Поради батькам щодо виховання дітей від психологів

При купівлі комп’ютера, смартфона, пральної машини або автомобіля ви швидше за все цікавитеся що і як з ними робити. Хтось віддає перевагу з’ясувати по-максимуму у продавця-консультанта, деякі читають книжечку з інструкціями, дивляться ролики в мережі, читають статті або запитують у більш просунутих друзів-подруг.

Але до дитини не додається мануал користувача або роз’яснення досвідченого продавця. І часто батьки намагаються виховувати по-старому – так, як було прийнято в їх сім’ях і як виховували їх самих. Це теж саме, як використовувати одну програму прання на сучасній пральній машинці, не користуватися пультом для перемикання теле-програм або тільки дзвонити іншим людям за допомогою смартфона і при цьому шукати, як обертати диск з цифрами. Закликаю вас розвиватися в області взаємодії з дітьми, дізнаватися нові методи і пам’ятати, що зараз народжуються зовсім інші дітки і кожен з них унікальний.

Хто може надати допомогу батькам в настільки непростій справі, як виховання дитини? Хто дасть важливі і необхідні поради батькам щодо виховання дітей?

Мистецтво виховання тісним чином пов’язана з трьома галузями науки, присвяченій вивченню людини: це педагогіка, психологія, біологія. Тому, для тих батьків, яким небайдужі проблеми дитячого виховання зовсім незайвими будуть консультація дитячого лікаря, думку педагога, ну а найбільш універсальними та інформативними будуть поради психолога по вихованню дітей.

Багато хто з нас не народилися зразковими вихователями і вже точно не мають диплома психолога, а кому-то рутина педагогіки здасться нудною і нецікавою. Для того щоб зорієнтуватися в тому морі інформації, яка пов’язана з порадами по вихованню дитини, достатньо виділити і проаналізувати основні рекомендації психологів і педагогів. Розуміння цих моментів істотно полегшити батькам процес взаємодії з підростаючим поколінням.

Базова потреба дитини

З’явившись на світ, людське дитинча знаходиться в повній залежності від своїх батьків. Без їх уваги та догляду він може померти, адже у нього немає можливості подбати про себе самостійно – він не пересувається, не може забезпечити себе їжею.

Розуміння того, що батьки, їхня турбота і увага є для нього гарантією виживання, закладено в його життєву програму, воно ірраціональне і є його невід’ємною частиною.

Дуже важливо для дитини в перші хвилини і дні свого життя — це встановити і утримати контакт, що свідчить про його глибоку зв’язку з батьками. Саме розуміння цього механізму, прийняття його на емоційному рівні, дозволить батькам досягти максимального взаєморозуміння з дитиною в подальшому.

Пам’ятайте, що найчастіше капризи маленької дитини викликані саме його потребою постійно підтверджувати батьківську прихильність.

Довести дитині, що він любимо і тісно з вами пов’язаний це дуже просто — достатньо взяти його на руки, підбадьорити ласкавим словом, обійняти і заспокоїти.

Поведінка дитини — «дзеркало» поведінки батьків

Пам’ятайте, що більша частина поведінкових реакцій дитини обумовлена тим, що він щодня бачить перед своїми очима.

Батьки дозволяють собі різкі висловлювання на чиюсь адресу, ведуть себе чемно по відношенню до оточуючих, не помічають потреб тих, хто в них потребує, — і у дитини з’являється не найкращий приклад для наслідування. Адже саме батьків дитина свідомо чи несвідомо копіює, саме їх поведінку, звички і спосіб життя закладають у маленької людини систему цінностей, керуватися якої він буде протягом усього свого життєвого шляху.

Ваше дитинство належить тільки вам

Вкрай небажано проектування особистого дитячого досвіду батьків на своїх дітей.

«У нього все буде не так, як у мене», «його ніхто не буде напихати морквиною», «їй не доведеться займатися цим противним плаванням», або навпаки: «я вчилася грати на піаніно – і їй (йому) не завадить». Знайомі слова? А між тим дитина цілком може любити морквину, отримувати дикий захват на заняттях з плавання, але для його батьків, обмежених рамками свого, часто негативного дитячого досвіду, це може залишитися невідомим.

Якщо проаналізувати ці спостереження, то стає ясно, що батьківські уявлення про те, що для дитини погано, а що добре, тісно пов’язані з уявленнями про це їх же батьків і матерів, які, як це не гірко визнавати, навряд чи були ідеальними педагогами. Тому бажано використовувати виключно позитивний досвід вашої дитячого життя, пам’ятаючи, однак, про зворотній бік медалі – те, що виявилося корисним і потрібним одній дитині не обов’язково підійде і буде необхідним для іншого.

Заборони? Ні! Рамки та обмеження — Так!

Прогулюючись поряд з дитячим майданчиком, часто можна чути потік батьківських окриків: «я забороняю тобі лазити туди-то», «не смій робити те-то», «ось ти в мене зараз отримаєш!» і так далі. Тим більше дивно, що реакція на такі ультимативні заяви батьків, непомітна, а ефективність їх дорівнює нулю. Дитина обов’язково відшукає спосіб зробити те, що йому треба, використовуючи при цьому рідкісну винахідливість і кмітливість.

Більш ефективним методом, ніж роздратовані крики, буде розробка (можна) спільно з дитиною системи обмежень, що дозволяють робити йому багато чого, але в заздалегідь обумовлених межах.

Якщо перед виходом з дому обговорити список місць, які ви знайшли цікавими і безпечними для прогулянки, пояснивши своє рішення, а під час прогулянки кілька разів нагадати і ще раз загострити увагу на цих моментах, то необхідність обсмикувати і кричати на дитину на вулиці відпаде сама собою.

Ти мене слухаєш?

Більшість проблем у взаєминах дітей і батьків виникає з причини «зламаного телефону», пам’ятаєте цю гру?

Даний слово поки пройде ланцюжок усіх гравців до кінця її вже може виявитися зовсім іншим словом – так воно спотвориться протягом свого шляху. Також і в спілкуванні з дитиною – його поведінка далеко не завжди чітко співвідноситься з тим, що він говорить, а його слова іноді прямо суперечать тому, що він робить.

Для того щоб налагодити взаєморозуміння, бажано пам’ятати про наступне:

  • Дитина має право на емоції. Розділивши їх з ним («я розумію, що ти схвильований», «мені зрозуміло, що тобі образило»), ви допоможете йому впоратися з почуттями, що допоможе знайти ефективне рішення виниклої проблеми.
  • Вчіться взаємодіяти: описуючи проблему, намагайтеся робити це коротко, але ясно, надаючи максимум інформації, не забуваючи згадати про свої відчуття у зв’язку з тим, що відбувається.

Пам’ятайте, що основні фактори, що впливають на ваші взаємини з дитиною – це прихильність і любов. А поради кваліфікованих спеціалістів, психологів і педагогів допоможуть зробити ці відносини цінними і довірчими, для всієї сім’ї.

Психолог і гештатльт-терапевт про виховання дітей:

Залишити коментар