині язичка, що є важливим навиком для постановки надалі звуку «Ш».

Крок 1. Дитина «показує» широкий розслаблений язик. Трохи висовує його з ротика і укладає «млинчиком» на нижню губу. Рот залишається відкритий.

Крок 2. Притискає краю мови в такому положенні до бічних куточках рота, а сам язичок трохи звужує, формуючи «жолобок».

Крок 3. На кінчик носика малюка кладуть шматочок ватки. Попросіть дитину здути її, зберігаючи положення язика, описане у попередніх кроках.

Якщо завдання виконано правильно, то утворився під час видиху повітря пройде посередині «жолобка» і підніметься наверх, здуваючи лежить на носа ватку.

По закінченні артикуляційної зарядки бажано провести декілька вправ на тренування мовленнєвого дихання.

Вчимося вимовляти «Ш»

Якщо у дітей не було труднощів у вимові звуку «З», то проблем з постановкою приголосного «Ш» у них також, швидше за все, не виникне. Тоді можна братися до постановки звуку «Ш», і робити це краще наступним чином.

Крок 1. Запропонуйте малюкові вимовити «З», довгий «З-з-з», або проспівати склад «З-а-а-а». Візьміть дзеркало і попросіть його зафіксувати положення язика під час цього.

Крок 2. Під час виголошення довгого «З-з-з», користуючись шпателем або вказівним пальцем правої руки, підніміть кінчик язика дитини вище і трохи притримайте його за верхніми зубами. Необхідно, щоб мова торкнувся горбків альвеол.

Крок 3. Попросіть учня ще раз видихнути струмінь повітря, зберігши попереднє положення язичка, і ви чітко почуєте як «С-с-а» змінюється на «ша».

Увага: під час постановки звуку «Ш» дуже важливо стежити за тим, щоб діти не впиралися всім язичком в небо! Це може спровокувати невірне розташування органів мовлення під час вимови «Ш».

Результат:

В результаті правильно проведеної постановки приголосного «Ш» повинна виробитися наступна артикуляція цього звуку:

  • Губи мовця трохи круглены і трохи висунуті вперед.
  • Між верхніми і нижніми зубами в момент виголошення звуку зберігається відстань в 1 мм.
  • Широкий язик «лопаткою» піднято до альвеолах, але не стосується неба; між мовою і небом зберігається щілину.
  • Бічні краї язика щільно прилягають до основи верхніх корінних різців.
  • Повітряний струмінь, выдыхаемая при проголошенні «Ш» рясна і тепла.

Вчимося вимовляти «Щ»

Постановку приголосного «Щ» провести простіше, якщо використовувати базові моменти артикуляції м’якого звуку «C'». Якщо дитина успішно вимовляє м’який «З'» в складах «ся» «се», «сі», «сю», то у нього, швидше за все, не виникне проблем з постановкою звука «Ш».

Однак якщо вимовляння «Щ» викликає у дітей труднощі, то можна виконати механічну постановку цього звуку. Як це зробити?

Запропонуйте дитині вимовити склади «ась» або «ся». В момент виголошення малюком цих звуків, дорослий повинен шпателем (або вказівним пальцем) відкоригувати положення язичка, перемістивши його кінчик за основу верхніх різців.

Постановку звуку «Щ» можна спробувати провести і без механічної корекції. Для цього просто запропонуйте дітям поекспериментувати під час заняття, змінюючи положення язика в роті в момент виголошення ними складів «ся» і «ась». Проаналізуйте разом, що виходить в цьому випадку, які звуки?

Закріплюємо правильне вимова «Ш» і «Щ»

Для автоматизації вимови цих звуків використовуються класичні методи і прийоми: чистомовки, скоромовки, читання та аналіз текстів.

«Ш»

Наша Маша маленька, на неї шубка аленькая.

Ми давали Даші кашу,

Даша, Даша, їж, кашу!

У бабусі в шкатулці багато котушок. Наша кішка любить гратися котушками.

«Щ»

Щеня вколов тріскою лапку, йому боляче, він пищить.

Чепуруха у щигля щеголихою була.

Що ми знаємо про щеглах?

Щиглики – це маленькі гарні пташки, які селяться в широколистяних лісах. Їжа щеглов – насіння берези, осики і чортополоху. Щиглики люблять жити не тільки в лісах, а й поряд із людським житлом – у садах і парках. Щиглики в’ють гнізда високо на гілках дерев, а їх пташенята щеглята з’являються на світ з яєць дивного кольору – блакитного, з темними плямками і невеликими штрихами. Восени щиглики збираються у великі зграї і відлітають туди, де зима тепліша.

Проаналізуйте текст, використовуючи елементи завдань з розвитку мовлення. Попросіть дитину розповісти, що він дізнався про щеглах, що йому запам’яталося найбільше? Як називаються пташенята щеглов? Де живуть щиглики?

Під час виконання цього завдання слідкуйте за чистотою вимови звуків «Ш» і «Щ», при необхідності повторіть вправи для їх корекції і правильної постановки.

Постановка звуку «Ч» і «Щ»

Постановка звуку «Ш»

Залишити коментар