Підвернула ногу: що робити?

Передбачити всі ситуації, що чекають нас, просто нереально. Можна тисячі разів пройти по одному і тому ж місцю, а потім підвернути ногу, впасти і що-небудь зламати. Ось тому знання, як чинити в таких випадках першу допомогу, нам просто необхідні. Питання: «Підвернула ногу: що робити?» — не повинен ставити нас у глухий кут.

Типи можливих пошкоджень

Отже, на рівній дорозі нога зрадницьки вивертається в сторону, може, на камінчик настали або невелика ямка, або просто день не ваш. Щиколотку пронизала гостра біль, можливо, ви навіть впали або проскакали пару метрів на одній нозі по інерції. Ситуація означає, що стопа в момент зіткнення з поверхнею повернулася незвичним і небезпечним чином.

Звичайно, головне — з’ясувати, чи є травма чи ні, а якщо все-таки є, то який її характер і тяжкість. У таких випадках зазвичай страждають зв’язки, але можуть пошкодитися і кістки, наприклад, шилоподібний відросток п’ятої плеснової кістки стопи, а також м’язи і нерви. Ось саме від постраждалої частини організму і залежить те, якими будуть наслідки, та, в принципі, і наші подальші дії теж.

Головним потерпілим при невдало підвернулася нозі буде гомілковостопний суглоб, на який, незважаючи на невеликі розміри складових його кісток, тисне вся маса тіла. А у випадках динамічних навантажень це тиск стає ще більшим. Підсумком можуть бути такі травми:

 • розтягнення;
 • розрив або пошкодження зв’язок;
 • вивих;
 • перелом або накол кісток.

Підвернула ногу, опухла щиколотка — що робити? У переважній більшості випадків у такій ситуації подворачивание припадає на зовнішню сторону стопи. Таким чином, в першу чергу страждають зв’язки, тобто людина отримує розтягнення, надрив або розрив. До речі, у випадку останнього чути клацання, хоча це може хрустнуть і горезвісний шилоподібний відросток, а це вже перелом. Коли зв’язки не впоралися зі своєю компенсаторною функцією, страждає суглоб – це може бути як вивих, так і перелом.

Що робити, якщо підвернув ногу в стопі?

Простий підвивих ноги дає дискомфорт, зникає буквально через хвилинку. Тоді робити нічого не треба. Поки потрапите додому, вже й пам’ятати про інцидент не будете. У разі ж збереження хворобливості потрібно вживати заходів. А якщо біль тримається, на ногу наступити неможливо, з’явилася гематома, набряклість, не кажучи вже про порушення рухливості суглоба і прийняття ним незвичної форми, слід негайно відправитися в лікарню.

Допоможи собі сам

Самостійно надана допомога у разі підвернути ноги може полягати в наступному:

 • Відпочинок для пошкодженої ноги. Один-два дні краще не ходити зовсім.
 • Прикладіть лід до суглобової області. Продукт дії морозильної камери потрібно помістити в тканину і прикладати на голеностоп на 15 хвилин. Але у всьому повинна бути міра – не отморозьте ногу!
 • Накладіть компресійну пов’язку, вона буде перешкоджати набряку. Головне в цій справі — не перетягнути і не порушити кровотік.
 • Нога повинна бути піднесеною, навіть коли ви лежите. Потрібно використовувати подушки, згорнуте валиком ковдри.
 • Якщо біль приносить відчутний дискомфорт, можна випити що-то з НПЗП, наприклад, «Ібупрофен».

Розглянемо, які дії можна вчиняти:

 • Поміщати ногу в теплу рідину. Посилення кровотоку збільшить набряклість.
 • Навантажувати ногу в перші дні. Потрібен повний спокій.
 • Застосовувати масаж.

Спокій повинен змінити період поступово зростаючого навантаження на ногу.

Коли потрібен лікар?

Розтягнуті зв’язки, як правило, проходять самостійно і не несуть серйозних наслідків. Але як вже говорилося вище, варіанти травми можуть бути різними. Далі описані випадки, коли необхідна допомога травматолога, рентгенолога або хірурга:

 • відчутна деформованість кістки;
 • дотик до ушкодженого місця викликає сильну біль;
 • минуло чотири дні, а на ногу так само наступити неможливо;
 • нога німіє;
 • нестерпні болі, сильна набряклість, кровотечі;
 • якщо в суглобі з’явилася можливість здійснювати нехарактерні руху.

Звичайно, можна чекати, терпіти, поневірятися, але якщо травматичний пункт знаходиться не в трьох днях шляху через болота та непрохідні ліси, що заважає звернутися до фахівця зі своєю проблемою?

Взагалі, завжди необхідно про себе піклуватися. Для початку потрібна зручне взуття, а жінки повинні пам’ятати, що високий каблук здоров’я не додасть у всіх відносинах. Виконуйте вправи, спрямовані на зміцнення м’язової тканини гомілкостопа. А головне — слід дивитися, куди йдеш, і тоді питання, що можна зробити в домашніх умовах, коли підвернула ногу, не виникне зовсім.

Підводячи підсумки вищесказаному, відзначимо, що подвернутая нога в основному приходить в норму без наслідків. Проте ймовірність травми все ж є, тому у разі появи симптомів, доставляють занепокоєння, необхідна консультація лікаря. Бути може, прийшов час і з гіпсом походити. Бережіть себе!

Залишити коментар