Попереково-крижовий остеохондроз: симптоми і лікування

Причиною болів в спині часто є попереково-крижовий остеохондроз. Симптоми і лікування цієї патології слід приділити особливу увагу, так як запущена хвороба погано піддається медикаментозної терапії і значно погіршує прогноз. Що робити, куди йти і чим лікуватися, якщо турбує біль в хребті?

Ще раз про остеохондрозі: у чому суть проблеми і легко її усунути?

Поперековий остеохондроз ще та болячка! Якщо Ви махнете на нього рукою (несильно болить — і гаразд), справа може закінчитися паралічем нижніх кінцівок. Захворювання полягає в тому, що відбуваються патологічні зміни в міжхребцевих дисках, які тягнуть за собою зниження гнучкості хребетного стовбура і біль. Відстань між хребцями зменшується, затискаються нерви і судини. Головна причина таких неприємностей – неправильний розподіл навантаження на різні відділи хребта.

Відразу треба сказати: остеохондроз – невиліковне захворювання, від нього можна позбутися повністю ні аптечними, ні народними засобами. Мета лікування полягає в тому, щоб загальмувати патологічний процес і прибрати симптоми, які не дають пацієнтові вільно дихати. При правильному підході і ставленні до своєму хребту можна надовго прибрати болючі прояви і жити повноцінним життям. Але лікуватися доведеться довго. У важких випадках порятунком стає операція.

За якими ознаками дізнаються остеохондроз?

Симптоми радикуліту (як в народі називають остеохондроз поперекового відділу) можна помітити лише на 2 та 3 стадії. Єдине виключення — коли він є наслідком переохолодження або стресу. Тоді напад кинджальної болю дає про себе знати вже на першій стадії.

Головні симптоми хвороби:

 • біль та відчуття оніміння в області попереку. На перших порах такі відчуття виникають при фізичному навантаженні або різких рухах. Поступово вони набувають постійний характер. Біль невиражена, ниючий, але на останніх стадіях вона дає про себе знати навіть при чханні або кашлі;
 • хронічна втома і депресія;
 • зниження чутливості нижніх кінцівок;
 • зменшення рухливості попереково-крижовій області.

Якщо відбувається утиск нерва, то з’являються й інші ознаки порушень будови хребетного стовпа, а саме:

 • м’язова слабкість;
 • стріляючий біль в нижній частині спини;
 • пригнічення сухожильних рефлексів;
 • рясне потовиділення;
 • холод у ногах;
 • збій в діяльності внутрішніх органів (зокрема, сечостатевої системи).

Хвороба проявляється і неспецифичными симптомами. Людина стає дратівливою, швидко втомлюється, під вечір відчуває себе розбитим, погано спить. Може розвинутися мігрень.

Якщо ігнорувати симптоми попереково-крижового остеохондрозу і не починати лікування, навіть коли турбує біль, то вона почне віддавати в стегно і гомілку. По попереку піде холод (або жар). Приєднається парестезія — мурашки по шкірі. Такі неприємності куди гірше – простріли в ногу і пальці, викривлення хребта, кульгавість, труднощі з пересуванням, нетримання сечі і калу.

Що необхідно для постановки діагнозу?

Перше — це сходити до невропатолога. Він розпитає пацієнта про самопочуття, обстежує хребет методом пальпації. Встановити стадію хвороби можна за ступенем вираженості кіфозу і лордозу. Але для точного діагнозу сьогодні використовуються МРТ або КТ.

Як полегшити стан хворого і загальмувати остеохондроз?

Лікувати остеохондроз, локалізований в поперековому відділі, треба комплексно. Терапія включає такі заходи:

 • медикаментозне вплив – анальгетики, НПЗП, міорелаксанти, новокаїнова блокада, розігріваючі, знеболюючі, протизапальні мазі і гелі;
 • фізіотерапевтичні процедури;
 • мануальну терапію;
 • сеанси масажу;
 • лікувальну гімнастику;
 • лазерну декомпресію міжхребцевого диска;
 • іноді потрібна операція з видалення грижі.

Треба робити ін’єкції і які?

Чомусь серед пацієнтів існує думка, що неможливо вилікувати остеохондроз попереково-крижового відділу хребта, якщо лікування не включає уколи. Насправді до таких маніпуляцій доцільно вдаватися тільки в стадії загострення. Тоді лікар може призначити такі препарати, які вводяться ін’єкційно:

 • Кетонал – нестероїдний протизапальний засіб. Усуває біль та запалення. Негативно впливає на шлунок;
 • Диклофенак — препарат з розряду НПЗП. Допомагає купірувати біль, гальмує запальний процес. Досить токсична засіб;
 • Мильгамму. Комбіноване ліки, що діє у трьох напрямках: знеболює, нормалізує кровообіг, налагоджує роботу НС;
 • Вітамін Ст. Допомагає зняти м’язову напругу і відновити нормальний кровотік.

А чи буде результат?

Багато хто сумнівається в тому, чи варто втручатися в такий делікатний орган, як хребет. Адже існує маса прикладів того, що, незважаючи на зусилля з боку медиків і пацієнта, так і не вдалося перемогти остеохондроз попереково-крижового відділу хребта. Лікування (відгуки це доводять) зазвичай починається з блокади або знеболюючих уколів. Ці заходи допомагають. Бувалі пацієнти стверджують, що блокада змусить забути про проблеми з хребтом на 3-6 місяців. Вона швидко вгамує біль і ліквідує запалення. Але блокада завдає шкоди здоров’ю, тому, незважаючи на очевидний результат, захоплюватися таким лікуванням не варто.

Набагато більше користі принесуть тим, у кого виявлено остеохондроз попереково-крижового відділу хребта, вправи. Їх можна виконувати самостійно (на що не у всіх вистачає сили волі) і з інструктором. Щоб лікувальна гімнастика допомогла одужання, слід займатися довго і регулярно. Заняття фізкультурою від випадку до випадку нічого не дадуть! Тривалість тренувань – 30 хв. Вправи виконуються лежачи і стоячи.

Більшість пацієнтів позитивно відгукуються про фізіотерапії. Багатьом допомогло мануальний вплив.

Таким чином, поліпшити свій стан при поперековому остеохондрозі і уникнути ускладнень можна. Але доведеться знайти грамотних лікарів, набратися терпіння і прикласти зусилля. Ні в якому разі не пускайте все на самоплив. Пам’ятайте: кожен третій випадок інвалідності пов’язаний саме з цим захворюванням!

Залишити коментар