Порушення сну у дітей: чим викликано, які ознаки і як його лікувати?

Приводом для звернення до лікаря для молодих батьків може стати будь-тривожний симптом. Коли мами помічають, що малюк погано спить, вони теж зазвичай поспішають відвідати педіатра. Така турбота про карапузе похвальна, але не варто відразу панікувати. Так, і порушення сну у дітей зазвичай турбує батьків.

Це явище може бути межею норми, має цілком логічне пояснення з точки зору фізіології. У цьому випадку потрібно просто спостерігати за малюком, а якщо нормальний відпочинок не відновиться, звертатися до лікаря. Але буває і так, що ці розлади нормою не є, а визначити явище можна по ряду ознак.

Норма

Зазвичай міцний сон порівнюють з дитячим. Але батьки, в родині яких з’явився немовля, знають, що далеко не завжди його нічний відпочинок спокійний і безтурботний. Багато хто вважає, що у грудних малюків він повинен бути таким же спокійним, як і у дорослої людини. Насправді крихти дійсно сплять багато, але не непробудно, і це є нормою.

У період внутрішньоутробного розвитку плід не відрізняє ніч від дня, тому і його відпочинок не залежав від часу доби.

Він змінювався неспанням залежно від втоми плода.

При народженні малюк ще якийсь час не може адаптуватися до змін доби, а його відпочинок продовжує не залежати від часу доби. Вночі він може прокидатися і будити всю сім’ю, а вдень міцно спати. Пробудження дітей у цей період викликано потребою у харчуванні та спілкуванні з навколишнім світом і батьками.

Відпочинок крихти ділиться на кілька фаз:

 • Засипання;
 • Поверхневий або швидкий;
 • Глибокий або повільний.

У немовлят поверхнева фаза переважає, займаючи близько 80% від всього часу відпочинку. До напіводнорічного віком вона стає коротшою (близько 50%), до трьох років на нього припадає приблизно 30%. У дітей старшого віку і дорослих ця фаза становить близько 20% часу.

Поверхнева фаза сну у дітей характеризується деякою беспокойностью. Пов’язано це з
продовженням формування нервової системи малюка, засвоєнням мозком отриману під час неспання інформацію.

Ці процеси можуть супроводжуватися рухами очних яблук, посмішкою, нерівним диханням, вздрагиванием. Через хвилин 20 ця фаза змінюється глибокої. Дихання малюка стає рівним, очні яблука перестають рухатися. У цей період дитина може потіти, а розбудити його досить складно.

Всі ці явища вважаються нормою для маленької дитини, а щоб він спокійно спав, необхідно перші 20 хвилин його відпочинку тримати малюка на руках, і тільки потім переміщати в манеж. Але можуть бути і інші прояви, що свідчать про порушення.

Симптоми

За якими ознаками можна визначити, що у дитини порушений процес відпочинку?

 • Бруксизм. Під ним розуміють скреготіння зубами. Бруксизм може зустрічатися як у маленьких дітей, так і у підлітків. Як правило, він проявляється у хлопців віком 10-12 років і нерідко пов’язане з прискореним серцебиттям, перепадами тиску, нерівним диханням. При таких симптомах слід звернутися до стоматолога, оскільки може руйнуватися емаль зубів, і невропатолога;
 • Здригання. Що стосується немовлят, здригання у батьків повинні викликати настороженість, якщо вони спостерігаються у фазі глибокого сну, оскільки в цьому випадку вони можуть свідчити про наявність порушень. Один з найсерйозніших провокаторів, який необхідно виключити – епілепсія. Групу ризику складають діти, яким при народженні поставлений діагноз «гіпоксія», а також дитини з вадами внутрішньоутробного розвитку;
 • Ходіння уві сні. Найчастіше спостерігається у дітей 5-8 років. Характеризується явище нічним
  пробудженням і проявом активності. Незважаючи на те що очі дитини відкриті, він знаходиться в стані відпочинку, його рухи невпевнені, але спотикання про предмети меблів не відбувається;
 • Говоріння уві сні. Нерідко це явище зустрічається разом з ходінням. Дитина не пробуджується, але говорить уривчастими фразами, видає звуки, а іноді може говорити цілими зв’язковими монологами. Як і у випадку з ходінням, діти не пам’ятають на ранок про те, що було з ними вночі. Обидва ці явища найчастіше зустрічаються у дітей шкільного віку;
 • Пробудження вночі. Якщо вони часті, на них варто звернути увагу. Основні причини нічних пробуджень у немовлят описані вище, але якщо дитина часто прокидається в глибокій фазі, потрібно просто відучити від цього, намагаючись не брати його на руки кожен раз при пробудженні, щоб втішити;
 • Порушена ініціація сну. Проявляється вона в небажанні засипати у встановлений режимом час. Малюки намагаються продовжити час неспання, знаходячи причини не спати. Як правило, це явище спостерігається у дошкільнят.

