Післяпологова депресія симптоми і лікування

Ще в період вагітності майбутня матуся готується, в тому числі і психологічно, до свого нового статусу і всіх труднощів, пов’язаних з цим періодом. Однак, у багатьох цей момент закінчується не так благополучно, як хотілося б. Післяпологова депресія — особлива форма депресивного розладу, настає у жінок після появи на світ малюка. Вміння своєчасно розпізнати подібне відхилення і вжити необхідні заходи вкрай важливо.

Загальне уявлення

Тимчасова пригніченість у післяпологовий період — явище звичайне. Проте нерідко ця проблема набуває іншого протягом і вже можна говорити про розвиток післяпологової депресії, яка характеризується наступними показниками:

 • глибина;
 • тривалість;
 • відсутність бажання що-небудь робити.

З часом основні прояви післяпологової депресії згасають і виникає тенденція до хронічного перебігу недуги.

Складність полягає в тому, що післяпологова депресія не визнається ні матір’ю, ні її найближчим оточенням, і тим більше мова не йде про який-небудь лікуванні. Разом з тим близько 20% народили жінок через рік після знаменної події все ще перебувають у депресивному стані.

Згідно зі статистикою, післяпологова депресія може настати у 10-15% жінок, але вона носить, як правило, епізодичний характер. І тільки в 3% випадків для усунення проблеми потрібно проводити лікування.

Причини післяпологової депресії

Залишати без уваги подібний недуга не можна, з ним потрібно боротися. В ідеалі, набагато розумніше попереджати післяпологову депресію, а для цього необхідно мати уявлення про те, якими причинами вона може бути викликана.

Серед найбільш поширених причин настання післяпологової депресії виділяють:

 • небажана або супроводжується певними труднощами вагітність;
 • проблеми при годуванні груддю;
 • конфліктна ситуація з батьком дитини;
 • безмірна фізичне навантаження;
 • розхитана ще до пологів нервова система;
 • фінансова нестабільність;
 • моральне виснаження;
 • відсутність моральної і фізичної допомоги від кого-небудь зі сторони;
 • невиправдані очікування.

Не всі з цих причин післяпологової депресії залежать лише від жінки. Часто за ними можна помітити сліди соціальних і життєвих умов. Тим не менш у становленні емоційного стану жінки не останню роль грають думки і щоденний настрій. Виходячи з цього психологи радять оточенню подбати про зведення до мінімуму всіх негативних емоцій.

Симптоми післяпологової депресії

Під час обстеження матері зазвичай вдається виявити ряд симптомів післяпологової депресії:

 • тривогу, що супроводжується серцебиттям, головним болем, панікою;
 • суб’єктивне стан смутку і печалі;
 • порушення апетиту;
 • безсоння;
 • плаксивість;
 • пригнічений настрій;
 • ідею самознищення.

До найбільш типовим ознакою післяпологової депресії слід віднести відсутність у молодої мами бажання звертатися до кого-небудь за підмогою. Це пояснюється глибоким почуттям провини, яку відчуває жінка, зіткнулася з проблемами по догляду за малюком. Постійні турботи, на які витрачається величезна кількість сил, як фізичних, так і душевних, викликають почуття безпорадності, яке, у добавок до всього, загострюється ізольованістю.

Фахівцями відмічено, що найчастіше настрій у народила жінки погіршується в проміжку між третім і дев’ятим місяцями після появи малюка на світ. Через три місяці у молодої матусі помічається тривога, відсутність настрою, дратівливість, здатні вилитися в післяпологову депресію.

Всіх матерів умовно можна розділити на дві групи:

 1. До першої відносяться жінки, які в дитинстві недоотримали материнської ласки, або перебували з матір’ю в конфліктних відносинах. Такими дамами нелегко приймаються деякі аспекти материнства.
 2. Друга група включає тих жінок, яким важко позбутися негативних переживань або вони вважають, що позбавлені здатності контролювати життєві події. Такі жінки, зазвичай, в свій час вже перенесли депресію.

Як боротися з післяпологовий депресією

Представницям слабкої статі під силу самостійно, без допомоги психолога звести нанівець ознаки післяпологової депресії. Варто звернути увагу на наступні кроки:

 • Привабливість. Молода мама повинна приділяти час на догляд за собою, щоб постійно залишатися привабливою. Збереження нормального емоційного стану можливо лише в тому випадку, якщо дама в дзеркалі буде бачити привабливе, а не втомлене, замучене відображення. Щодня слід хоча б чверть години витрачати на процедури косметичного та гігієнічного плану.
 • Важливо навчитися чути малюка. Іншими словами, реакція на його плач повинна бути адекватною (якщо він голодний або вимагає гігієнічних процедур). Не потрібно впадати в паніку при найменшому писку свого чада. Слід пам’ятати про те, що крик — це природно для маленької дитини.
 • Спілкування з дитиною. Матуся повинна якомога більше часу приділяти спілкуванню з що з’явилися на світ маленьким чоловічком. Навіть якщо йому всього кілька днів від народження, все одно потрібно знаходити хвилинку поговорити з дитиною, «щось пробелькотіти», поворковать. Такі прості дії здатні привести в рівновагу нервову систему молодої матусі і знизити ризик розвитку післяпологової депресії.
 • Не варто ігнорувати будь-яку допомогу, яка здатна хоч трошки полегшити жінці життя. Навіть просте речення прогулятися з малюком, що надійшла від когось із близьких, дає можливість жінці хоч трохи відпочити.
 • Чоловік, що знаходиться поруч з матусею, повинен виконувати функцію не стороннього спостерігача, а повноправного учасника процесу догляду за дитиною. Тому жінка повинна не соромлячись просити про допомогу чоловіка, з точним позначенням покладених на нього зобов’язань. Тільки спільні зусилля допоможуть уникнути розвитку післяпологової депресії.
 • Жінка не повинна закриватися і сидіти весь час вдома. Коло спілкування не повинен бути обмежений. Краще розширити свої знайомства, налагодити контакт з такими ж молодими матусями.
 • Розслаблюючі ванни — відмінний спосіб подолати депресивний стан. Наприклад, ванна з пелюстками троянд допоможе позбутися накопиченої втоми депресії.

У тому випадку, якщо жінка відчуває, що з її психічним станом відбувається щось не те, але при цьому звертатися за допомогою до фахівця вона не планує, їй необхідно, для початку, дотримуватися здорового способу життя. Ранкові фізичні вправи, прогулянки на свіжому повітрі з дитиною, режим харчування, здорова їжа, відмова від шкідливих звичок — запорука успішного виходу з післяпологової депресії.

Терапевтичні способи лікування

Післяпологову депресію можна і потрібно лікувати. Якщо вже до цього дійшло, то лікарем можуть бути призначені наступні варіанти:

 • Когнітивна терапія. Цей метод дозволяє зупинити деструктивний психологічний процес. Використовувати дихальні і релаксаційні дії повинен тільки фахівець.
 • Психологічна консультація допоможе пацієнтці відчути емоційну підтримку, вислухати об’єктивні поради, знайти можливість знайти вихід із ситуації.
 • Використання антидепресантів. При призначенні подібних препаратів відвідування психолога обов’язково.

Тактика лікування визначається тяжкістю захворювання.

Жінка, відчула негативні емоції в післяпологовий період, не повинна тримати все в собі. Звернення за допомогою до близьких людей і фахівцям дозволить їй позбутися від післяпологової депресії і відчути всю красу материнства в повній мірі.

Залишити коментар