Поради сімейного психолога про те, як врятувати шлюб

Як могло вийти, що ваша дружна сім’я ось-ось розпадеться ? Що стало причиною: зради, охолодження почуттів, нездоланні побутові проблеми? А головне, як врятувати шлюб, що розвалюється? Відповіді на ці питання шукають багато сімейні пари, опинившись на межі розлучення.

Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся думку сімейних психологів про те, як врятувати шлюб і уникнути розлучення.

Причини розлучень

На жаль, Росія є одним зі світових лідерів за кількістю розлучень. За статистикою розпадається кожен другий офіційно укладений шлюб. Причин для розлучень багато.

Основні з них:

 1. Подружня невірність. В даний час все більш втрачаються традиційні цінності. Чоловіча зрада стала мало не нормою відносин навіть в офіційному шлюбі. Але зрада – це завжди удар по відносинам. Жінки, а чоловіки ще більшою мірою, не готові миритися з невірністю партнера. Подружжя не знаходять в собі сили простити після зради другу половинку і сім’я розпадається.
 2. Алкоголізм і наркоманія. Найбільший відсоток розлучень саме з цієї причини. Ініціатором розірвання шлюбу, як правило, є жінка. Не в силах змінити ситуацію, вона вирішується розлучитися. Часто буває, що це єдиний вихід для того, щоб зберегти життя та здоров’я своє та дітей.
 3. Бідність і побутова невлаштованість. Ця причина дуже часто випливає з попередньої.
  Розпадаються пари, де згубною звичкою страждає один з подружжя, а другий, частіше це дружина, несе на собі всю вагу матеріальних витрат на утримання сім’ї. Буває і так, що запити в матеріальному відношенні у одного з подружжя не збігаються з можливостями іншого. Виникають на цьому грунті конфлікти також серед найпоширеніших причин розлучень. До цих проблем часто примикають відсутність власного житла і побутова невлаштованість.
 4. Нездатність пари будувати сімейні стосунки. Дуже часто молоді подружжя не можуть побудувати повноцінні сімейні відносини. Вступивши в шлюб, вони не готові повністю взяти на себе відповідальність за сім’ю. Звідси невміння організувати побут, втручання родичів у їх особисте життя, перевагу відпочинку в сімейному колі спілкування з друзями та подругами.

Причиною розлучення може стати також сексуальна незадоволеність, неможливість завести дитину, роздільне проживання, різні інтереси і виховання і навіть захоплення комп’ютерними іграми і мережами Інтернет.

Як зберегти сім’ю?

Складно визначити, яка з причин стає точкою відліку краху шлюбу. Можливо, таких причин кілька. Відповідь на питання: «чи Варто рятувати шлюб, що розвалюється?» кожна людина може дати тільки сам. А ось зусилля по його порятунку повинні вживати обоє.

Ініціатива, як правило, виходить від жінки. Невипадково саме її називають берегинею домашнього вогнища.

Дії з порятунку відносин повинні бути продуманими. Постарайтеся поглянути на ситуацію з боку, виключіть крики, скандали, бурхливі сцени зі з’ясування стосунків. Прийміть зважене рішення: бути чи не бути вашим шлюбного союзу. Якщо є любов, діти, вас пов’язує багато спільного, звичайно, таку сім’ю просто необхідно зберегти. Якщо ж залишилася вона втома від невдалих відносин, життя з чоловіком стає нестерпним, то подумайте: чи варто зберігати такий шлюб?

Вирішивши зберегти сім’ю, виконуйте наведені тут поради професійних сімейних психологів:

 1. Потрібно сказати собі: «Стоп!». Припинити скандали і з’ясування відносин. Забути про зради, образливі слова, негарні вчинки. Тим більше не згадувати, як вас образили інші чоловіки. Не порівнювати чоловіка з іншими чоловіками. Не намагатися помститися.

Постарайтеся щиро пробачити партнера. Це дуже важко. Але зробити це необхідно, якщо ви хочете, щоб ваша пара не розпалася.

 1. Почати розмовляти. Не з’ясовувати стосунки, а саме розмовляти. Намагайтеся уникати теми розлучення. Не намагайтеся з’ясувати хто правий, а хто винен. Знайдіть спільну тему для бесіди: навчання дітей, покупки, проблеми родичів. Обговорення проблеми, яка цікавить вашого чоловіка, зблизить вас.
 2. Не приймайте спонтанних рішень. Говоріть і робіть тільки обдумано. Пам’ятайте, що ситуація напружена до межі і будь-яке слово, сказане зопалу, може звести нанівець всі ваші зусилля з порятунку сімейних відносин.
 3. Не замикайтеся в собі. Пам’ятайте: ваш чоловік теж, як і ви переживає за долю шлюбу. Позиція «Я з тобою не розмовляю» – не кращий спосіб, як врятувати шлюб. Вислухайте чоловіка, постарайтеся зрозуміти, прийняти до уваги його, можливо, справедливі претензії.

Це страшне слово: зрада

Статистика стверджує, що на першому місці серед причин розлучень або ситуацій, коли пара знаходиться на межі розпаду, коштує зрада. Зради, як не дивно, бувають різні: по дурості, під алкоголем, з-за того, що людина так вихований і невірність для нього не є чимось аморальним, тому, що закохався і так далі. У будь-якому випадку зрада – це прикро і боляче.