Також у чада можуть спостерігатися такі симптоми, як хропіння, утруднене дихання, яке може бути викликане збільшенням мигдаликів або аденоїдів, які порушують нічний сон, змушуючи малюка дихати ротом.

Дітей будь-якого віку можуть турбувати нічні кошмари і страхи. Що стосується перших, вони змушують дитину прокидатися, при цьому своє сновидіння він добре пам’ятає. Страхи ж зазвичай турбують дітей віком до 6 років. Проявляються страхи плачем, іноді криками серед ночі. Малюк при цьому повністю не пробуджується, тому вранці, як правило, не пам’ятає про те, що його турбувало, і що він взагалі прокидався.

Виділяють наступні види розлади сну:

 • Первинне – не супроводжується недугами;
 • Вторинне – обумовлене патологіями.

Причини

Щоб усунути розлади, необхідно з’ясувати, які чинники їх провокують.

Якими можуть бути причини порушення сну?

 • Фізіологічні особливості;
 • Захворювання дитини, в тому числі неврологічного характеру;
 • Емоційна перевантаження.

До фізіологічним особливостям відносять, зокрема, протягом фази снів у немовлят.

Нерідко поведінка малюка під час відпочинку змінюється після досягнення піврічного віку.

Він може прокидатися вночі, намагатися встати на карачки, плакати, вередувати, що, як правило, не свідчить про порушення сну у маленької дитини. Обумовлені ці явища аналізом всього побаченого за день.

Якщо при цьому малюк добре себе почуває протягом дня, він веселий і бадьорий, турбуватися не варто. Схлипування і капризи можуть бути свідченням емоційного перезбудження, яке викликане багатством емоцій, отриманих за день.

Кольки, поява перших зубів теж може стати причиною розладу. Зверніть також увагу на одяг дитини – не тисне вона йому, з якого матеріалу вона виконана. Можливо, відпочинок карапуза просто некомфортним. Провокатором занепокоєння може стати перегрів. Зверніть увагу, не жарко дитині.

Лікування

Є ряд ознак, які повинні стати приводом для звернення до лікаря. При виявленні патологій він призначить лікування, але саме по собі порушення сну карапуза в медикаментозному лікуванні, як правило, не потребує.

Приводи для звернення до лікаря:

 • Нерівномірне дихання протягом усього періоду відпочинку;
 • Розлад, що триває більше 3-х місяців;
 • Енурез;
 • Погіршення загального самопочуття карапуза, млявість, поганий настрій.

Що можна зробити, щоб карапуз спав спокійно?Слідкуйте за тим, щоб він не проявляв надмірну активність за 1-2 години до відпочинку. Забезпечуйте оптимальну температуру повітря в його спальні (близько 20 градусів).

Захистіть дитину від перегляду занадто барвистих мультфільмів зі спецефектами, особливо на ніч.

Багато мам виробляють лікування цього явища самостійно за допомогою розтирання ефірними маслами і відварами трав, але ці методи необхідно погоджувати з педіатром.

Як бачимо, занепокоєння малюків під час відпочинку не завжди є приводом для паніки. Необхідно забезпечити дитині комфортні умови, ласку і турботу, щоб дитина знайшла спокійний сон.

Залишити коментар