Порушення якості та кількості фолікулів: наслідки для жіночого здоров’я

Фолікули в яєчниках жінки дозволяють їй завагітніти, але тільки при їх нормальному дозріванні і гарному якості. Відхилення від норми чреваті розвитком кісти, а іноді і безпліддям. Причин, чому так відбувається, існує декілька, тому потрібно звертатися за медичною допомогою відразу ж при появі найменшого дискомфорту, так як жіноче здоров’я може сильно постраждати. Важливу роль відіграють розміри фолікулів, а також їх кількість.

Фолікул і його функція

Основна робота фолікулів лівого і правого яєчника – захист яйцеклітин від шкідливого впливу різних факторів.

Яйцеклітини, які знаходяться всередині фолікулів, ще не дозріли, тому їх захист, нормальний перебіг дозрівання і запліднення, протягом вагітності багато в чому залежать саме від здібностей фолікулів.

У особин жіночої статі розвиток статевої системи відбувається вже в перинатальному періоді – формується кількість фолікулів яйцеклітини і зміни кількості не відбуваються ніколи.

Один фолікул дозріває за місяць. Крім захисної функції вони виробляють жіночі гормони під назвою естрогени.

Норма кількості фолікулів, дозрівання в яєчниках

Їх кількість розраховується з урахуванням дня менструального циклу.

Наприклад, множинні, через 2-3 дні після місячних, не є патологією. Потім вони розвиваються по-різному.

У середині циклу один або два з них більше за інших. До кінця циклу залишається один великий. З нього-то і виходить дозревшая і готова до запліднення яйцеклітина. Цей фолікул називається домінантним, превалюючим.

Початок менструальних виділень свідчить про те, що стався розрив.

Коли норма порушується: причини і наслідки

Про порушення говорять в тому випадку, коли в одному яєчнику більше 10 фолікулів. Виявити патологію можна тільки за допомогою УЗД органів малого тазу. При цьому їх кількість не змінюється протягом циклу. Коли їх багато, то це зовсім не свідчить про якесь захворювання. Пояснити таке явище можна перевтомленням, частими стресами, емоційним перенапруженням. Їх кількість зазвичай приходить в норму після першої овуляції.

Недорозвиненість може бути спровокована й іншими причинами:

  • Неправильно підібрані оральні контрацептиви;
  • Порушення функції щитовидної залози;
  • Надмірна продукція пролактину;
  • Проблеми в роботі ендокринної системи.

Таке порушення і його причину можна виявити з допомогою низки діагностичних процедур і гінекологічного огляду.

У будь-якому випадку існує два варіанти розвитку порушення: перший – нормальний менструальний цикл з одним домінантним фолікулом; другий – домінантного немає, яйцеклітина не дозріває, цикл порушується, можливість запліднення відсутня.

В останньому випадку відбувається скупчення в організмі жінки чоловічого статевого гормону, що тягне за собою відсутність вагітності.

Роль домінантних фолікулів

Як правило, вони розвиваються неоднаково в двох яєчниках. Коли в обох діагностується за домінантним, то є шанс зачаття двійні. Але це станеться тільки в тому випадку, якщо вони обидва совулировали, що буває досить рідко.

Два домінантних фолікулів, дозрілі в одному яєчнику, збільшують шанси на багатоплідну вагітність.

Персистенція фолікула лівого або правого яєчника

Підтвердження такого діагнозу – дуже погані новини. Це означає, що домінантний фолікул розвивається як хоче до моменту розриву. В результаті він не дозволяє яйцеклітині вийти і з часом може перетворитися в кісту.

Персистенція перешкоджає овуляції. Патологію може спровокувати гормональний дисбаланс, надмірна кількість чоловічого статевого гормону. Несвоєчасне лікування призводить до безпліддя.

Лікування полягає в прийомі гормональних препаратів. Крім цього необхідно комплексно впливати на організм. Спочатку необхідно придушити чоловічі гормони. Терапія триває з 5 до 9 день циклу. Потім гормони вводяться внутрішньом’язово з 9 дня циклу. Терапія триває 5-7 днів. Крім того, проводиться стимуляція органів малого тазу. Для цього застосовують лазеротерапію, масаж, ультразвук.

Відсутність фолікулів в обох яєчниках

Такий стан обумовлено дисфункцією цих органів або раннім клімаксом. Порушення усувають за допомогою гормональної терапії.

Що це таке, якщо виявлені антральные фолікули в яєчниках

З розвитком технологій штучного запліднення вчені стали звертати увагу на якісний і кількісний склад яйцеклітин. Ці параметри дозволяють оцінити, наскільки високий шанс у конкретної жінки завагітніти. В цих цілях був розроблений підрахунок антральних фолікулів.

Що таке антральные фолікули?

Це фолікули, розмір яких не перевищує 8 мм. Вони підраховуються з допомогою трансвагінального УЗД. Підсумки їхнього підрахунку дозволяють встановити оваріальний резерв – кількість яйцеклітин, готових до негайного запліднення.

Якщо антральних менше 4, стимуляція яєчників буде низькою, ймовірність вагітності така ж, тому рекомендується проводити ЕКО. Якщо їх близько 7, можна спробувати зачати малюка самостійно.

Коли ж їх кількість коливається від 18 до 26, то можливість вдалого зачаття найвища.

Якщо ж їх більше 26, то існує ймовірність розвитку полікістозу яєчників.

Що це значить, якщо виявили багато фолікулів в яєчнику

Така патологія може бути спровокована прийомом гормональних контрацептивів, підвищенням пролактину, стресом, різким схудненням, ожирінням, ендокринними порушеннями. Це означає, що вагітність на фоні захворювання малоймовірна, так як супроводжується безліччю порушень статевої сфери.

Дана патологія називається полікістозом, але із зростанням кіст не має нічого спільного. В обов’язковому порядку жінка повинна пройти комплексну діагностику. При підтвердженні діагнозу приступають до лікування.

Терапія спрямована на досягнення наступних результатів:

  • зниження рівня чоловічих гормонів;
  • нормалізацію циклу, якщо він порушений;
  • вагітність (якщо необхідно);
  • профілактику обміну речовин.

Терапія може включати низькокалорійну дієту, гормональні препарати, метаформин, антиандрогени, що стимулюють овуляцію кошти.

Якщо консервативне лікування малоефективне, вдаються до хірургічного втручання.

Необхідність пункції при полікістозі

Якщо на УЗД збільшений яєчник і в ньому безліч фолікулів невеликого розміру, які не дозрівають і не ростуть, то їх називають кістами. Пункція дозволяє оцінити фолікулярну рідину, виявити причини патології, зробити прогноз на майбутнє.

Процедура виконується тонкою голкою під контролем УЗД. Вилучений матеріал відправляється на лабораторне дослідження. Діагноз «полікістоз» ставлять при проблемах з циклом або відсутності овуляції більше півроку, підвищений рівень чоловічих гормонів.

Вдаються до пункції і для видобутку готових яйцеклітин для ЕКО. Процедуру проводять під загальним наркозом. Після пункції фолікулів у жінок часто болять яєчники. Крім того, присутня напруга внизу живота, незначні кров’янисті виділення і підвищення температури до субфебрильних показників.

До цих симптомів може додатися нудота, блювання, діарея. При появі яскраво вираженого дискомфорту необхідно одразу ж звертатися до лікаря.

Залишити коментар