Пікша: користь і шкода північної риби

Ця риба не любить російські водойми, воліючи місця проживання більш солоні і холодні. Проте їй симпатизують багато вітчизняні покупці, поважаючи за вагомі кулінарні та інші достоїнства. Це пікша.

Користь і шкода такої представниці тріскових повинні бути добре відомі всім, хто прагне до побудови раціону, дарує нам здоров’я.

Що це за риба – пікша?

Одним з найпопулярніших видів сімейства тріскових вважається пікша. За обсягами видобутку вона поступається лише минтаю і трісці.

Пікша любить водойми холодніше і посолонее — живе, головним чином, у північних морях, наприклад, в Баренцевому або Норвезькому, в Північній Атлантиці. Риба важка: маса може становити 2-3 кіло, розміри тушки — 50-70 см, але бувають екземпляри побільше. Характерна ознака «зовнішності» пікші — чорне пляма під спинним плавцем. З боків на тушці розташовані лінії темного відтінку.

У нас пікшу можна купити в солоному або копченому вигляді, але в основному магазини пропонують свіжозаморожену продукт. Філе м’ясисте, ніжне, з невеликою кількістю кісточок. Багатьом пікша подобається тим, що в ній відсутній інтенсивний характерний смак і запах риби. Після приготування ці мешканці холодних водойм перетворюються в дуже смачні, поживні і надзвичайно корисні страви. У чому саме полягає користь і шкоду пікші для організму?

Цінний дар «суворих» водойм

 • Це натуральний продукт, що використовується в дієтичному і лікувальному харчуванні. Вуглеводів в ньому практично немає, жирів дуже мало. Калорійність пікші — 70 ккал на 100 грам. Мова йде про обробленої на пару і вареної риби. У смаженому вигляді енергетична цінність становить приблизно 160 ккал на такий же обсяг продукту. Люди, які стежать за своєю вагою, можуть ласувати нею без докорів сумління.
 • Північна морська риба вважається найкращим джерелом поліненасичених жирних кислот омега-3. Пікша не є винятком. Про користь цієї речовини відомо всім, хто прагне зробити своє харчування максимально повноцінним і здоровим. Він справляє різнобічний позитивний вплив на організм, зокрема, підтримує в нормі стінки судин, протидіє накопиченню «поганого» холестерину, виступає профілактикою інсульту та інфаркту, допомагає роботі головного мозку і приносить ще багато іншої користі.
 • Пікша є щедрим джерелом білка, а також лізину, триптофану, метіоніну і інших незамінних амінокислот, які повинні поставлятися разом з їжею. Одержувані з такої риби, ці речовини засвоюються практично в повному обсязі, швидко і легко.

На замітку. Приблизно 4% від всієї ваги пікші становить печінку. Це єдине «місце» риби, яка багата жиром, причому з дуже цілющими властивостями. Вони активно задіюються в косметологічної індустрії та медицині.

 • Риба багата різноманітними мінеральними речовинами і вітамінами, користь яких для людського тіла важко переоцінити. Це цинк, залізо, бром, фтор, мідь, A, E, C, PP, B1 і B2. Пікша готова дуже щедро поділитися з нами йодом, а порція з 100 г дозволяє покрити щоденну потребу в селені. Обидва цих елементу особливо важливі для вагітних і плануючих швидше зачати малюка жінок.

Маючи подібний склад мінералів і вітамінів, пікша надає різнобічну корисний вплив на організм:

 • допомагає роботі головного мозку;
 • активізує білковий обмін і функціонал імунітету;
 • сприяє формуванню червоних кров’яних клітин і ДНК;
 • сприяє роботі травної, серцево-судинної системи, легенів;
 • сприяє формуванню здорових кісток і суглобів;
 • допомагає не допускати хвороб органів зору;
 • відновлює тканини організму;
 • підтримує у хорошому стані нігті, волосся, шкіру, покращує його, робить зовнішній вигляд більш моложавим.

У кулінарії риба використовується так само, як і інші її «родички». Примітно, що, навіть пройшовши через термічну обробку і процедуру консервації, м’ясо не втрачає корисних властивостей. Звичайно, щоб зберегти їх в максимальній мірі, слід віддавати перевагу вареної, тушкованої, приготованої на пару або на грилі, запеченої в духовці рибі.

При всій користь таку рибу не варто їсти кожен день — достатньо 3 разів на тиждень. Розмір разової порції для дорослого 150 г, для дитини — 80 р.

Кому не варто їсти пікшу?

Гідність цієї представниці сімейства тріскових полягає ще й у тому, що її можна практично всім.

Винятком є лише:

 • люди, у яких із-за збою в роботі органів ШКТ формується непереносимість пікші (досить рідкісне явище);
 • ті, чий організм відповідає на будь-яку рибу алергічною реакцією.

Характерно, що пікша не накопичує в собі ртуть, як це властиво багатьом іншим видам морської риби.

Шкоди організму не заподіє лише якісна, зберігаємо за правилами риба, в іншому випадку вона навіть може стати причиною отруєння. При покупці потрібно звернути увагу на колір і текстуру шкіри: на ній не повинно бути ніяких нерівностей, заломів, великих пошкоджень. Тримають пікшу в холодильнику, оскільки, свіжа та охолоджена, вона стрімко псується. На збереження корисних властивостей можна розраховувати, якщо вона пробула в холодильнику не більше 2 днів. Заморожена риба може лежати в морозильнику до півроку.

Риба з північних морів і океанів має репутацію справжнього суперфуда, і пікша не є винятком. Її користь багатогранна, а шкоди вона може завдати дуже обмеженому колу людей. Зате всі інші можуть насолоджуватися її делікатним запахом і смаком, при цьому залишаючись в рамках здорового харчування.

Залишити коментар