Підвищені або знижені нейтрофіли у дитини і дорослої людини

З уроків анатомії ми знаємо, що людська кров на ділі – складна субстанція, що складається з безлічі різноманітних клітин. Науці відомо безліч видів і підвидів кров’яних клітин, однак більша їх частина градируется на два основних типи – еритроцити і лейкоцити.

У чому полягають функції нейтрофільних гранулоцитів

Еритроцити, або червоні кров’яні тільця допомагають органів, тканин і іншим клітинам отримувати потрібний для їх росту, розвитку і функціонування кисень.

Лейкоцити (білі кров’яні тільця) виконують не менш важливу функцію: їх можна назвати вартою людського організму. Лейкоцити допомагають людському організму виявляти інфекції, блокувати їх і поступово виробляти імунітет до того чи іншого вірусу.

Більшу частину лейкоцитів являють собою нейтрофіли – клітини, «обчислюють» хвороботворні бактерії та лімфоцити – природний захист нашого організму від різноманітних вірусів. Про нейтрофілах, їх значущості для здоров’я людини поговоримо в подробиці в наступних розділах статті.

По своїй суті нейтрофільні гранулоцити – камікадзе. Коли нейтрофіли виявляють у крові хвороботворний мікроорганізм, вони запускають процес фагоцитозу, тобто поглинання, в ході якого клітинка-нейтрофіл поглинає бактерію, знищує її всередині себе, а пізніше гине сама.

Форми нейтрофілів розрізняються по стадії дозрівання. Сучасна наука розрізняє чотири види нейтрофільних гранулоцитів – сегментоядерную і палочкоядерную форму, а також мієлоцити і метамієлоцити. Градація в даному випадку проходить по терміну дозрівання.

Найбільш зрілі форми – сегментоядерние нейтрофіли і допомагають боротися з бактеріями. Саме вони поглинають мікроорганізми і після лізису гинуть. У разі легких форм інфекції сегментоядерние нейтрофіли справляються з вірусами без труднощів, але якщо захворювання важке, супроводжується численними ускладненнями – у боротьбі з болячкою задіюються всі існуючі форми нейтрофільних лейкоцитів.

У тому числі організм може задіяти зовсім юні білі клітинки – метамієлоцити і мієлоцити. Ці форми нейтрофілів у крові здорової людини не зустрічаються, так як метамилоциты і мієлоцити визрівають в кістковому мозку і в кров потрапляють вже зрілими, тобто в сегментоядерной формі. Завдяки цій особливості можна вчасно помітити зрушення в лейкоцитарній формулі і запобігти розвитку важких захворювань. Але перш ніж говорити про значення зниженого або підвищеного кількості нейтрофілів в крові, давайте дізнаємося норми цього типу кров’яних клітин для дорослих і для дітей.

Норми нейтрофільних гранулоцитів

Визначити знижені нейтрофіли або підвищені можна шляхом загального аналізу крові і подальшого порівняння, аналізу даних з таблицею норм білих клітин для різного віку. Нормальна кількість білих клітин даного типу не пов’язане з підлогою людини і, взагалі, з іншими факторами, крім віку – у дорослої людини і дитини норми нейтрофільних гранулоцитів істотно розрізняються.

Ознайомитися з нормами нейтрофільних лейкоцитів для різного віку можна на будь-якому медичному форумі або сайті – на ресурсах наводяться докладні таблиці з розшифровкою показників.

Якщо ви візьмете в руки аналіз крові, то ви не побачите там окремої графи, присвяченій кількості нейтрофільних лейкоцитів, будуть розглядатися окремо сегментоядерние і паличкоядерні форми клітин та їх процентне співвідношення.

Більш молоді клітини в аналізі не розглядаються і не враховуються – з цілком зрозумілої причини: якщо в крові людини є метамієлоцити і мієлоцити – можна з упевненістю заявляти про наявність якогось патологічного процесу в організмі.

Нейтрофільні зрушення в ту або іншу сторону – тема складна навіть для професійного медика, а тому в рамках статті детальніше поговоримо про найпростішої формі коливань – про підвищення або зниження нейтрофільних гранулоцитів у крові.

Якщо нейтрофільні гранулоцити підвищені

Стан, при якому нейтрофіли підвищені в аналізі крові, фахівці називають нейтрофілією або ж нейтрофилезом.

До підвищення рівня гранулоцитів можуть спричинити такі фактори:

  • Гострі інфекційні захворювання, що протікають одночасно з запальними та гнійними процесами. Наприклад, пневмонія, ангіна, туберкульоз, абсцеси різного роду, запалення апендикса, пієлонефрит;
  • Інфаркти, інсульти, гангрени, важкі форми опіків. Інакше кажучи, стани, при яких спостерігаються некротичні процеси;
  • Важкі отруєння організму;
  • Недавні щеплення або нещодавно перенесене важке інфекційне захворювання;
  • Злоякісні новоутворення.

Однак підвищення рівня нейтрофілів у незначній мірі лякатися не варто – якщо інші показники аналізу крові знаходяться в нормі і вас не турбують ніякі інші тривожні симптоми, швидше за все, коливання гранулоцитів відбулися із-за навантажень або занадто ситної трапези перед здачею аналізу. Також кількість білих клітинок даного типу в крові може істотно зростати в період вагітності.

Але що якщо рівень нейтрофілів і лімфоцитів у крові знижений? Про що може говорити такий симптом?

Якщо нейтрофільні гранулоцити знижені

Стан, при якому в організмі людини спостерігається низький рівень гранулоцитів, називається нейтропенією. Нейтропенія зустрічається у дітей і дорослих і причини її появи завжди приблизно однакові – розвиток важкої інфекції в організмі.

Також стан може спостерігатися як побічний ефект прийому деяких фармацевтичних препаратів, при дефіциті вітамінів, при деяких патологіях крові і кісткового мозку.

Якщо знижені кров’яні нейтрофіли у дорослої людини, може спостерігатися також із-за серйозного отруєння організму хімічними речовинами і нерідко спостерігається на тлі хіміотерапії, що проводиться при лікуванні онкологий.

Як би то не було – гранулоцити нижче норми – завжди привід для проведення додаткового і повного медичного обстеження. Нейтрофіли знижені у маленької дитини, такий аналіз найчастіше спостерігається при важких інфекційних захворюваннях – кору, краснусі, вітряній віспі, гепатиті, при деяких грибкових інфекціях.

Що стосується дітей такого віку, то аналіз може показувати низький рівень гранулоцитів через спадкового фактора. У будь-якому випадку – додаткові аналізи і дослідження при низькому рівні білих кров’яних клітин є необхідністю.

Потрібно також враховувати, що не завжди низький рівень нейтрофілів означає інфекцію илипатологию. У 30% людей низький показник даного типу є нормою і може розглядатися за відсутності інших відхилень в аналізах, а також тривожних симптомів інфекційного процесу.

У деяких людей спостерігається циклічна нейтропенія – тобто рівень гранулоцитів то підвищується, то знижується. Такі коливання є досить регулярними і при цьому інші показники аналізів не мають ніяких відхилень від норми.

Слід знати, що важкою патологією є рідкісне захворювання – нейтропенія Костмана. При даній патології нейтрофіли в організмі людини відсутні з народження, тому захворювання має високі показники смертності.

Залишити коментар