Прощати чи чоловіка? Потрібно рятувати шлюб після трапилася зради? На ці питання може відповісти тільки сама жінка. Відповісти виважено і спокійно.

Найважливішими факторами на користь збереження сім’ї тут виступають:

 • бажання чоловіка врятувати шлюб;
 • наявність любові і поваги між партнерами;
 • готовність чоловіка розірвати стосунки з коханкою і ніколи їх не поновлювати.

Якщо ви вирішили врятувати шлюб навіть після зради:

 • Не розповідайте про зраду нікому. Навіть мамі чи найкращій подрузі. Втручання третіх осіб тільки погіршить ситуацію;
 • Не замикайтеся в собі. Якщо ви в змозі говорити з чоловіком на цю тему, постарайтеся без скандалів обговорити її;
 • Постарайтеся щиро пробачити. Не вдавайте, що пробачили, якщо цього не відбулося. Краще перечекайте деякий час.

Все залежить від жінки

На завершення статті ще раз повторимо, що збереження сім’ї – це зусилля і працю двох. І все-таки жінка повинна зробити перший крок на цьому тернистому шляху.

Наведені тут поради жінкам, як врятувати шлюб, не нові, але дотримуючись їх, можна уникнути найбільш поширених помилок і врятувати стосунки.

Чого не можна робити жінкам, якщо вони хочуть врятувати сім’ю:

 • Не сваріть і не критикуйте чоловіка при сторонніх, особливо при друзів, родичів, батьків. Це викличе тільки злість і відчуження.
 • Не критикуйте його родичів, особливо маму. Тему поганий родні краще взагалі не торкатися.
 • Не живи минулими образами. Не треба весь час нагадувати, що чоловік «страшно» винен перед вами.
 • Не критикуйте чоловічі гідності та ділові якості чоловіка. Не порівнюйте його з іншими чоловіками, особливо в сексуальному плані. Таку критику він не пробачить ніколи.
 • Не маніпулюйте чоловіком. Спроби сльозами і благаннями викликати жалість і співчуття тільки дратують. Особливо якщо в процес залучені діти.
 • Не допускайте, щоб чоловік бачив вас недоглянутою і неохайною. Слідкуйте за своєю зовнішністю. Ви повинні бути найпривабливішою.
 • Не втрачайте інтерес до життя. Знайдіть собі хобі, причитайте книгу, влаштуйтеся на нову роботу. Нехай чоловік бачить, що поруч з ним самодостатня цікава жінка.
 • Не залишайте без уваги дітей і домашнє господарство. Хороша мати і чудова господиня – ось кого втратить ваш чоловік у разі розлучення.

Що потрібно робити жінкам, щоб зберегти шлюб:

 1. Проявляйте інтерес до повсякденних справах чоловіка. Ненав’язливо поцікавтеся, як справи на роботі. Якщо чоловік йде на контакт, знайдіть спільні теми для розмови.
 2. У повсякденному житті жартуйте частіше і частіше посміхайтеся. Реагуйте на жарти партнера. Це зближує і відволікає від проблем. Інколи достатньо однієї щирої посмішки замість довгих розмов і з’ясувань відносин.
 3. Дякуйте. Якщо ви бачите, що чоловік мріє примиритися, допомагає вам, робить компліменти, дарує квіти, обов’язково подякуйте.
 4. Поміняйте алгоритм своєї поведінки. Якщо ви завжди вели себе стримано й холодно, відпускаючи їдкі і уїдливі зауваження на адресу чоловіка, то один раз можна влаштувати справжній скандал і висловити всі образи. Така шокова терапія допоможе чоловікові тверезо поглянути на проблеми в сім’ї. Але не захоплюйтеся. Постійні скандали вам не до чого.
 5. Проводите час з дітьми. Залучайте чоловіка до спільного проведення часу з дітьми. Гуляйте в парку, сходіть у цирк, відмітьте день народження.
 6. Змініть імідж. Поміняйте зачіску, макіяж, парфуми. Чоловік повинен бачити перед собою найкрасивішу жінку.
 7. Ненадовго зникніть з його життя. Провідайте маму чи подругу. Візьміть з собою дітей. Чоловік, можливо, спочатку і зрадіє волі, але з часом почне сумувати з того, що завжди було поруч – по родині.
 8. Знайдіть спільну справу. Пристрій дитячого куточка на дачі, догляд за домашніми вихованцями, допомога батькам – все це об’єднує сім’ю, адже необхідно обговорювати і приймати спільні рішення. Обов’язково залучіть до спільних справах дітей.

Бажаючи зберегти сім’ю, жінка повинна проявити ніжність і такт, доброту і чуйність, а також твердість характеру, цілеспрямованість, вміння взяти відповідальність на себе.

Але пам’ятайте, що не варто рятувати стосунки, коли в них немає взаємної поваги, якщо на всі ваші зусилля у відповідь слідують холод і хамство. Якщо чоловік страждає алкоголізмом або вживає наркотики, і не бажає лікуватися.

Якщо підняв на вас руку. Єдиний вихід для жінки в цьому випадку: швидше розлучитися і знайти своє щастя з гідним чоловіком.

Залишити коментар